Kaliteli Hoparlör Kabini Yapımı

Tweeter testinde sesi voltajdan bağımsız olarak mid hoparlörün seviyesine göre daha düşük dB seviyesinde test edeceğim.

Bass bobini 0.6 Ohm, Mid bobini 0.8 Ohm, tiz bobini de 0.6 Ohm çıktı.
-40 db düşük seviyede ölçmelisin. Bu da 100 katı düşük demektir.
Yani 90 db ses seviyesinde ampli çıkış gerilimi 3V ise -40 db için 30mV gibi demektir.
Dolayısı ile...
Önce mid testi yapılır. Seviye 40 db azaltılır ve 8kHz verilir.
Bobinler normal.

Kondansatörler geldiler. Haberler pek iyi değil gibi.

5425d968-e7f8-4c5d-abc6-39ab2dfc6c6a.jpg

Hemen krokodil kablolarla bağlayıp test ettim. Bunların MKP tipindekilerin de ötme durumu mevcut fakat diğerlerine göre çok az. Diğerleri bunun iki katı kadardı nerdeyse.
Sanırım kapasite değeri büyük olan kondansatörlerde daha çok duyuluyor. Yani bendeki 22 uF kondansatör diğerlerine göre daha sesli.

Bu markalı kondansatörler bile ötüyorsa sanırım bu durum normal galiba.
Eğer kondansatörü girişte seri olarak kullanırsak ötme sesi daha çok çıkıyor. Ama bobini seri bağladıktan sonra kullanırsak daha az gibi.

Bu elektrolitiklerde de ötüşme sesleri yok.

Son düzenleme:
Bu durumda...
22uF olanları mid için 2.2uF ları da tiz için kullan gitsin.
Diğer kondansatörleri dilediğin tip kullanabilirsin.

Bu neee
Diğer bobin nirdee :p
Mid bobininin yerine diğerini değiştirmen fayda etmez. O bobini gondansatöre seri bağlamalıydın.

Ben diğeriyle değiştireceğiz diye anlamıştım 😄
O halde bu bobin için kartta alan açmam lazım, orta kısım çok sıkışık. Yarın tekrar bakacağım.
Diklemesine anca sığar herhalde, bobin telini azıcık açsam lehimleyebilmek için değeri değişir mi acaba.

ortada ki bobin ipekli bobin teli sarılmış ? yanlış gördüm yoksa?

ortada ki bobin ipekli bobin teli sarılmış ? yanlış gördüm yoksa?

Kartın üzerindeki diğer bobinlerden daha kalın bu kırmızı renkteki bobin. Çok anladığım bir konu değil normal bakır sanırım sadece dışındaki kaplaması kırmızı.

Sakın öyle bişii yapma.
Telden bir kaç cm açmanın zararı olmaz. Ama açarken bobin sargıları gevşerse ölür.
Yani 1 cm yer ancadır açacağım tel. Ama bobin kendini komple salarsa toplanmaz geri. Zaten lak denilen malzemesi de akmış olabilir bilgim yok.
Neyse 22uF kondansatörü dik monte edip araya sıkıştırmaya çalışacağım bir şekilde. Görüntü güzel olmayacak ama belki sonra yeniden pcb yaparım bunlara.

---Edit
Düzenlemeyi yaptım. Bobini öne aldım çünkü diğerini bu şekilde monte edemiyordum.

639aa439-8fab-4cc5-a1dd-4ee948790fe0.jpg