kompanzasyon kontaktörleri

selam arkadaslar 2000 kva lık bir tesisimiz var tesisin kompanzasyonunda kullanılan kondansatorler siemens 2.5 yıllık bir pano ve hic durmadan kondansatörler sişme yapmaya basladı .Kondansatörlerin sismesinin sebebi sistemde kullanılan kontaktorlerin kompanzasyon kontaktorü olmayısından olabilirmi.sistemde biligimiz motor kontaktorü kullanmıslar

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Kompanzasyon kontaktörü kullanmanın ömür konusunda katkısı var.Ancak 2,5 yılda siemens kondansatörlerin aşırı zarar görmesi olağan değil.Ya sistemde harmonik.aşırı ısı,sık devreye girip çıkma gibi sorunlar var. Ya da çakma siemens

Kompanzasyon kontaktörü kullanmanın ömür konusunda katkısı var.Ancak 2,5 yılda siemens kondansatörlerin aşırı zarar görmesi olağan değil.Ya sistemde harmonik.aşırı ısı,sık devreye girip çıkma gibi sorunlar var. Ya da çakma siemens

bunula birlikte rolenizin kond.devreye alma bırakma zaman larını kontrol ediniz(rolenizi bilmiyorum yeni nesil rolelerde TCon-TAlt sorun çıkarmaz eski role ise gözden geçiriniz)

selam arkadaslar 2000 kva lık bir tesisimiz var tesisin kompanzasyonunda kullanılan kondansatorler siemens 2.5 yıllık bir pano ve hic durmadan kondansatörler sişme yapmaya basladı .Kondansatörlerin sismesinin sebebi sistemde kullanılan kontaktorlerin kompanzasyon kontaktorü olmayısından olabilirmi.sistemde biligimiz motor kontaktorü kullanmıslar

Böyle bir durumla karşı karşıya kalsam öncelikle anapanoma analizör bağlar sonuçlarını adamakıllı irdelerdim. Şebeke voltajı,harmonkiler,yük akımları dalgalanmalar,herşeye bakarım. Ondan sonra Röle set değerlerini kontrol ederim devreye alma çıkarma sürelerine bakarım,yük akımlarındaki değişim cosfilerdeki değişim bana kompanzasyondaki anahtarlama sayısı hakkındada bilgi verecektir bu görsel olarakta tespit edilebilir. Kompanzasyon kontaktörü kullanmak gerekir bu elektriksel ömrü muazzam arttırır.

sebeke ye analizatör baglı zaten harmonik yok analizatörleride kontrol ettim birkez440 volta yukselmis oda anlık zannedersem

kondansatörlerin şişmesinin kontaktörle alakası yok 2 senede normaldir şismesi benimde var mesela bazen yanıyor

harmonik filtre ve tristörlü kontaktörün kullanılması kapasitörlerin ömrünü uzatacağı düşüncesindeyim. Harmonikler Kondansatörlerin daha fazla akım çekmelerine ve yıpranmalarına neden olur.
Tristörlü kontaktörler alternansın 0 noktasında şebekeyi kapasitörlere bağlar Buda kapasitör ömrü açısından etkendir. Uygun değerde kapasitör seçimi yapılmamışsa buda kapasitörün erken bozulmasında neden olur.

burda dikkat edilmesi gereken husus panonun sıcaklıgı,devreye alma vede çıkarma suresi,kondansatorlerde deşarj direnci varmı vede tabiki harmonikler sisteminizdeki bu verileri alabilirmiyiz?

sebeke ye analizatör baglı zaten harmonik yok analizatörleride kontrol ettim birkez440 volta yukselmis oda anlık zannedersem

Kendi sorduğunuz sorunun cevabını kendiniz verdiniz. Kondansatör nominal gerilimi 400V'tur. Harmonik problemim yok dediğinize göre 400-440V arası gerilime maruz kalma + panoda hava sirkülasyonunun olmayışı+sıcaklık+ürün kalitesi kondansatörlerin şişmesine etkendir.
Kondansatörün devreye girmesi anında çektiği yüksek akımı sınırlama özelliği olan kompanzasyon kontaktörlerinin kondansatör ömrü üzerinde muazzam etkisi vardır.
kondansatörlerin şişmesinin kontaktörle alakası yok 2 senede normaldir şismesi benimde var mesela bazen yanıyor
Kondansatörün şişmesi,yanması v.s. olayları normal olarak nitelendiren kişilerin yorumlarınıda hayretler içinde okuyorum !

Forum istatistikleri

Konular
129,050
Kullanıcılar
451,321
Son üye
mehmet emin sözen

Yeni konular

Geri