KAR ateş aldı

electric77

Üye
Arkadaşlar merhaba, şöyle bir sorunum var
Şofbeni çalıştırdıktan 5dk sonra KAR’den çıkıp şebekeye giden nötr tel yandı ve sadece KAR’ın önünde bulunan ana sigorta (40A) düştü. KAR düşmedi. Bunun nedeni ne olabilir?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
nötr gevşek olması gibi bir ihtimal varmı nötr çıkış klemensi yandığı için bunu söylüyorum.

++benim gözümle bizzat şahit oldugum bir durumdur buat bağlayan kalfalarımdan birisi faz nötr ü anahtara inmiş basılınca direk kısa devre olmasına rağmen 10 a sigorta atmıyor ve kar da zırıldamasına ragmen oda atmıyor idi taaki anahtar yandı kablolar yapışıp direk kısa devre olana dek 10 a sigorta atmadı 10 a sigorta attı ve kar hala açık diğer linyelere enerji gidiyordu.

kısa devrelerde kar ın atmasını beklemeyin bunun için 40 a gibi büyük sigortaları takarken dikkat edin derim.

monofaze tesisatlarda 40a sigorta olmaz. 25a dan büyük sigorta takmayınız. ayrıca nötrün çok sağlam bağlanması gerekir. gevşek bağlantıdan dolayı böyle şeyler oluyor tabbiiki slm

Nötr için kullanılan kablo kesiti 10 mm, devredeki 40 A 300 mA KAR'nin faz tarafında herhangi bir sorun görunmüyor. Tesisat monofaze olduğundan fazdan giden akımın aynısı nötrden geri dönüyorsa
aşırı yükten kar ın kontakları yapışmış olabilir
olacağını zannetmiyorum.Tek ihtimal gevşeklik olarak kalıyor.

Herhangi bir kaçak durumu oluşmadığı için k.a.r. nin açmaması normal, gevşeklikten dolayı nötr ün yandığı görünüyor,
Saygılar..

nötr gevşek olması gibi bir ihtimal varmı nötr çıkış klemensi yandığı için bunu söylüyorum.

++benim gözümle bizzat şahit oldugum bir durumdur buat bağlayan kalfalarımdan birisi faz nötr ü anahtara inmiş basılınca direk kısa devre olmasına rağmen 10 a sigorta atmıyor ve kar da zırıldamasına ragmen oda atmıyor idi taaki anahtar yandı kablolar yapışıp direk kısa devre olana dek 10 a sigorta atmadı 10 a sigorta attı ve kar hala açık diğer linyelere enerji gidiyordu.

kısa devrelerde kar ın atmasını beklemeyin bunun için 40 a gibi büyük sigortaları takarken dikkat edin derim.

Anahtarda faz nötr inmiş fakat anahtara basıldıgında sigorta atmamasını nasıl açıklayabilirsiniz? Çok garip geldi bana?

k.a.r atmadıktan sonra ne önemi var bunun adı üstünde yani belkide arızalı olabilir

Son düzenleme:
Arkadaşlar merhaba, şöyle bir sorunum var
Şofbeni çalıştırdıktan 5dk sonra KAR’den çıkıp şebekeye giden nötr tel yandı ve sadece KAR’ın önünde bulunan ana sigorta (40A) düştü. KAR düşmedi. Bunun nedeni ne olabilir?

Kablo gevşek bağlantı nedeniyle yanmış.

Kaçak Akım Rölesi sadece faz-toprak ve nötr-toprak temaslarında devreyi açar. Normal bir sigorta işlevi yoktur.

40 Amperlik sigortanın atma sebebide büyük bir ihtimalle kısa devre değil, şofben ile aynı anda ütü, fırın, tost makinesi gibi bir alıcının çalıştırılması.

Saygılar...

Anahtarda faz nötr inmiş fakat anahtara basıldıgında sigorta atmamasını nasıl açıklayabilirsiniz? Çok garip geldi bana?
ben bu olaya gözlerimle şahit oldum sigortalar sigma anahtar ise günsan marka idi sigorta attığında ise anahtarın kontak kısmı erimiş kablolar yapışmış idi. anahtar ve kaçak akım telefon zili gibi ötüyordu.

Forum istatistikleri

Konular
129,166
Kullanıcılar
451,516
Son üye
SERDAR ASLAN

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri