KBWS-25D PWM sürücüsünün bir bileşeni yandı

Serkan hocam baktim ama bir sey bulamadim.

Bende baktımda çok net görüntü yok. KBWS nin sitesine girdim bir düşük modelinin elektronik şemasını koymuşlar bu modelin şemasını vermemişler. :(

Siz yazısı olmayan direnci ölçebilme şansı buldunuz mu?

Eski modelin şemasında geyt ucuna bağlı direncin değeri nedir @serkan_48 ? Eğer eski modelde de aynı mosfet varsa direnç değeri aynıdır diye düşünüyorum. Sonuçta bu mosfetin geyt akımı değişmez. Olmazsa emin olmak adına eski modeldeki direncin biraz ustu değerde direnç takılır mosfeti sağlama almak adına. Bakılır verim düşüyor direnç değeri biraz düşürülür.

Bende baktımda çok net görüntü yok. KBWS nin sitesine girdim bir düşük modelinin elektronik şemasını koymuşlar bu modelin şemasını vermemişler. :(

Siz yazısı olmayan direnci ölçebilme şansı buldunuz mu?
Ohm degerini mi okuyacagim? 0 veriyor ama hepsini olctum. Hepsi 0.

Evet ohm değeri. Hepsinin 0 vermesi normal değil. Ekranda OL yazıyor olmasın ?

Düşük modelinde iki mosfet yada transistör var. Şemada farklılıklar var. Bende düşündüm ama şema çokta net değil. eklerim birazdan buraya

Direnç ölçümü yaparken direncin en az bir bacağı sökülerek ölçüm yapmak gerekir. Aksi takdirde yanıltıcı sonuçlar çıkabilir. Siz sökerek mi ölçüm yaptınız?

Biraz canım sıkıldı bu işe. Güya iyisini aldım. Neyse sağlık olsun.

Serkan hocam dirençlerden rastgele 5-6 tanesini ölçtüm ama hepsinde sıfır değer geliyor. Yalnız yazısı okumayanın alt noktasıyla sağ üstteki direncin üst noktasını birlikte ölçünce 1.75 ohm okuyorum :D

Neyse.

Elimde sıradaki torna projem için sakladığım sıfır koşu bandı motoru ve sürücüsü var. Bunları takayım diyorum. Biraz önce deneyince çalıştıramadım. Sürücüde MCON (5 pinli) ve SPEED (4 pinli) soketler var. Sürücüde bir de röle var. Sorularım:

- Speed olana muhtemelen koşu bandının dijital hız ayarlama (koşu bantlarındaki dokunmatik hız ayar paneli) sistemi bağlanıyordur. Yalnız buna 3 pinli potansı nasıl bağlayacağımı bilmiyorum.

- MCON soketine yine kontrol panelinin açma kapama kısmı bağlanıyordur diye tahmin ediyorum. Bu bağlantı da röleyi tetikliyordur. Bende böyle bir bağlantı olmadığına göre tahminimce MCON soketindeki 2 tane pin birleştirilerek röle tetikleniyordur. Bunu nasıl test ederim?

Sürücünün üzerinde AL308C-RZ3.5 JASON121214 okuyorum ama bunları arayınca herhangi bir datasheet bulamıyorum.

MCON soketi:
IMG_20161022_231415.jpg

SPEED soketi:

IMG_20161022_231428.jpg

IMG_20161022_164717.jpg

Direnç ölçümü yaparken direncin en az bir bacağı sökülerek ölçüm yapmak gerekir. Aksi takdirde yanıltıcı sonuçlar çıkabilir. Siz sökerek mi ölçüm yaptınız?

Yok sökmedim. Doğrudan kart üstünde ölçmeye çalıştım.

Forum istatistikleri

Konular
129,092
Kullanıcılar
451,396
Son üye
mrtarslan1

Yeni konular

Geri