Kaliteli Hoparlör Kabini Yapımı

Bizim yamyamlar alikopter bile yapmaya kalkışabilirler.
Kimbilir belki tekniğini bilen arkadaşlar vardır içimizde :p

Sen öyle san :D
Bu tür aletler 8kHz'e kadar ölçüm yapabiliyorlar. Tweeter'ların ölçümleri doğru olmayacaktır. Ancak relatif ölçüm yapabiliriz.
amerikan üssüne gidene kadar bizide kekmişler dedilerki biz jp4 jp8 le çalışan jeneratör aldık volvoyu bu yüzden sizden aldık. dedim o neki . dediler uçak yakıtı... dedim yakmaz yav bu dizel olurmu öle saçmalık ... biz volvoya sorduk yakar dediler . dedim garanti vermem bak .. nese hakkaten yakıyormuş . satıyoz bir bok bilmiyoz ... la dedim getirin şu uçak yakıtından 2 litre bakalım ne olaki .
meğereki bildiğin gazyağıymış ya la .. :)

amerikan üssüne gidene kadar bizide kekmişler dedilerki biz jp4 jp8 le çalışan jeneratör aldık volvoyu bu yüzden sizden aldık. dedim o neki . dediler uçak yakıtı... dedim yakmaz yav bu dizel olurmu öle saçmalık ... biz volvoya sorduk yakar dediler . dedim garanti vermem bak .. nese hakkaten yakıyormuş . satıyoz bir bok bilmiyoz ... la dedim getirin şu uçak yakıtından 2 litre bakalım ne olaki .
meğereki bildiğin gazyağıymış ya la .. :)
gazyağı = karosen. 40 - 50 yıl önce gazyağı ile çalışan tek silindirli motorlar vardı, denizlerde teknelerde kullanılırdı. sonradan hepsi dizele döndü. hatta gençliğimde ben de 2 zamanlı motorsikleti mazotla çalıştırmayı başardım.

Bizim yamyamlar alikopter bile yapmaya kalkışabilirler.
Kimbilir belki tekniğini bilen arkadaşlar vardır içimizde :p

Sen öyle san :D
Bu tür aletler 8kHz'e kadar ölçüm yapabiliyorlar. Tweeter'ların ölçümleri doğru olmayacaktır. Ancak relatif ölçüm yapabiliriz.
Haydaa :D O zaman düzgün bişey almak lazım.

Bu arada bu tweeterlar galiba 20kHz bandına değmiyor gibi geldi. Ya ben duyamıyorum yada benim eski amfi veremiyor (pek olası değil gibi). Bu kötü oldu. Diğer STK'lı amfide de deneyeceğim.

Kartı test ettim bugün, tizler oldukça önde geliyor. Mid switchi de 0 dB seviyesinde sanki daha iyi. Tizlerin yüksek gelmesinden dolayı böyle ayarlamak gerekiyor gibi.

Yalnız bass kısmında fark ettiğim bir şey var 6 kHz seviyesinden sonra ciddi azalmaya başlıyor ama 10 kHz kısmına kadar ses duyabiliyorum. Bu normal midir? Gelen voltajı ölçtüğümde de 200 Hz'lerden sonra voltaj yavaş yavaş düşmeye başlıyor. 6Khzlerden sonra iyice azalıyor. Bobin yetersiz geliyor olabilir mi?

Ekli dosyalar

• KAOS.jpg
    KAOS.jpg
    388.3 KB · Görüntüleme: 12
Haydaa :D O zaman düzgün bişey almak lazım.

Bu arada bu tweeterlar galiba 20kHz bandına değmiyor gibi geldi. Ya ben duyamıyorum yada benim eski amfi veremiyor (pek olası değil gibi). Bu kötü oldu. Diğer STK'lı amfide de deneyeceğim.

Kartı test ettim bugün, tizler oldukça önde geliyor. Mid switchi de 0 dB seviyesinde sanki daha iyi. Tizlerin yüksek gelmesinden dolayı böyle ayarlamak gerekiyor gibi.

Yalnız bass kısmında fark ettiğim bir şey var 6 kHz seviyesinden sonra ciddi azalmaya başlıyor ama 10 kHz kısmına kadar ses duyabiliyorum. Bu normal midir? Gelen voltajı ölçtüğümde de 200 Hz'lerden sonra voltaj yavaş yavaş düşmeye başlıyor. 6Khzlerden sonra iyice azalıyor. Bobin yetersiz geliyor olabilir mi?
Düzgün bir SPL metreyi böbrek dalak ne varsa satsan alamazın.
Tizlerin yüksek gelmesi normaldir. Ben tweeterleri test etmediğim için, kazanç faktöründen emin değildim. Demekki kazançları iyi imiş.
Demekki hesaplarımız tuttu ve tweeterlerimiz de şipirdekmiş.

Bass testindeki 200 den sonra düşmesi normaldir. Biz aslında 300-400Hz lerden sonrasını öngörmüştük ama kullandığımız bass kondansatörü tahminlerimiz doğrultusunda ecik yüksek oldu.
SORUN değil. Eğer 200Hz ila 400 Hz arasında -3db fark varsa ideal bile sayılabilir. -3db fark demek burada şu ölçümü ifade eder.
Bir sinüs dalgası verdiğinde 200Hz te bu sinüsü bass çıkışından 1V alacak şekilde ölçebiliyorsan ve 200Hz e kadar bu aynı ise...
400Hz e gelince bu frekans 0.5V a düşüyorsa yani önceki frekanstaki gerilimin yarısı kadarsa bu -3db kazanca tekabbül eder. Bu da gayet normaldir.
Eğer yarısından fazla düşüyorsa o zaman gondansatörü 8.2uF yapabiliriz.
Sonraki oktav olan 800Hz te çok daha fazla düşmesi gereklidir. Takribi 0.1V veya daha aşağısı. Bu düşme eğrisi normaldir.
Aynı zamanda 3db octavlık bu tür filtrelerde 10 kHz lere kadar bile frekansların milivoltlar seviyesinde geçmesi de normaldir. Çünkü filtre devremiz tek bobinli ve 3db octavlık basit bir devredir.
Bu devremizi 6db oktav yapmak istersek bir bobin daha seri ve devamında bir kondansatör daha kullanmamız gerekmektedir. Zaten bobin yokluğunda bu filtreyi bile zor yaptığımız hesaba katılırsa bence sonuç ideal diyebiliriz.
Ama illa gudurmak istiyorsan çift bobinli sistem de yapabilirsin :p
Tabii ki bu durumda her hoparlör için çift hatta bazı yerlerde daha fazla bobin kullanman gerektiğini hesaba katmalısın. Üstelik bobinler fazla olunca omik direnç artacağı için bu sefer kalın tellerden sarman gerekecek ki devren oldukça büyüyecektir.

Ben bu hafta içi STKlı amfiye bağlayıp bass kısmını 35,100,200,400,800 Hz... ve katlarını deneyip yeniden test edeyim. Çok değişmez belki ama net bilgi sahibi olmuş oluruz. Duruma göre 8.2uF ile 10uF kondansatörlerin yerlerini değiştiririz.

Yeni bobin işine muhtemelen giremem gibi. Ama anladığım kadarıyla sonuçlar iyi :D

Bu arada tweeterların 20kHzleri verdiğini nasıl anlayabiliriz ki? Datasheet dosyasında 30Khz diyordu sınırı birde :D
Bu amfi o kadar kötüymüş ki, tizlerde sürekli bi "S" sesi geliyor dip gürültü var çok fazla. Gerçi diğer STKlı amfide de vardı ama o daha azdı.

Ben bu hafta içi STKlı amfiye bağlayıp bass kısmını 35,100,200,400,800 Hz... ve katlarını deneyip yeniden test edeyim. Çok değişmez belki ama net bilgi sahibi olmuş oluruz. Duruma göre 8.2uF ile 10uF kondansatörlerin yerlerini değiştiririz.

Yeni bobin işine muhtemelen giremem gibi. Ama anladığım kadarıyla sonuçlar iyi :D

Bu arada tweeterların 20kHzleri verdiğini nasıl anlayabiliriz ki? Datasheet dosyasında 30Khz diyordu sınırı birde :D
Bu amfi o kadar kötüymüş ki, tizlerde sürekli bi "S" sesi geliyor dip gürültü var çok fazla. Gerçi diğer STKlı amfide de vardı ama o daha azdı.
Sinyal jeneratörün var mı?
Var ise ayrı bir konu altında HOP TEST yapabiliriz.
20kHz i senin bile duyabileceğini sanmıyorum. Ancak 18 yaşındaki kulağı kuyruğu sağlam insanlar duyarlar.
SPL metreler 20kHz te ölçüm yaparlar ama doğru ölçüm olmaz. Yani olağandan daha düşük gösterebilir. Bu sebeple ölçüm sonucu relatif yani göreceli olacaktır. Zaten bu frekansın ölçümü pahalı ölçüm aletleri ile yapılabildiği için odyo fil herifler vardır :)
Bu tür herifler bu frekansları duyduklarını sanırlar.

Fabrikasyon da olsa bu tür amplilerde bu tür sesler duyabilmen son derece normaldir.
Ancak çok pahalı amplilerde bu ses olmaz.
Tabii ki bir de @sasen1 ile yaptığımız LM1875 li amplide HISS FISSS ya da hörültü hırıltı bulunmamaktadır.
Hiç bir hışırtı fışırtı yapmamasına karşılık bu anfideki tüm sesler son derece lineer ve oldukça aslına yakın duyulmaktadır.

Sinyal jeneratörün var mı?
Var ise ayrı bir konu altında HOP TEST yapabiliriz.
20kHz i senin bile duyabileceğini sanmıyorum. Ancak 18 yaşındaki kulağı kuyruğu sağlam insanlar duyarlar.
SPL metreler 20kHz te ölçüm yaparlar ama doğru ölçüm olmaz. Yani olağandan daha düşük gösterebilir. Bu sebeple ölçüm sonucu relatif yani göreceli olacaktır. Zaten bu frekansın ölçümü pahalı ölçüm aletleri ile yapılabildiği için odyo fil herifler vardır :)
Bu tür herifler bu frekansları duyduklarını sanırlar.

Fabrikasyon da olsa bu tür amplilerde bu tür sesler duyabilmen son derece normaldir.
Ancak çok pahalı amplilerde bu ses olmaz.
Tabii ki bir de @sasen1 ile yaptığımız LM1875 li amplide HISS FISSS ya da hörültü hırıltı bulunmamaktadır.
Hiç bir hışırtı fışırtı yapmamasına karşılık bu anfideki tüm sesler son derece lineer ve oldukça aslına yakın duyulmaktadır.
Sinyal jeneratörüm yok ama sinüs dalgasını Pcden veriyorum. Yani oradaki sese göre çıkıştaki voltajı ölçebiliyorum sadece :D Duyma konusunda da 16 Khz lerden sonra bende ses birden kesiliyor :D

LM1875li amfinin konusunu görmüştüm içim gitmişti :D Gayet güzel elinize sağlık.

Sinyal jeneratörüm yok ama sinüs dalgasını Pcden veriyorum. Yani oradaki sese göre çıkıştaki voltajı ölçebiliyorum sadece :D Duyma konusunda da 16 Khz lerden sonra bende ses birden kesiliyor :D

LM1875li amfinin konusunu görmüştüm içim gitmişti :D Gayet güzel elinize sağlık.
Kullandığın program ücretsiz ise normal.
Biz Sasen ile o programı test etmiştik. Ücretsiz olduğu için üst frekansları veremiyordu.
Ücretli ama deneme sürümü olan başka bir programla başarılı netice almıştık. Sasen gelirse kulağını kuyruğunu çekebiliriz.

Aynı ampliden senin de yapabilmeni isterdim ama gudurabilirsin.
Masraflı ve ecik te itinalı bir tasarım gerekiyor.
Bir de benim amplimden yapmaya çalışırsan tamamen guduruk olursun :D
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/bu-da-benim-amplİfİkatÖr.117485/
Al bak ta gudur :p

Kendi kullandığın amplinin kalitesini az çok tahmin edebiliyorum zaten :D Zaten anca tahmin edebilirim :D

Eskiden ampli yapmaya çalışmıştık yine ama benden kaynaklı sorunlar çıkmıştı. Belki yine girişebilirim ama şuan ilk amacım kabinleri bitirmek. Aslında STKlı ampliyi belki ilerde değerlendiririm diye almıştım ama şu anki hali de yeterli gibi. Sadece onu bağımsız çalışacak şekilde ayarlamam lazım. Youtube da nasıl yapılacağına dair videolar görmüştüm

Yav bu arada bu kabinin içi dışından daha yakışıklı oluyor, bi gariplik var? :D

Ekli dosyalar

• 9a0a9c69-45f7-426d-a74d-5e85c6b39a05.jpg
    9a0a9c69-45f7-426d-a74d-5e85c6b39a05.jpg
    360.7 KB · Görüntüleme: 8
  • 99baefc9-8768-444a-8936-95f20d4a2286.jpg
    99baefc9-8768-444a-8936-95f20d4a2286.jpg
    194.7 KB · Görüntüleme: 13