Kapasitif Sorunu...

bizim sayacımız ABB marka.Sanırım elster , ABB sayaçlarının yeni markası.O yüzden dikkatimi çekti.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
en iyi hatasız ölçüm yapan sayaç modeli nedir?
hatasız olsun da pahalı olsun hiç mühim değil
tedaş a reaktif cezalar ödemektense
arızaya kolay kolay geçmeyen model verin o zaman?
gunerdr
Uzman Üye

Sayaç x5 mi? Ben iki kez böyle bir durumla karşılaştım sayaç bağlantısı hatalı çıktı. Sayaç ve akım trafolarını tekrar tekrar kontrol etmeni öneririm. (bu sorunla karşılaştığım işletmenin birisi kapasitif yazmaz iken yeni iki makine eklendi hemen ardından kapasitif ortaya çıktı Sonuç olarak sayaç bağlantılarında hata çıktı)

Sayaç bağlantı hatası deyip sayacı sökmeye kalkma arkadaşım. Bağlantı hatası olsa zaten uyarı veriyor görürdün yada görmen gerekirdi.
Ölçümünü yap yükten kaynaklanan kapasitif etkimi gör. Ölçüm sonucun sana herşeyi verecektir. Fazların cosfi değerlerini gör bunu ölçebilen pensampermetreler var kullanmanı tavsiye ederim.

Arkadaşım bu sorunu çözdüğünde burada sebebini bizimle paylaşmanı istiyorum (Tecrübe olması için)

sayacın akım trafobağlantılaı röle dili ile k-l uçları ters polaritede olsada sayaçaktif olarak doğru yazar.ama malumunuz üzere endüktif ile kapasitif ölçümü hatalı yapar. elsteri bilmiyorum ama köhlerde bu olay l1 l2 l3 göstergelerinin başına - işareti çıkarak kendinin gösteriyor. analizör yardımı ile endeks ilerlemesini takip ederek onu da tespit edebiliriz.

kaliteli sayaç soran arkadaşımıza cevap larak şunu söylemek istiyorum kullandığımız sayaçlar zaten çok hassak ve kaliteli ölçüm yapıyor diyemeyiz. aktif ölçü hata sınırı yüzde 1 reaktif kapasitifte ise % 2 dir. çok pahallı olarak clas 0.5 i vardır onlarda da reaktif hata oranı % 1 dir. ama çok pahallıdır

Sayaç bağlantı hatası deyip sayacı sökmeye kalkma arkadaşım. Bağlantı hatası olsa zaten uyarı veriyor görürdün yada görmen gerekirdi.
Ölçümünü yap yükten kaynaklanan kapasitif etkimi gör. Ölçüm sonucun sana herşeyi verecektir. Fazların cosfi değerlerini gör bunu ölçebilen pensampermetreler var kullanmanı tavsiye ederim.

Ben sök demedimki kontrol et dedim:)

Forum istatistikleri

Konular
128,939
Kullanıcılar
451,118
Son üye
yurtsever760

Yeni konular

Geri