kapasitif sayaç

can2121

Üye
selam arkadaşlar

anladığım kadarıyla kurulu gücü 9 kw üzerinde olanlar aktif-reaktif sayaç takılması gerekiyor,
benim öğrenmek istediğim aktif-reaktif sayaç takıldığında sayaç kapasitifi de okurmu,
yoksa kapasitifi okuması içinde tesisin belli bir kurulu güçte olması mı gerekiyor
daha doğrusu hangi durumlarda sayaç kapasitif değerinide okuması gerekiyor,

diyelim ki 25 kva bir trafo için sadece aktif reaktif okuyan sayaç yeterli değilmi?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Kombi sayaçlar,ya sadece aktifi okuyan tip,veya,aktif-endüktif-kapasitif okuyan tip olmak
üzere iki tiptir.Endüktif okuyan tiplerde,kapasitif endekste mutlaka bulunur.Genelde,aktif
endeks 1.8.0,endüktif endeks 5.8.0,kapasitif endeks 8.8.0 kod numarası ile kodlandırılır.9
kw üstü sözleşme gücü olan abonelerde,hem endüktif,hem kapasitif endeks ikisi birden
okunur.Faturada,aktif-endüktif-kapasitif endekslerin tamamı değerlendirmeye alınır.Yani,
kompanzasyon tarifesi uygulanır.

bize gelen faturada aktif ve reaktif değer okunmuş(faturada aktif reaktif sayaçların seri noları var ancak kapasitifin seri nosu yok,sayaç elektronik tip)
ancak kapasitif bölümünde ilk endeks ve son endeks sıfır olmasına karşın kapasitif ceza yazılmış,söylediğinize göre yanlış anlamadıysam,Endüktif okuyan tiplerde,kapasitif endekste mutlaka bulunur demişsiniz,o zaman kapasitif endeksinde olması gerekir,

Mutlaka vardır.Sayacınızın markası ve tipi nedir ?

Geçenlerde forumda bir arkadaşımız bahsetmişti,kapasitif endeks sıfır ise ceza geliyor demişti.
Bana mantıklı bir uygulama gii gelmese de,bunu başka arkadaşlar da teyit etmişlerdi.Bu durumda,forumdaki bu bilgilere dayanarak,cezanın bundan ötürü geldiğini sanıyorum.
Hazır konusu açılmışken,bu doğru mudur ve bunun mantığı nedir?Bilen varsa ve paylaşırsa sevinirim.

sn. mus-ta-fa;

doğru söylüyorsunuz, bende forumda ki arkadaşların yazdıklarından duymuştum.
kapasitif değer 0 (sıfır) ise % 90 cezalı fatura geliyormuş ama mantığını bende bilmiyorum, arkadaşlar paylaşırsa sevinirim.

reaktif endeks sıfır ise yani ilk okuma son akuma aynı ise reaktif caza gelir eğer kasasitif endeks aynı ise ceza gelmez sizdeki aktif reaktif kapasitif sayacdır fakat tedaşın sistemine işlenmediği için kapasitif sayacı yok sayıp aktif tüketimin yüzde doksanı kadar ceza uyguluyor kapasitif endeksi alarak bağlı bulundunuz tedaş işletmesine başvurmanız gerekmektedir. kapasitif endeks işlendikten sonra bu sorun kalkacaktır

Sn.SICAKSU2008,doğru yazmış.KAPASİTİF ENDEKS SIFIR OLUNCA CEZA KESİNLİK İLE YOKTUR.

Evet, SICAKSU2008'in sayaç yorumu doğru. Tedaş'da kayıtlı değildir sayaç tipi.
Fakat kapasitif endeksin hiç yazmaması olayı bana hiç denk gelmedi daha.

Tedaş Reaktif yönetmeliğine göre 9 Kw sözleşme gücü üzerindeki aboneler aktif endüktif kapasit ölçme düzeneğini kurmak durumundadır. Aksi takdirde aktif tüketimin %90 'ı kadar kapasitif tüketim işlenerek ceza uygulanır. Sizin sayacınızı kapasitif kısmını işlememişler bazen yapıyorlar ondan sonra cezasını abone çekiyor. Sayacın seri numarısını kapasitif olarak da işletirseniz sorun kalkar

Forum istatistikleri

Konular
128,818
Kullanıcılar
450,908
Son üye
mert095

Yeni konular

Geri