klimalar yüzünden konpanzasyon kapasitif yazıyor

sn roboelektronik yanlış algılamışım .şunu söyleyeyim daha doğrusu başımdan geçen olayağlık ocağınıı anlatayım .sağlık ocağının birisinin elektrik faturası cezaya girdi baktım aşırı kapasitif yazmış .panoya gittim kontrol ettim tek fazdan beslemeli rgr kullanılmış .saat i kontrol ettim durmadan kapasitif yazıyordu.reaktif güç rolesi nin bulunduğu fazdan güç çekiliyor ama diğer fazlardan güç çekilmiyor .reaktif güç rolesi kondansatörleri devreye sokup çıkarttıyor tabii bir fazı kompanze edeyim derken diğer f azların kondansatöre ihtiyacı olmadığı halde iki fazı kapasitife düşürüyor .
bence üç fazlı bir kompanze lazım ayrıca monofaze güç kondansatörleride kullanmalı ...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
sayın moner69
arkadaşlar sağolsun olayı çözdüler .ilgine teşekkür ederim

Soyle bir sey yapabilir miyiz:
a-) Tum alicilar ve de kompanzasyon kapali iken, tesisinize ulasan enerjiyi, sayctan okuyunuz: Kapasitiflik var mi ?
b-) Yine tum alicilar ve de kompanzasyon kapali iken, sadece klimalari devreye alin, kapasitif var mi?
c-) Sadece klimalar devrede iken, tam otomatik kompanzasyonu devreye alin: kapasitif var mi?
d-) Sadece klimalar devre disi ve tum alicilar ve de kompanzasyon devrede iken bakin: kapasitif var mi?
(Tabi tum olcumlerinizi arkadaslarin dedigi gibi sayactan yapiniz) . Kolay gelsin

Sn. volcanoos

bu bahsettiğiniz konuyu pek anlamadık bu harmonik reaktörünü nereye nasıl bağlıyorsunuz hem harmonik bastırılıyor hem kapasitif engelleniyor.

konuyu başlatan arkadaş açıklık getirmemiş çözüm hakkında klimalarda kapasitif problemi olmaz sistemin sorununu başka bir yerde arasın. bilgide bir yanlışlık olmasın mazallah birde klima kapasitif endişesi çıkmasın UPS ler yetiyor zaten

sayın hicbirsey tavsiyelerinizi uygulayacam.bu sistemde reaktör kullanmam şart gibi görünüyor.değerleri ölçüp sisteme uygun bir reaktör bağlayarak bu işi çözmek istiyorum,ve bunuda siz değerli arkadaşlarım sayesinde çözdük.hepiniz sağolun....

ya şimdi bildiğim kadarı ile kapastif yazması için kondansatörlerin devrede olması gerekli vee zamanı geldiğinde devreden çıkmadığı için kapastif yazar yani olay kondansatörlerde yada sayaçta bi terslik var onun haricinde zaten klimalar sıcak veriyorsa kompazisayon panoyu etkilemez sadece motorları döndüğü için reaktif güç oluşturur sayaç reaktif yazmadığına göre kondansatörlerde devreye giriyor ama şuda olabilir kondansatör dağılımı düzgün yapılmadığından klimaların hepsini açınca röle en yakındaki kondansöteri devreye almak isiticek en yakındaki kondansöterinde değeri yüksekse onu alacak vede rölenin zaman ayarı 3 snyede değilse kapasitif yazması kaçınılmaz bence kondansatör dizilimi gözden geçmeli ve röle zaman ayarı yapılmalı

Sn. rahminizam

* Bahsettiğiniz tarzda bir sistem için Reaktör kullanmanızda gerek yok. Maliyetinizi arttırır. Klimalar kapasitif yük meydana getirmez. Klima dediğiniz sistemin içinde bir motor var, motorlar kapasitif yük meydana getirmez, aksine klimalar endüktif yük meydana getirmesi gerekir. Kanaatime göre reaktör seçimi yanlış bir seçim olabilir.

sn rahminizam, "hicbirşey" arkadaşımızın sorununuza yönelik ortaya koyduğu çözüm önerilerini dikkate alıpta bu sorununuzu çözememeniz olanak dışı.tüm alternatifleri güzel bir şekilde sunmuş fakat sonucun ne olduğunu belirtmemişsiniz.reaktör uygulamasından bahsederken,harmonik reaktör ile bu işi çözemezsiniz.bunun için şönt reaktöre ihtiyacınız olacak. bunuda uygulayabilmek için yada size yardımcı olabilmemiz için "hicbirşey" arkadaşımızın önerilerini uygulayarak,  sonucu belirtmeniz gerekiyor.ilave olarak, klimaları beslediğiniz kablo kesiti ve metrajı hakkında da bilgi verirseniz... selametle

rahminizam ' Alıntı:
kompanzasyonu tamamen kapatıyorum sistemde yinede kapasitif yük var.Ben klimaları kapatıyorum kapasitif yük kalkıyor.durum böyle arkadaşlar,ilginiz için teşekkürler...

Sn. rahminizam

* Kanaatime göre sisteminizdeki sorun farklı, bu ifadenizden klimaların kapasitif yük oluşturduğu gibi bir durum çıkıyor. Fakat, klimaların içinde motor vardır ki aksine klimalar endüktif yük meydana getirecektir. Açıkçası tam anlayamadım ama bence kontrollerinizi iyi yapınız, farklı girişimleriniz farklı maliyetler demektir. Sistemde münferit bağlı kondansatör grubu olabilir, klimalara bağlanmış kapasitif yük olabilir, çok olanaklı durumlar değil bunlar ama kontrolün yapılması gerekmektedir.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…