Kasetçaların Radyo İbre İpi Montajı Hususunda Yardım.

Dostlar,konuyu yardım talebi için açmıştım,ancak sohbet ortamına dönüştürdünüz.
Etik olmuyor hak verirsiniz ki.
güzel insan 5. postu tekrar okuyup değerlendirmeni tavsiye ederim. bütün ipuçları var orada. hani sen okudun anladın diye biz kendi aramızda azıcık ucundan geyik yapmışız çok görme. ha ben bu tavsiyelerden bir şey anlamadım dersen, bizlere alt yazılı anlat. yaptım olmadı de, denedim ama beceremedim nerede hata yaptım de. sağlıcakla...

Bu tavsiye doğrultusunca benim başka sözüm yok ..
Okuyup okumadığını şu anda bilmiyoruz. Ancak okumamış olduğu anlaşılıyor.
angaralı, ben cahilim dediğimde yalan söylemiyorum. bu böyle elektronik gibi alengirli konularda cahilim. ama kendimi azcık okur yazar, birazda okuduğunu anlayan biri olarak görürüm. ustanın lafının üzerine laf söylemem. ben cahil 5. postu okuyup bir şeyler anlıyorsam aferim bana.

angaralı, ben cahilim dediğimde yalan söylemiyorum. bu böyle elektronik gibi alengirli konularda cahilim. ama kendimi azcık okur yazar, birazda okuduğunu anlayan biri olarak görürüm. ustanın lafının üzerine laf söylemem. ben cahil 5. postu okuyup bir şeyler anlıyorsam aferim bana.
Cahil olmak bilgisiz olmak ile aynı değildir. Sen bu gibi konularda bilgisizsin. Ben bilgiliyim diye de filozof seviyesinde değilim elbette. Benim de CAHAL olduğum konular çoktur.

Kinayesiz,kırıcı olmadan,seviyeli şekilde yazdıgımı sanıyorum.Ancak öyle anlaşılmamış.

Mr. Yamyam ustanın cevabını daha cok felsefik ve okulda elektronik dersi anlatır tarzda buldum.Dolayısıyla teori degil pratige ihtiyacım oldugu icinde cevap yazmadım.

Genelde yanlış hatırlamıyorsam konularıma aynı tarzda yaklaşımlarda bulunuyor.Belki de tarzı budur,saygı duyuyorum.
Fakat civata sıkıştırmak kadar kolay bir iş ve anlatım olmadıgına göre konu çözüldü diye düşünmenizde tuhaf geldi dogrusu.Dahası her konuda amatörün amatörü oldugumu da belirtirim hep ki ona göre tarifler yapılsın .

Paskomya usta sizinle de tarzınızla da sorunum yok.Her konuda alçakgönüllülükle bildiginizi yazıyor esirgemiyorsunuz Mr. Yamyam gibi.

Kimseyle sorunum yok,var gibi düşündügünüzü sanıyorum son mesajımla,ancak yok.
Sadece konu kirlenip hedeften uzaklaştı demek istedim.

Kinayesiz,kırıcı olmadan,seviyeli şekilde yazdıgımı sanıyorum.Ancak öyle anlaşılmamış.

Mr. Yamyam ustanın cevabını daha cok felsefik ve okulda elektronik dersi anlatır tarzda buldum.Dolayısıyla teori degil pratige ihtiyacım oldugu icinde cevap yazmadım.

Genelde yanlış hatırlamıyorsam konularıma aynı tarzda yaklaşımlarda bulunuyor.Belki de tarzı budur,saygı duyuyorum.
Kırıcı değil ama ilgisiz gibi yaklaştığın için bu gibi tepkiler alman normaldir.
İlgili birisi derdi ki ''Abi bu band başı band sonu da ne oluyo ki'' :D
Bu soruyu @sasen1 arkadaşıma sorsaydım tepkisi şu örnek gibi olurdu.
''Abi band başından ayarlıyorum ip sıkışıyo'' Çünkü bu Sasen arkadaşımızın uyduruk bir SONY saatli radyo konusunda kanını bile emmiş, yamyamlıktan vampirliğe transfer olmuştum :p

Ders anlatır gibi olması lazım ki senin ne denli bilgili olduğunu dolayısı ile nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini, en azından seni nasıl yönlendireceğimi bileyim. Band başı band sonu ifadelerinin anlamlarını dahi bilmiyorsan işimiz oldukça zor. Çünkü önce bu kavramları öğretmem lazım.

Benim tarzım endüstri meslek lisesi eğitiminden sonra çoğunlukla gavur (yabancı) hocalardan kurs almamdan kaynaklanmaktadır. Takdir edersiniz ki yabancı hocalar daha bilgili ve daha disiplinlidir.
Ancak Türkiye'de forumlarda öğrendiğim bir şey var ki...
Bir mevzu bir çok forumda dile getiriliyor. Her kafadan bir ses çıkıyor. Sonuçta mevzu çözülse bile muallakta kalıyor. O mevzuyu halleden kişi ise bu konuda hiçbir bilgiyi öğrenemediği için ise karşısına benzer bir konu çıktığında çuvallıyor, hemen yine forumlara dalıyor :D
Benim esas amacım insanlara birşeyler öğretebilmek olduğu için de en temel bilgilerden başlıyorum ki, karşımdaki insan birşeyler öğrenebilsin.
ÖNEMLİDİR:
Bu ibreyi yapmak son derece kolaydır. Sen tesadüfi olarak yapsan da karşına başka bir ibre çıktığında asla yapamazsın. Ancak benim bahsetmiş olduğum ince detayları öğrenirsen en azından farklı bir ibre karşına çıktığında o zaman ilmine göre hareket ederek ilerlersin. Eğer bir yerde takılırsan o zaman yine forumlarda benim gibi yamyam bulman zor olmayacaktır.

Kırıcı değil ama ilgisiz gibi yaklaştığın için bu gibi tepkiler alman normaldir.
İlgili birisi derdi ki ''Abi bu band başı band sonu da ne oluyo ki'' :D
Bu soruyu @sasen1 arkadaşıma sorsaydım tepkisi şu örnek gibi olurdu.
''Abi band başından ayarlıyorum ip sıkışıyo'' Çünkü bu Sasen arkadaşımızın uyduruk bir SONY saatli radyo konusunda kanını bile emmiş, yamyamlıktan vampirliğe transfer olmuştum :p

Ders anlatır gibi olması lazım ki senin ne denli bilgili olduğunu dolayısı ile nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini, en azından seni nasıl yönlendireceğimi bileyim. Band başı band sonu ifadelerinin anlamlarını dahi bilmiyorsan işimiz oldukça zor. Çünkü önce bu kavramları öğretmem lazım.

Benim tarzım endüstri meslek lisesi eğitiminden sonra çoğunlukla gavur (yabancı) hocalardan kurs almamdan kaynaklanmaktadır. Takdir edersiniz ki yabancı hocalar daha bilgili ve daha disiplinlidir.
Ancak Türkiye'de forumlarda öğrendiğim bir şey var ki...
Bir mevzu bir çok forumda dile getiriliyor. Her kafadan bir ses çıkıyor. Sonuçta mevzu çözülse bile muallakta kalıyor. O mevzuyu halleden kişi ise bu konuda hiçbir bilgiyi öğrenemediği için ise karşısına benzer bir konu çıktığında çuvallıyor, hemen yine forumlara dalıyor :D
Benim esas amacım insanlara birşeyler öğretebilmek olduğu için de en temel bilgilerden başlıyorum ki, karşımdaki insan birşeyler öğrenebilsin.
ÖNEMLİDİR:
Bu ibreyi yapmak son derece kolaydır. Sen tesadüfi olarak yapsan da karşına başka bir ibre çıktığında asla yapamazsın. Ancak benim bahsetmiş olduğum ince detayları öğrenirsen en azından farklı bir ibre karşına çıktığında o zaman ilmine göre hareket ederek ilerlersin. Eğer bir yerde takılırsan o zaman yine forumlarda benim gibi yamyam bulman zor olmayacaktır.

Dedikleriniz genel bir şablon olup dogru fakat naçizane o şablona uyan biri degilim.
Yine naçizane zeka seviyem ortalamanın üzerindedir.

Birkaç yıl önce 60 küsür model bir sanyo radyonun karmakarışık ibre sistemine 10 saat kadar onlarca varyans deneyip sorunsuz şekilde yapmıştım.

Vasat bir adam,bir genç adam hiç degilim.
Dolayısıyla hak vermeniz gerek bir genç adam kadar hevesli olmamam konusunda ve vakit ayırmada özgür olamamam konusunda.

O sebeple direkt teknik teori girişlere önyargılıyım.

Tabi sizin tarzınızda bu oldugu için orta yolu bulamadık anlaşılan o ki.

Belki 1 senedir bu forum sayesinde çocukluktan bu tarafa merakımı cezbeden elektronige dair birşeyler ögrendim ve devam ediyorum ögrenmeye.
Keyif almaya devam ediyorum bundan.

Hatta ufak tefek tamirler yapıyorum etrafımdakilerin cihazlarına.
Bunlar buralardan,sizlerden ögrendiklerimle mümkün oluyor.

Daha geçen gün birkaç elektronik tamircisinin tamir edemedigi bir cihazı yaptım .)
Çok basit bir sorundu ama neticede bilgisiz olmuyor bunlar.
Besleniyorum kısacası buradan ve sizlerden.
Sanmayın ki yazdıklarınızı gözardı ediyorum,geçiştiriyorum.
Emin olun emeginiz zayi olmuyor,olabildigince faydalanıyorum şahsım adına.

5. mesajımda yazmış olduğum her şey bu resimde anlatılmıştır.
Bu resimdeki ibre bağlantı prosedürlerini anlayabilirsen anlattıklarıma hak vereceğini düşünüyorum.
Ne denli ilgilenirsen o denli de bilimsel olarak öğrenirsin.

C3000 IBRE.png

Hakkında dedikodu ettiğim GRUNDIG C3000'in ibre bağlantı prosedürlerini anlatmaktadır. Bu dökümanın tamamı internette 10$ civarında satılmakta olduğu için ben sadece bizim konumuzla ilgili olan resmi çaldım :p
Grundig firmasının hemen hemen tüm radyolarının ibre sistemleri oldukça karmaşıktır. Ancak firma öylesine kaliteli bir sistem yapmış ki ibre ile istasyon aramak bile son derece keyiflidir.

5. mesajımda yazmış olduğum her şey bu resimde anlatılmıştır.
Bu resimdeki ibre bağlantı prosedürlerini anlayabilirsen anlattıklarıma hak vereceğini düşünüyorum.
Ne denli ilgilenirsen o denli de bilimsel olarak öğrenirsin.

Ekli dosyayı görüntüle 110281
Hakkında dedikodu ettiğim GRUNDIG C3000'in ibre bağlantı prosedürlerini anlatmaktadır. Bu dökümanın tamamı internette 10$ civarında satılmakta olduğu için ben sadece bizim konumuzla ilgili olan resmi çaldım :p
Grundig firmasının hemen hemen tüm radyolarının ibre sistemleri oldukça karmaşıktır. Ancak firma öylesine kaliteli bir sistem yapmış ki ibre ile istasyon aramak bile son derece keyiflidir.
Teşekkür ederim,kıymetli bilgiler.
Yabancıların çektigi videolar ve paylaştıkları dökümanları da inceliyorum

Forum istatistikleri

Konular
129,308
Kullanıcılar
451,750
Son üye
taleharmyy

Yeni konular

Geri