Kent meydanı çevre aydınlatması hakkında soru

3 adet 400W Metal Halide Projektör ile , 3 adet 240W Led projektörün aynı yüksekliklerde birebir aynı yerleşimde hesap sonuçlarıdır.

400W Metal Halide Projektör ortalama 450-465 W güç tüketir, kullanmış olduğum Led projektörün ise toplam gücü 240W'tır. Dolayısıyla %45 civarı bir enerji tasarrufunu aynı aydınlatmayı sağlarken yapabiliyor.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Ben size led aydınlatma diyorum siz asimetrik 400w metalhalide armatürle yapılmış aydınlatma sonuçlarını paylaşıyorsunuz. Ledcilerle bu yüzden hiç anlaşamıyoruz :D

Led projektörden vazgeçin doğrusu budur diyorsanız o zaman anlaştık demektir :)

Aslında bu led ile yol aydınlatması mevzusunu bir çok ledciyle belediyedeki diğer elektrik mühendisi arkadaşlarla o kadar çok masaya yatırdık ki artık ööö geldi. Ama yinede sizi kırmayıp sonuna kadar dinleyeceğim.

Ben size led aydınlatma diyorum siz asimetrik 400w metalhalide armatürle yapılmış aydınlatma sonuçlarını paylaşıyorsunuz. Ledcilerle bu yüzden hiç anlaşamıyoruz :D

Led projektörden vazgeçin doğrusu budur diyorsanız o zaman anlaştık demektir :)

Aslında bu led ile yol aydınlatması mevzusunu bir çok ledciyle belediyedeki diğer elektrik mühendisi arkadaşlarla o kadar çok masaya yatırdık ki artık ööö geldi. Ama yinede sizi kırmayıp sonuna kadar dinleyeceğim.

Aydınlatma hesaplarını dikkat ettiyseniz hem asimetrik led projektörle, hem asimetrik metal halide projektörle yaptım. Dikkatinizden kaçmış sanırım. 2 Hesap var orada. BVP650 26K A ECO kodlu ürün. Detaylarına google'da aratıp ulaşabilirsiniz. Dış çevre 1 isimli hesap Metal Halide, Kopya dış çevre 1 isimli hesap LED'e aittir.

Sizi kırmayıp sonuna kadar dinleyeceğim demişsiniz. Her istediğiniz veriyi sundum size. Ancak, inanmamakta ısrar ediyorsunuz.

Tabi ki inanmaya zorlayacak değilim. Teknik insanlarız. Bilimsel, gerçel verilerle konuşup bunlara inanmamız gerekiyor. Ne bir başkasının söylediğine, ne de kabul görmüş genel geçer bilgilere. O zaman bilim olur yaptığımız.

Ben LEDci diye bahsettiğiniz kişilerden değilim. Ben aydınlatmacıyım. Özellikle ledi ya da özellikle floresanı, metal halideyi savunacak değilim. Hepsinin doğru kullanım alanları var. Dikkat ettiyseniz fiyat konusuyla ilgili bir şey demedim. Fiyat olarak makul mu değil mi onu tartışırız. Daha avantajlı olacağı vurgusunda bulunmadım. Olacağı yer var olmayacağı yer var.

Sadece teknik veriler üzerinden konuşuyorum. Siz ledler bu değerleri veremez diye iddia ettiğiniz için, verebildiğini ispatlamaya çalıştım.

Son düzenleme:
Çook aydınlatma raporu gördüm,inceledim,onayladım ama böyle bir aydınlatma raporu ilk defa görüyorum. Aydınlatma armatür yüksekliği ölçüm için referans alınan yükseklik ??? hiç biri yok. Bazı veriler gösterilemiyor ne demek? Simetri özelliği olmadığında ugr çizelgesi gösterilemiyor filan !!! Ben sizden led armatürünüzün teknik verilerinin tanımlı olduğu bir program ile rapor sunmanızı istedim. Dialux programında sizin armatürünüz zaten tanımsız! balık baştan kokar problem baştan başlar. Bu ispat olarak kabul edilemez, kusura bakmayın ama argo tabirde "işi kitabına uydurmak" derler buna.
Gerçekçi değerlerin girildiği, detayların verildiği, armatürün tanımlı olduğu bir programla mukayese yaparsınız o zaman incelemeye değer bulurum. Bu şekliyle rapor hiç bir anlam ifade etmiyor. Son olarak ana yol aydınlatma armatürleri (istisnai durumlar hariç) 250w'tır. 12m direk 250w armatürden örnek yapmak gerekirdi.Yok ben şehir merkezi alanının aydınlatması için düşündüm diyorsanızda çoklu armatürlü kule tipi poligon direk ile daha fazla armatür ile aydınlatma yapmayı düşünüp ona göre hesap yapmalıydınız.
Bu konuları birçok aydınlatmacı Mühendis arkadaşlarla tartıştık Led armatürle olumlu sonuç alamadık. Hatta size şunuda itiraf edeyim Belediye bünyesinde çalışan bir Elk Müh arkadaşım belediyeye girmeden önce led işleri yapan firmada çalışıyordu, şimdi led'e en çok karşı çıkanda kendisidir :) isterseniz iletişim bilgilerini özelden veririm görüşürsünüz.

Bu arada incelemeye değer bir çalışma sunarsanız inceleyip değerlendirmek için burdayım.

Son düzenleme:
Gerçekten ne diyeceğimi bilemiyorum.

Projektörle örnek hesap yapın diye bir önceki mesajda yazan sizdiniz. Projektörle hesap yaptım. Sadece deneme amaçlı ve aynı yükseklik aynı açılarda. Ha poligon direkte hesap yapmışsınız, ha tek armatürle. Bunun kıyaslama açısından hiç bir farkı yok. Aydınlatma dediğiniz şey lümen ve açıdır. 400W Projektörün net çıkış lümeni 22400'dür. Hesap yaptığım projektörün net çıkış lümeni 23660. İstediğiniz her yerde sabaha kadar istediğiniz projede hesap yapın, Sonuç değişmeyecektir. Aynı açılarda, aynı lümenlerde her armatür aynı değeri verir. Aydınlatma budur.

Dialux'te armatür tanımlı değil ne demek? Fotoğrafı yok diye armatür tanımlı değil mi demek bu? (Fotoğraflısını da koydum aşağıda) Armatür PHILIPS.. Ve Philips'in bütün armatürleri sadece Dialux değil, bütün aydınlatma programlarında tanımlıdır. UGR değeri simetrik armatürler için geçerlidir, simetrik ürünlerin o bölümde UGR (kamaşma) değerlendirmeleri yazar. Asimetrik armatürlerde UGR söz konusu değildir. Prograları sayarken Dialux'u siz söylediniz. İstediğiniz herhangi bir programda hesap yapabilirim. Sadece ben değil herkes yapabilir. Zor bir şey değil. Buyrun siz yapın.

Dialux rapor verirken bu bilgileri vermiyor diye benim suçum mu?

Buyrun kendiniz oturun deneyin.

Armatür verimliliği 50 lm/W olan firmaların ledli armatürleriyle tabi ki başarısız sonuçlar alırsınız. Koyduğum armatür 100 lm/W. Piyasadaki bir çok armatürün iki katı verimlilikte.

Hala diyecek sözünüz varsa açıkçası benim yok. Daha fazla nasıl ispat sunabilirim bilmiyorum.

Buyrun bu da olmaz dediğiniz, uygun değil dediğiniz yol aydınlatma hesabı.

Söylediğiniz gibi 12 metre direkte, 30 metre direk aralığında 250W Sodyum ile kıyaslama. Sonuçların uygunluk bilgisini de program kendisi veriyor olması gereken değerlere göre.

son mesajınızda yazdıklarınızdan sonra benimde diyecek sözüm kalmadı tek bir armatürle yapılan aydınlatmayı ve sonucunu örneğin şehir merkezinde 16m galvaniz poligon direkle dairesel olarak yerleştirilmiş projektörlerle yapılacak olan aydınlatma sonucu ile bir tutabilen bir zihniyete,
Aydınlatmada yüksekliği hiçe sayabilen bir zihniyete,
Armatürün yerden yüksekliği ölçümde referans alan düzeyin yüksekliği belirtilmeyen led projektör dataları bulunmayan neüdüğü belirsiz bir sözde hesabı rapor diye bizlere sunan zihniyete,

Benimde tabiiki diyecek bir sözüm yok. Size led hayatınızda başarılar dilerim...

son mesajınızda yazdıklarınızdan sonra benimde diyecek sözüm kalmadı tek bir armatürle yapılan aydınlatmayı ve sonucunu örneğin şehir merkezinde 16m galvaniz poligon direkle dairesel olarak yerleştirilmiş projektörlerle yapılacak olan aydınlatma sonucu ile bir tutabilen bir zihniyete,
Armatürün yerden yüksekliği ölçümde referans alan düzeyin yüksekliği belirtilmeyen led projektör dataları bulunmayan neüdüğü belirsiz bir sözde hesabı rapor diye bizlere sunan zihniyete,

Benimde tabiiki diyecek bir sözüm yok. Size led hayatınızda başarılar dilerim...

Çarpıtmak için yer arıyorsunuz :) Gerçekten gülüyorum artık :)

Sonuçlar birdir demedim. Kıyaslama birdir dedim. Ha tek bir açıyla tek bir yöne bakan projektörleri kıyaslamışsınız, ha farklı yönlere bakan 4, 5, 6 veyahut kaçsa yapılmış hesaplardaki projektörü kıyaslamışsınız. Hızı aynı olan iki aracın kıyaslamasını yapmak için, 10'ar tane yarıştırmak gibi bir şey söylediğiniz.

Sanırım yolladığım yeni verileri de indirmeye üşenmişsiniz ki altındaki yorumları yazmışsınız.

Yüksekliği niye hiçe sayayım. Aynı yükseklikte dedim. Yeni yüklediğim rapor çıktılarında da bu yükseklikleri verdim. Hiçe saymak ne demek? Ne idüğü belirsiz dediğiniz rapor dünyada en çok kullanılan aydınlatma programı Dialux raporu. (Ki program ismini kendiniz verdiniz.) Datalara fotoğrafı yok diye ne idüğü belirsiz diyorsunuz, fotoğraflısını da ekledim.

Ben de size gözü kapalı yaşadığınız hayatta bildiğinizi okuyan tekniğe inanmayan tavrınızla başarılar dilerim. Keşke hesaplarla ilgili yorum yapabilseydiniz, teknik olarak tartışabilseydik. "Orasını gizlemişsiniz, burasını silmişsiniz, bu nasıl rapor? " gibi yorumlarla değil. (Ki hesap dosyasının kendisini yolladım bakın bakalım neyi silmişim)

Son düzenleme:

Neyse üşenmedim onun da hesaplarını koyuyorum.

16 metre direk yüksekliği, hesaplarda rahatça görebilirsiniz.

4'er adet projektör led ve metal.

Şimdi neye bahane bulacaksınız merak ediyorum.

Aslında sizi dikkate alıp dinlemek ile en büyük hatayı kendimin ettiğini geçte olsa farkettim. Kurulum maaliyetini amorte edemeden arıza çıkarıp masrafını katlayan bir sistem için konuşmaya dahi değmez. Daha önce de dediğim gibi size led hayatınızda başarılar :)

Forum istatistikleri

Konular
129,101
Kullanıcılar
451,416
Son üye
avsukrugocer

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri