Kacak akim rolesi atiyor

themaskk

Üye
Arkadaslar sigortalar inikken kacak akim rolesi atiyor, notr barasindaki kablolari tek tek kontrol ettim. Kakr attiran notr kablolarini ayirdim, kacak tuttu. Fakat simdi sigortalari kaldirdigimda bazi sigortalar kakr attiriyor. Bu sorunu nasil cozebilirim.
Arkadaslar sigortalar inikken kacak akim rolesi atiyor, notr barasindaki kablolari tek tek kontrol ettim. Kakr attiran notr kablolarini ayirdim, kacak tuttu. Fakat simdi sigortalari kaldirdigimda bazi sigortalar kakr attiriyor. Bu sorunu nasil cozebilirim.
Yani hem notr, hem fazda bir sıkıntı var

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.

Kaçak akım rölesi giriş akımı ile çıkış akımı arasında fark olursa atar.
Evdeki cihazların fişleri takılı ise hepsini sök.
Sonra teker teker fişlerini takıp sigortayı açarak hangi cihazın attırdığını bulabilirsin.
Filtre kondansatörleri sorun oluyor genellikle.
Bobinlerde yüksek voltaj üretip anlık ark oluşturuyorlar.

hocam ilk başta keşke prizlerdeki cihazları çıkartıp, sorunu elektronik cihazlarda arasaydınız.

Kafamda uyuşmayan taraflar var ( birazda işlemlerin tam anlatılmaması )

Hangi siğortanın nötr olduğunu nasıl buldunuz ?
Kaç adet nötrden arıza var ? ( Kakr attiran notr kablolarini ayirdim )
Yerinde tespit gerekli .
Yapılan işlemlerin sırası .
Dairenin seceresi ? ( yeni boş - tadilat ilave işlemler vs gibi )

hocam ilk başta keşke prizlerdeki cihazları çıkartıp, sorunu elektronik cihazlarda arasaydınız.
Onuda denedim aydinlatmada bir sorun var bir tarafta digerlerini bulamadim
Kafamda uyuşmayan taraflar var ( birazda işlemlerin tam anlatılmaması )

Hangi siğortanın nötr olduğunu nasıl buldunuz ?
Kaç adet nötrden arıza var ? ( Kakr attiran notr kablolarini ayirdim )
Yerinde tespit gerekli .
Yapılan işlemlerin sırası .
Dairenin seceresi ? ( yeni boş - tadilat ilave işlemler vs gibi )
Bina eski, düne kadar sorun yoktu. Simdi sorun yaratiyor, iki tane notru ayirdim baglayinca kakr atiyor. Onun disinda sorun bir kac sigortada daha devam ediyor, sigorta kaldirinca atiyor bu sefer.

Bina eski, düne kadar sorun yoktu. Simdi sorun yaratiyor, iki tane notru ayirdim baglayinca kakr atiyor. Onun disinda sorun bir kac sigortada daha devam ediyor, sigorta kaldirinca atiyor bu sefer.

iki tane notru ayirdim baglayinca kakr atiyor.

Arızanın nötr den geldiğini bulmuşsunuz ama arızayi tamirini yapmamışsiniz eski haline getirmisiniz

Kaçak akım rölesinin çok fazla atma nedeni bulunur, sadece birkaç atma nedeni bulunmaz. O yüzden mutlaka yetkili bir elektrikçiyle bu sorunu birlikte araştırıp çözmeye çalışın. Örneğin bir kaçak akım rölesinin kendisinin bozulup nedensiz atma nedeni bile bulunur. Topraklı priz-topraklı fiş bağlantılarında bir gevşeklik olursa KAR'ın iç köprü dengesi direk olarak bozulacağından atma durumu yine gerçekleşir. Bu tür sıkıntılarda küçük kıvılcım çıkaran sıkıntılı fiş-priz bağlantısı araştırmayla bulunursa eğer bu sorun doğrudan çözülebilmiş olur. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Nötrün hangi sigorta ait olduğunu bulmak için sigorta kutusu içindeki boru takibi ile bulunabilir.

En iyi çözüm işten anlayan elektrikçi bulmanız.

Kolay gelsin sağlıcakla.

Kaçak akım rölesinin çok fazla atma nedeni bulunur, sadece birkaç atma nedeni bulunmaz. O yüzden mutlaka yetkili bir elektrikçiyle bu sorunu birlikte araştırıp çözmeye çalışın. Örneğin bir kaçak akım rölesinin kendisinin bozulup nedensiz atma nedeni bile bulunur. Topraklı priz-topraklı fiş bağlantılarında bir gevşeklik olursa KAR'ın iç köprü dengesi direk olarak bozulacağından atma durumu yine gerçekleşir. Bu tür sıkıntılarda küçük kıvılcım çıkaran sıkıntılı fiş-priz bağlantısı araştırmayla bulunursa eğer bu sorun doğrudan çözülebilmiş olur. Kolay gelsin.
Abi topraklama kablosu vardi barada onu ayirdim, notrleri bagladim atmiyor. Fakat bazi sigortalarda hala kacak var. Sigortalarin nereyi besledigini cozersem halledecem. Geriye bir tek giden topraklama kablosunun nereye gittigi kaliyor. Onuda bulucam insallah

Forum istatistikleri

Konular
128,719
Kullanıcılar
450,750
Son üye
diony sos

Yeni konular

Geri