Kendi Yaptığımız Hatalar

davul fırının ışıklı anahtarına faz nötr uçlarını yanlış bağlamıştım.enerji verince ışıklı anahtarı 1 konumuna aldığımda 1 metre kablo yandı ve oda duman içinde kaldı.neyse ki ev bizim olduğu için ve cana gelen birşey olmadığı için şanslıydım.meslek hayatımda öğrencilerime verecek bir örnek olmuştu.benim için de bir tecrübe.o olaydan sonra ışıklı anahtar bağlantısı yaparken kesinlikle ölçü aleti ile kontakların geçiş yönlerini kontrol ediyorum.

bir kaç tane oldu da kulağıma küpe oldu

ufak hatalar insana derste olur mezarada götürür
mühim olan aynı hatayı bir dahya yapmamak

flourasan bozuktu. çalışmıyordu. Ben lise ikinci sınıftaydım (İş gelince milletin içinde yapamam diyemedğim içim gittim).. flourasan kasasını açtım ve balasttan bağlantıyı söküp yeni flourasanı takmak için çaba harcıyordum. Yalama olmus balast klemensleriyle ugrastıktan sonra hemen kesmek istedim. Allahtan yanımda kimse yoktu. Yankeskimin hayırı yoktu kabloya bi kuvvet uyguladım ve kıvılcım attırmaya basladı. bi zorlukla kablo kesildi . çok korkmustum. Sigorta atmıs ve diğer lambalar da sönmüştü. Ben de açtım sigortayı sorun var mı diye ve kestiğim kablonun ucuna kontrol kalemiyle baktım bi anda kontor kalemı yandı ve titremeye basladım kontrol kalemi de hayır etmeyecek derecedeymıs onu da anlamıs oldum. En sonunda olayı gerçekleştirdim ve kurtuldum. MEsleki deneyimler de bu yanılgılar çarpılmalar ile oluyor sanırım :) ...

Enerji altında trifaze otomatik sigorta değiştirmek durumunda kalmııştım.Arızalı olanı raydan çıkartarak giriş kablolarının müsade ettiği ölçüde sigortayı boşa aldım.Depodan baka bir sigorta getirmesini diğer elektrikçi arkadaştan rica ettim.Depoda uygun amperajda yeni sigorta bulamadığı için rafa kaldırılmış çıkma sigorta getirdi.Gelen sigortanın giriş bağlantılarını teker teker itina ile diğerinden sökerek aktardım,ama sadece iki fazı.Son fazı boşa alıpta kullanacak olduğum sigortanın baglantı noktasına deyirdiğimde bir patlama oldu alev topu oluştu.ellerimdeki kıllar ve kaşlarım yandı.Sonra mecuren sistemin enerjisi kendiliğinden kesildi,raftan gelen sigortayı sökerek yerine büyük amperajlı sigortayı arkadaşım taktı.Patlama yapan sigortayı incelediğimizde fazlar arası kısa devre olduğunu gördük.O günden beri özellikle çıkma malzeme kullanacaksam önce kontrol eder sonra enerji altında olmadan takmayı yaparım.Bu arada iki gün boyunca oluşan ark ışıgı gözlerimi yaktı.

arkadaslra trıfdaze ıle beslen bır salonda lambaların hepsıne 380 geldı ama devrede bır faz bır notr var bu nasıl ıs ???

lambaların tamamına 380 gelıp balast lar kavruldu lambalar patladı gıttı ıyımı !
eğer nötr koptuysa lambaların hepsine 380v gelmiştir lambaların ve balastların hepsini yakar.

binada bir dairenin sayaç giriş sigortasını değiştiriyordum.sayaçların bulunduğu panoda eskı sigortayı söküp yeni sigortaya kabloyu giriş yaparken enerji var diye pense ile tutup tam giriş yapacaktım ki kablo panoya değdi ve büyük bir patlama bir ışık.halbuki çok itinayla yavaş birşekilde kabloyu takıyordum.ama anlamadığım bir şey o anda bina giriş teki şalterler yada kesiciler neden atmadı?

benim tecrübe biraz komedi konyada hizmet vermekteyim 2000 yılında bir apartmanda telefon arızasına kardeşimle beraber gittik hattın değişmesi lazım ev 1. katta ama bina baya eski biz doğal olarak klavuzu anahtar kasasından gönderdik gönderdik çe gidiyor 10 metrelik klavuz bitti hala ucu cıkmadı evin içinde buat ararken giriş kapısına doğru yaklaşınca apartmanda çığlık sesleri evde yılan var diye kadın lar feryat figan biri ambulans çağırıyor bizde ne olduğunu anlamadık meğerse bulunduğumuz dairenin üstündeki dairede hamile bir bayan varmış bizim gönderdiğimiz kılavuz onların dairenin anahtar kasasından çıkmış ve çıkarken klavuz sesini hepiniz bilirsiniz ve ilk evin küçük kızı görmüş kılavuzu ve anne duvardan yılan çıkıyor diye bağırınca kadın fenalaşmış apartman birbirine girmiş tabi bizim olayın sonunda haberimiz olduğu için olaya mudahale şansımız olmadı sonuçta kadın ambulansla gitti ği hastanede erken doğum yapmış böyle traji komik bir deneyimim olmuştu :)

benim tecrübe biraz komedi konyada hizmet vermekteyim 2000 yılında bir apartmanda telefon arızasına kardeşimle beraber gittik hattın değişmesi lazım ev 1. katta ama bina baya eski biz doğal olarak klavuzu anahtar kasasından gönderdik gönderdik çe gidiyor 10 metrelik klavuz bitti hala ucu cıkmadı evin içinde buat ararken giriş kapısına doğru yaklaşınca apartmanda çığlık sesleri evde yılan var diye kadın lar feryat figan biri ambulans çağırıyor bizde ne olduğunu anlamadık meğerse bulunduğumuz dairenin üstündeki dairede hamile bir bayan varmış bizim gönderdiğimiz kılavuz onların dairenin anahtar kasasından çıkmış ve çıkarken klavuz sesini hepiniz bilirsiniz ve ilk evin küçük kızı görmüş kılavuzu ve anne duvardan yılan çıkıyor diye bağırınca kadın fenalaşmış apartman birbirine girmiş tabi bizim olayın sonunda haberimiz olduğu için olaya mudahale şansımız olmadı sonuçta kadın ambulansla gitti ği hastanede erken doğum yapmış böyle traji komik bir deneyimim olmuştu :)

yarım saattir gülüyorum allah da seni güldürsün:)) film olur bu yaaa

harbiden komedi.... :D

Forum istatistikleri

Konular
128,928
Kullanıcılar
451,094
Son üye
ulbeya

Yeni konular

Geri