kompanzasyon arızası

aydin3427

Üye
arkadaşlar benim sorunum 50 kva trafoda 30 kw motor ve ev bağlı birde 2,2 kw dalgıç var rg 12 c entes röle kullandım sıralama şöyle 10-2,5 -5-1,5-monofaze 0,55-0,83-0,55-0,83-022 kondansatör ler bağlı ancak monofaze yükleri kapatıyom 30 kw lık motoru çalıştırıyom cos.1geliyo 10-2,5-5 kvar alıyo monofazdende aldığı halde sayaç yüzde20-33 arasında reaktif yazıyor sayaca müdahale edemiyorum sayaç arızalı diycem kapasitif yüzde 5-9 arasında yanlız şüphelendiğim birşey var size yazarken aklıma geldi faz faz arası 430 v trafo sistemindibinde 10m kablo ile geliyor voltaj yüksek olduğundan olabilirmi sayaç arızalımı ,yada rölemi bozuk yardımcı olursanız sevinirim not akımtrafosu bütün yükleri görüyor cos 98 genelde de 1 de şimdiden teşekürler aydın [email protected]

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
sn aydin3427
kompanzasyon una bakmış olduğum 1000 kva işletmede , gerilimler bir ara çok yüksekti. reaktifte%19 sınırları zorluyordu kademeyi değiştirmek zorunda kaldım. gerilim düşünce %9 a indi. sizin geriliminizde çok yüksek görünüyor. kolay gelsin

bende de gece o kadar oluyor yaklaşık.Siz cosqyi kapasitif0,99 a ayarlayın.Sınırlar içine gireceksiniz.Ama kontrol etmneyi de ihmal etmeyin ki bu sefer de kapasitiften ceza yemeyesiniz(not cosqniz endüktif 1 e ayarlı olarak varsayarak yazdım bunu)
bu rada,piyasada 400 voltluk kondansatörler olduğu gibi,460 voltluklar da var.eğer 400 volt kondansatör kullanıyorsanız,ya gerilimi düşürün,ya da kondansatörleri değiştirin.Kondansatör voltajını yükseltmek isze harmonik konusunda da yardımcı olacaktır

arkadaşlar görüşleriniz için teşekürler birde sayaç bozuk olamazmı röledeki indüktif ve kapasitif sayaçlarını resetledim amacım röledeki% oranları tutacakmı diye
sayacın markası makel x/5 2004 imalatı
voltajın yüsek oluşu cos ünde 1olması durumunda neden reaktife girerki

Sayacın bozuk olması her zaman ihtimaldir.O sayacı ben de çok sıfırladım,rölenin diğer programlarını denedim,hiç tutturamadım.Geçenlerde Sayın Fahri Yetiş üstadım bir yazsısında,entes rölenin makel sayaçla uyum sağladığı söyleniyor yazmıştı.Yani böyle bir söylenti var.Benim sayacım ABB ve tutmadı hiç.Zaten bildiğim kadarıyla röle reaktif gücü cosinüs fi ye göre sayaç ise PF ye göre okuyor.Bu durumda tutması,en azından reaktifin tutması zor görünüyor.
Siz dediğimi denediniz mi?Yani cosfi niz 1 ise kapasitif 0,99 yaptınız mı ?Ya da kapasitif yönde 1 puan artırdınız mı(örneğin endüktif 0,98 ise endüktif 0,99 yapmak ya da yapasitif 0,99 ise kapasitif 0,98 yapmak gibi)?
Bence bunu yaptığınızda sorununuz ortadan kalkacak.Kondansatörleriniz bahsettiğiniz gerilime dayanabilecek gerilimde ise,kompanzasyon açısından gerilimi dert etmeyin bence.

aydin3427 ' Alıntı:
arkadaşlar görüşleriniz için teşekürler birde sayaç bozuk olamazmı röledeki indüktif ve kapasitif sayaçlarını resetledim amacım röledeki% oranları tutacakmı diye
sayacın markası makel x/5 2004 imalatı
voltajın yüsek oluşu cos ünde 1olması durumunda neden reaktife girerki
sayın aydın 3427 arkadasım sayac bozukta olabilir birde baglantı sekli önemli makel sayaçlarda akım yönü ters oldugun da (o zaman zaten ekrada flası görecen)degerlerin ters yazdıgını biliyorum.ilk öncelikler saatin karsısına geçüp ben ce bobin işareti kapasitif işareti ve 123 yazan semboller flas yapıyor mu bakar mısın
2cisi 30 kw motorun devamlı çalısıyor mu ve c/k ayarınız kaçta acaba? 30 kw motor cos fi ,08 düşünürsek ortalama 24kvar kondansatör aldımı cos fi 1 gelir

rölenin markasını görmeden c/k ayarı yazmısım özür dilerim

Forum istatistikleri

Konular
128,926
Kullanıcılar
451,094
Son üye
ulbeya

Yeni konular

Geri