Kendi Yaptığımız Hatalar

peki hiç çırak yetiştirdinizmi eskiden çıraklar bişey öğrenmesin diye ustalar ya bağırır kovardı yada onlar sorsalar bile cvp vermezler terslerlerdi

Bana bir yıldan fazla dayanabilen çıraklarım mesleklerinde usta oldu... :) Dayanamayanlar bu mesleğe hiç bulaşmadı bir daha...
Adettenmiş, usta olunca anladık... Çırağın uğraşmaya deyip deymeğeceğini anlamak için, başlarda iyice bir yüklenilir. Kaçmayıp işine devam ediyorsa, ona emek harcamaya değer...

bu zamanda çırak bulmak çok zor. hele birde inşaatlarda duvar kıracak harç yapacak çırak kalmadı gibi birşey. :)))

Çırakları kölemi sandın ?
Çıraklarda insan ev geçindirmeye çalışanı çok.
Sen parayı verecek ol , ben gelir kırarım.

eline çekiç vermeden iş yaptırmadan çırakların iş öğrenebileceğini düşünüyorsan seni tebrik ederim.
onun geleceğini düşünürken neden kölelik yaptıralım ki. o işi yapanlar kölemi?
meslek öğrensin diye uğraşıyoruz. parayla amele bulmak çok kolay. usta bulmak zor.

Vardiye değişimlerinde benden sonra gelen arkadaşa dedim ki bir cihaz var şef bağlamamı istedi 24 vdc girişi olacak dedim. Sanki ben öle dememişimde 220 VAC demişim gibi vermiş Şebeke elektriğini sabah geldik şefle gidiyoruz cihaza şef sordu bağladınızmı evet dedim bağladık peki o zaman aç dedi bir açtım çofff cihaz yandı.

yıl 2008 trafo bakımalrıyapıyoruz.trafonun enerjisini kestim.Bakım bitti.dediler.bende trafonun bulunduğu bölümü kontrol etmedim.gittim beslediim.geldim usta nerde dedim.çıktı trafonun ordan geldi.ya trafoyu kim besledi.dedi.elmde ayağımda can kalmadı oturdum kaldım yerimde.
Allah beni ve ustayı korudu.verilmiş sadakamız varmış.
o saatten sonra tüm ustaları dışarıda görmeden enerjiyi vermeye gitmedim
buda bana büüüüyyyyyyüüüüükkkk ders oldu

lise birinci sınıfa giderken dijital bir avometre almıştım, o hevesle herşeyi ölçmeye çalışırken 'bakalım bu priz kaç amper' diyerek ac10 amper kademesine alıp probları prize bir takarsın ve ölçü aletindeki cam sigorta tuz-buz.

LA 4440 entegresi ile 18 W. anfi kartı monte edip kullanıyorum.10 yıldır ayda ortalama 3 adet yapıyorum.Kartı test ederken + girişe diyot takıp denemem gerekirken diyot takmayıp +,- voltajı ters vererek entegreyi yakıyorum.Malzemenin parası üzmüyor,entegreyi söküp yenisini takmak sinir verici oluyor.Özetle yeni devre denerken + girişine bir diyot takmayı kural haline getirmek ve uygulamak malzeme ve zaman kaybını önleyecektir.Tabii olarak sinir katsayısı da düşük seyredecektir.Kolay gelsin.

Devamlı yapıyorsan güç kaynağına yönlü soket tak.
Tabii devreyede.
Bu şekilde zavallı diyodu öbür boyu orada sevmediği müzik dinlemeye mahkum etmemiş olursun.

Forum istatistikleri

Konular
128,928
Kullanıcılar
451,094
Son üye
ulbeya

Yeni konular

Geri