Kaliteli Hoparlör Kabini Yapımı

kulaklarım duyma yetim değil, beyinde hasarlı bölge var. yemiyor işte. sesler karşımdan geliyor ama beynin o kısmı yorumlayamıyor. aynı zamanda koku alam duyumda aynı durumda. ben ocağın başındayım soğanın konusunu almıyorum, kızım kapıdan içeri giriyor ne kavuruyorsun diye soruyor. benim işim zor yani.

Esasen bu konu içerisinde @confickerbelasi nı da gudurtmamız lazım
Kendisi her ne kadar Demir, bakır, alüminyum, prinç veya bronz gibi metal müzikler dinlese de, teknik olarak anlatıklarımızı anlayabilmesinin tek yolu bulunmaktadır.
Bu da öve döve bitiremediği 2.1 sistem mikadolarıdır.
Tek yapması gereken şey teknik özelikleri belli, bir adet bass hoparlör temin edip, buna uygun bir bass kabin yapması olacaktır.
Böylece @Yunusgr gibi daha alt frekanslardaki duyum ve duyma özellikleri doğrultusunca burada ne anlattığımızı anlayabilmesidir.
Bahsettiğim bu bass kabini yapabilirse mikadonun bass hoparlörünü iptal edip hoparlör uçlarını bu bas kabine irtibatlaması yeterlidir.

param yok travel giyar yapmak istiyorum ama kaynak yok 1499TL SG gitar vardı 1700 oldu alamadım...

Ben de çok söyledim ama dinleyen kim
Aslında alttaki bass bölgesi 72x21x19cm olarak 2 bölümlü oldu. Burası yine de ciddi anlamda titreşir mi?

İç yalıtıma o kadar çok bally gidiyor ki yetiştiremiyorum. Yarın bu işi çözeceğim. Keçeyi yapıştırmaya daha geçmedim halbuki
Bu arada crossover kartını da toparladım sayılır. Ütüyle baya cebelleştim ama hallettim bir şekilde. Kartın birini tamamen bitirip test yapacağım. Diğer kabini yenisiyle test edebilmek için kartın birine bobinleri bağlamadım.
Test ederken neye dikkat etmem gerekir? Yani ne olursa bir hata/sorun olduğunu anlayabilirim?

Tüm işler bittikten sonra ölçüm için spl metre bulmaya çalışacağım ki sonucu videoda gösterebileyim.

Bu arada şuanki kabinlerde evet ses aynı. Bunu okuyunca eski kabinlerde bunu da test ettiğimi hatırladım. Portu kapatıp hoparlörün konisine hafifçe bastırdığımda öylece kalıyordu yavaş yavaş eski haline geliyordu Demek ki iyi yalıtmışız
16 cmlik westralardan set bulmuştum geçenlerde hemen kaptım Araştırdığımda Fs=43Hz diyorlar ama düzgün bir kabinde mümkün olan sınırlar zorlanabilir bencede. Ekte fotoğraflarını ekledim onlarında.
Sahibinden de KW200 serisi bazen görüyorum ama anında satılıyor Eğer almak isterseniz takip edebilirsiniz. Letgo'ya da bakılabilir. Sharp'ın bazı ses sistemlerinde de Westra kullanılıyor. Ben de setten çıkarmıştım elimdekileri.

Ekli dosyalar

• 05e4189e-edf5-451a-8a75-0c7106aca667.jpg
    396.7 KB · Görüntüleme: 17
  • ab12a0ae-36d0-4ddd-a1cb-0ca8b47bc14a.jpg
    368.2 KB · Görüntüleme: 18
  • 6f8b578c-53bc-4249-b2ed-7e2d8ebc24fa.jpg
    363.3 KB · Görüntüleme: 21
Her durumda titreşir.
Ama titreşim ne kadar az olursa o kadar iyidir.
Crosoverları test etmek için uygun güçte bir full range hoparlör yeterlidir.
Girişi ampliye bağlarsın ve hoparlörü sırayla bass mid ve tw yerlerine bağlayarak çalışıp çalışmadığını görebilirsin. Her bölgedeki sesler değişik olmalıdır haliyle.
https://www.amazon.com/Spl-Meter/s?k=Spl+Meter
Almaya karar verdiğinde bütçe belirt seçelim.
Bu arada PCB ler oldukça şipirdek görünüyor. Bakan arkadaşlar gudurabilir

Hayırlı olsun.Ben de araştırıyorum.temiz bulursam alacağım.PCB ler de çok güzel görünüyor.elinize sağlık.
Teşekkürler, şuan satışta 8 ohmluk KW200 serisinden bi set gördüm ama lastiğinden tamir görmüş. Satıcıya mesaj attığımda öyle demişti. Genel durumu da pek iyi görünmüyordu. Daha iyisi denk gelir muhtemelen.
https://www.amazon.com/Spl-Meter/s?k=Spl+Meter
Almaya karar verdiğinde bütçe belirt seçelim.
Bu arada PCB ler oldukça şipirdek görünüyor. Bakan arkadaşlar gudurabilir
Belki ikinci elden de düzgün bir şey bulabiliriz. Sadece bu sistemi ölçmek için kullanırım muhtemelen.

dün ne kadar kafa iyiyse konuyu kaliteli helikopter yapımı deye anlamışım . la dedim alla alla kontrol kalemindede helikopter yapıyoz ya? helikopter mühendisi de kontrol kalemine yazıyorsa bitmişiz biz

dün ne kadar kafa iyiyse konuyu kaliteli helikopter yapımı deye anlamışım . la dedim alla alla kontrol kalemindede helikopter yapıyoz ya? helikopter mühendisi de kontrol kalemine yazıyorsa bitmişiz biz
Bizim yamyamlar alikopter bile yapmaya kalkışabilirler.
Kimbilir belki tekniğini bilen arkadaşlar vardır içimizde
Belki ikinci elden de düzgün bir şey bulabiliriz. Sadece bu sistemi ölçmek için kullanırım muhtemelen.
Sen öyle san
Bu tür aletler 8kHz'e kadar ölçüm yapabiliyorlar. Tweeter'ların ölçümleri doğru olmayacaktır. Ancak relatif ölçüm yapabiliriz.