Kapasitif Sorunu

sinan__

Üye
Arkadaşlar 800 kva trafodan beslenen aynı mimaride ve aynı ozellikte içerisinde bilgisyarla aydınlatmalar monıtorler kamera ve 60 kva k.gk olan iki adet yapımız var.buraları besleyen trafoda 400 kva kompanzasyon sistemi kurulu.binaların saatleride içerisinde.x5 kombi sayac.fakat bu trafoyu besleyen dagıtım merkezınde sayac okundugunda kapasıtıfın fazla gıttıgı goruluyor.(bu dagıtım merkezınden 2 yer daha beslenıyor o.g olarak oraların trafoları ve kompanzasyonları ayrı. )bu bına içerisindekı saatlerı okudugumuzda biri 0.70 kapasıtıf yazmısken dıgerı 40 yazmış.halbuku ıcerdekı yukler 2 yapıdada aynı hıc fark yok.florasan aydınlatma ve projektorlerıne kadar.herhangi bir sabıt kompanzasyonda yok.Bu neden olabilir?bırı yazıyorsa dıger taraf nıye yazmıyor.genelde kapasıtıf fazla gıttıgıne gore belkı az yazan saatın bozuk oldugunu dusunebılırız ama bu elektronık saatlerde sık rastlanan bır olay degıl zannedersem.Acaba akla gelen başka ıhtımal varmıdır.??Saygılarla.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Her iki yapıda da aynı marka ve güçte ups var. Her iki yapının tesisatını aynı firmamı yaptı armatürlerde elektronik balast - manyetik balast kullanım farkı olabilir. Her iki sistemin kompanzasyon sistemi aynımı kademeleri,set değerleri. Her iki sistemde yüklenme oranı aynı mı?

OG besleme ceza gören sayacın tarafından gidiyor yanlış anlamıyorsam, bu og hattının uzunluğuna bağlı kapasitif yazıyor olmalı. O hattın kesicisi varsa bir süre kapatıp sayaç okuyabilirseniz (hafta sonu mesela) birşey anlaşılabilir. Şemanız varsa cezalı sayacıda belirterek verirseniz daha detaylı yorum yapabiliriz.

OG besleme ceza gören sayacın tarafından gidiyor yanlış anlamıyorsam, bu og hattının uzunluğuna bağlı kapasitif yazıyor olmalı. O hattın kesicisi varsa bir süre kapatıp sayaç okuyabilirseniz (hafta sonu mesela) birşey anlaşılabilir. Şemanız varsa cezalı sayacıda belirterek verirseniz daha detaylı yorum yapabiliriz.

Evet Sn Dinamik'in dediği gibi sistemin basit tek hat şemasını görüp yorum yapmak daha doğru olur.

OG besleme ne taraftan geldıgı onemli degıl bence cunkı ıkı yapıda aynı trafodan beslenmekte.OG sayacla trafonun arasında 600 metre cıvarında var fakat,trafodan cıktıktan sonra ıcerdeki sayaclara mesafe hemen hemen aynı.sayacın biri kapasitif yazarken digeri yazmıyor sayılır.

OG besleme ne taraftan geldıgı onemli degıl bence cunkı ıkı yapıda aynı trafodan beslenmekte.OG sayacla trafonun arasında 600 metre cıvarında var fakat,trafodan cıktıktan sonra ıcerdeki sayaclara mesafe hemen hemen aynı.sayacın biri kapasitif yazarken digeri yazmıyor sayılır.

400kVA trafo ile neden OG abonesiniz onu anlayamadım ? eğer öyleyse OG sayaç yani abone sayaç endeksine göre durum nedir? Bina içindeki AG sayaçlar süzme sayaç mı? Çok karışık anlattığınızdan anlayamadık. O yüzden sistemin basit tek hat şemasını istedim.

600 metre uzun bir mesafe OG hattı için, muhtemelen bir şönt reaktör koymuş olmalısınız, bu nerede olabilir? Ayrıca sayaca kadar olan mesafe değil sayaçtan sonraki mesafeler önemli, sanırım bu da benzer mesafededir diğer sayaçlar için. UPS lerin kapasitif etkilerini nasıl yok ediyorsunuz? Etmiyorsanız yüklenme durumları farklı olabileceği gibi kapasitif etkileride farklı olabilir, bakınız. Sayacınızın bozuk olma ihtimalide elebette sözkonusu, süzme sayaçsa değiştirebilirsiniz, önemli olan resmi sayaçtaki değerler..

Resim yukleyemiyorum.Zannedersemde görsellik olmadan mevzuyu anlatmamda imkansız gıbı grunuyor.Ama yinede baştan bi daha acık sekilde yazayım.Şimdi bır dagıtım merkezimiz var.Buranın yarısı tedasın,yarısı benim.bana ait olan kısmında 4 adet ayrı trafonun beslemesinin gittiği ayırıcı kesıcılı hücre var.ve burda komple sistemin(bana ait 4 adet olan)OG den ölçümlü saati var.Burdan kontrol ettıgımızde saati kapasitif olarak sorun yok,sınırların içerisinde.Bu dagıtım merkezinden xlpe kablo ile tasınan OG 600 metre ilerde 800 kva lık trafoya girmekte.Bu trafonun cıkısında 400 kva lık kompanzasyon sistemi var.Bu trafonun beslediği bırebır aynı özelliklerde olan 2 ayrı bina var.Bu yapıların içerisindeki saatlerin biri hiç kapasitif yazmazken,diğeri aşırı yazıyor.Ups in yük durumunun bu kadar aşırı şekilde etkıleyecek kadar birbirinden farklı olacagaını sanmıyorum.Aslında dedıgım gıbı cezaya gırmıyoruz ama benım kafamı karıstıram mevzuu biri kapasıtıf yazarken diğeri neden yazmıyor?sebep bu.aslında sorun yok.

Resim yukleyemiyorum.Zannedersemde görsellik olmadan mevzuyu anlatmamda imkansız gıbı grunuyor.Ama yinede baştan bi daha acık sekilde yazayım.Şimdi bır dagıtım merkezimiz var.Buranın yarısı tedasın,yarısı benim.bana ait olan kısmında 4 adet ayrı trafonun beslemesinin gittiği ayırıcı kesıcılı hücre var.ve burda komple sistemin(bana ait 4 adet olan)OG den ölçümlü saati var.Burdan kontrol ettıgımızde saati kapasitif olarak sorun yok,sınırların içerisinde.Bu dagıtım merkezinden xlpe kablo ile tasınan OG 600 metre ilerde 800 kva lık trafoya girmekte.Bu trafonun cıkısında 400 kva lık kompanzasyon sistemi var.Bu trafonun beslediği bırebır aynı özelliklerde olan 2 ayrı bina var.Bu yapıların içerisindeki saatlerin biri hiç kapasitif yazmazken,diğeri aşırı yazıyor.Ups in yük durumunun bu kadar aşırı şekilde etkıleyecek kadar birbirinden farklı olacagaını sanmıyorum.Aslında dedıgım gıbı cezaya gırmıyoruz ama benım kafamı karıstıram mevzuu biri kapasıtıf yazarken diğeri neden yazmıyor?sebep bu.aslında sorun yok.
Aklıma gelen muhtemel nedenleri yazayım;
İki yapıdaki Armatürlerde kullanılan balastların(elektronik-manyetik) farklı olması,armatürler içi kondansatör kullanılması, ups markalarının farklı olması, sayaç bağlantı hatası, sayaç arızası.

İlave olarak UPS lerin yüklenme oranları farklı ise kapasitif etkileri de farklı olabilir. Binaların faaliyet oranları farklı olabilir, sayaçta bir sıkıntı olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,850
Kullanıcılar
450,955
Son üye
bekobrky123

Yeni konular

Geri