KOŞU BANDI T-5817-2 Model TRAFO (İndüktör) Yüke Bindikçe Ark (Cızırtı) Sesi Çıkartması

BC38

Üye
Herkese Merhabalar, elimdeki Teamwork E8150M koşu bandının üzerindeki T-5817-2 model trafo, koşu bandını çalıştırınca elektrik ark sesi yapmaya başlıyor, hız arttırdıkça ses seviyesi artıyor. Yenisini almayı düşündüm fakat internette aynı modeli bulamadım. sadece mH değeri biraz daha az olan https://tr.aliexpress.com/i/1005005584989147.html bu ürünü buldum.

Cızırtı Sesi Videosu: https://s6.dosya.tc/server21/1v2bn2/video.mp4.html

Siz değerli uzmanlara sorularım;

1- Aliexpress linkindeki ürünü alsam uyum sağlar mı ?
2- Elimdeki bu trafonun sorunu ne olabilir, tamiri mümkün müdür, mümkünse kimler yapar ?

Trafo resmi ektedir.

WhatsApp Görsel 2024-07-24 saat 10.13.42_fc784492.jpg

Ekli dosyalar

• WhatsApp Görsel 2024-07-24 saat 10.13.42_fc784492.jpg
    207.7 KB · Görüntüleme: 3
  • WhatsApp Görsel 2024-07-24 saat 10.13.42_fc784492.jpg
    207.7 KB · Görüntüleme: 3
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
* Daha önceden bu sesi duymuyordunuz , şimdi duyuyorsanız;
* Eğer çalışma esnasında sesden başka problem yoksa dayanıklı esnek malzemeyi ,( Kaliteli lastik conta veya ayakkabı tamircilerinde 0.5cm kalınlığındaki kösele benzeri malzeme ) gövde ile arasına koyup gözlem yaptıktan sonra değişimi düşünebilirsiniz .
*Besleme voltajını da kontrol ediniz.

Bu sese, motor hızı kontrolünde kullanılan Thyristor veya Triac sebep oluyor.

Çıkan ses trafo saçlarının titremesinden oluyor.

Bu sesi mekanik yollarla keseceksiniz.

@ATAŞ Mühendislik iüinde dediği gibi sıkıştırabilirsiniz veya transformatör izolasyon epoksisi / reçinesi döküm içine yerleştirebilirsiniz.

Bunları bulamam derseniz yine uygun bir kutuya (o ısılarda erimeyecek), koyduğunuz trafoyu zift içine gömersiniz.
trf4-750x750.png

Kolay gelsin

Son düzenleme:
* Daha önceden bu sesi duymuyordunuz , şimdi duyuyorsanız;
* Eğer çalışma esnasında sesden başka problem yoksa dayanıklı esnek malzemeyi ,( Kaliteli lastik conta veya ayakkabı tamircilerinde 0.5cm kalınlığındaki kösele benzeri malzeme ) gövde ile arasına koyup gözlem yaptıktan sonra değişimi düşünebilirsiniz .
*Besleme voltajını da kontrol ediniz.
İlginiz için teşekkürler,
Aleti 2. el olarak aldım ve daha öncesini bilmiyorum. Cihazın çalışmasında ses dışında herhangi bir problem vs. yok. Gücü gayet yerinde. Elektrik konusunda çok temel bilgim var ve bu trafo multimetre ile nasıl ölçülür bilmiyorum. Ama eğer böyle sesli çalışması anormal bir durum değilse ve trafonun kendine ve cihaza zarar vermez ise dediğiniz yalıtım yöntemlerini deneyeceğim. Teşekkürler.
Bu sese, motor hızı kontrolünde kullanılan Thyristor veya Triac sebep oluyor.

Çıkan ses trafo saçlarının titremesinden oluyor.

Bu sesi mekanik yollarla keseceksiniz.

@ATAŞ Mühendislik iüinde dediği gibi sıkıştırabilirsiniz veya transformatör izolasyon epoksisi / reçinesi döküm içine yerleştirebilirsiniz.

Bunları bulamam derseniz yine uygun bir kutuya (o ısılarda erimeyecek), koyduğunuz trafoyu zift içine gömersiniz.

Kolay gelsin
Bu sac titremesi dediğiniz durum normal bir durum mu? Uzun vadede zararı olur mu?
Birde bu dediğiniz izolasyon yöntemleri trafoyu saracağı için ısınma problemi olma riski olabilirmi acaba.

Trafoyu yerinden çıkartıp, herhangi bir Bobinajcıya gösterin.
Yardımcı olacaktır.

Bu sac titremesi dediğiniz durum normal bir durum mu? Uzun vadede zararı olur mu?
Birde bu dediğiniz izolasyon yöntemleri trafoyu saracağı için ısınma problemi olma riski olabilirmi acaba.
Bu ürün trafolar için kullanılıyor, ek bir problem getirmez, ancak siz yinede, gerilimi kestikten sonra, trafo ısısını ölçün çok sıcak ise zaten başka problem vardır. (Hafif ılık olabilir)

Bu linke bakın kliosı 172 TL görünüyor.

Tabii bütün bunların başında can güvenliğiniz geliyor, dikkatli olmanız gerekir.

https://e-elektromarket.com/1kg-poliuretan-trafo-izolasyon-recinesi

Forum istatistikleri

Konular
128,898
Kullanıcılar
451,047
Son üye
aliverc

Yeni konular

Geri