Kompanzasyon Hesabı Yardım

Talep gücü 600 KW olan bir yere kaç KvAR Kompanzasyon panosu kurulması gerekir, bilgisi olup yardımcı olan arkadaşlara teşekkür ederim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Tüm yük için

cosfinin 0,85 olması durumunda görünür güç S=600/0,85 den S=705 kVA ve sinfi=0,53 gerekli kondansatör Qc=705*0,53=375 kVAr
cosfinin 0,80 olması durumunda görünür güç S=600/0,8 den S=750 kVA ve sinfi=0,60 gerekli kondansatör Qc=750*0,6=450 kVAr
cosfinin 0,70 olması durumunda görünür güç S=600/0,7 den S=857 kVA ve sinfi=0,71 gerekli kondansatör Qc=750*0,71=612 kVAr

ben 0,80'e göre hesabın yeterli olacağını düşündüğümden 450 kVAr uygundur derim.

Bilgi için teşekkür ederim bir başka kaynaktan, talep gücünün yarısı kadar yani 300 KvAR kompanzasyon panosu yapılmasnın uygun olduğu şeklinde bilgi edindim,
300 KvAR Kompanzasyon panosuna 6 Mt. mesafeden kaçlık kablo ile besleme çekilmesi gerekir?

Ekli dosyayı görüntüle KOMP-hesabı.rar

Aynı soruyu birden fazla yere yazıp soru soran üyelere uyuz oluyorum !

Aktif güce göre, görünür güce göre kompanzasyon hesabı, kompanzasyon ile ilgili cetveller ekte. İstediğiniz bilgilerin hepsine buradan ulaşabilirsiniz.(Benim hazırladığım bir xls dosyadır.)

bilgi için teşekkür ediyorum.. uyuz olmadan önce açıklama yapayım sonra istersen uyuz olmaya devam et :)
önce buraya sorumu yazdım daha sonra kablo kesitleri ile ilgili bölümü gördüm burada cevap alamayacağımı düşünerek aynı soruyu ilgili bölüme yazdım, her ikisini cevapladığın için ayrıca teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
129,465
Kullanıcılar
452,025
Son üye
bulentnar

Yeni konular

Geri