Kompanzasyon sistemini öğrenmek istiyorum.

Bir abone sayacına bir otomatik kompanzasyon sistemi kurulur. Bahsettiğiniz ofislerde sayaç yoksa yada süzme sayaç var ise abone sayacı tek merkezde ise merkezi yani tek otomatik kompanzasyon tesisi kurulur. Ofisleri başkaları kullanıyorsa yönetim enerji tüketimi ile ilgili ofis kullananları arasında sözleşme yapar. Kompanzasyon sistem ceza/arıza masrafları abonelere bölünür yada yönetime aittir gibi.

her katta pano odası ve sayaç panoları olacak, bütün ofisler ayrı ayrı abonelik alacaklar. Ortak alanlar içinde ADP panosunda ayrı bir çıkış ve abonelik olacak. sorduğum arkadaşlarımdan ve internetten araştırdığımda da aldığım cevap ayrı şekilde kompanze edilmesi ki önceki projelerimde de yaptığımız buydu. proje müelifleri neden bukadar kesin konuştu anlayabilmiş değilim. aklımdaki tek cevap bütün kullanım alanlarının 9kw üstü olmasından dolayı. bunun geçerliliği olabilirmi sizce.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Dediğim gibi her abone sayacına bir otomatik kompanzasyon sistemi kurulur. Ofislerde kombi abone sayacı varsa endüktif endeks yazacaktır dolayısıyla kompanzasyon mecburidir. Ancak Bir tek yönetime ait tek abone sayacı var ise ofislere süzme sayaç konulduysa bir önceki mesajımda belirttiğim gibi ana merkezdeki abone sayacına kompanzasyon sistemi kurulur. Bu farkı görmeniz için işin Projesine iyi bakmanız gerekir. 64 ayrı ofisin olduğu bir binanın kendine ait trafosu ve aboneliği olmalı.

Son düzenleme:
Dediğim gibi her abone sayacına bir otomatik kompanzasyon sistemi kurulur. Ofislerde kombi abone sayacı varsa endüktif endeks yazacaktır dolayısıyla kompanzasyon mecburidir. Ancak Bir tek yönetime ait tek abone sayacı var ise ofislere süzme sayaç konulduysa bir önceki mesajımda belirttiğim gibi ana merkezdeki abone sayacına kompanzasyon sistemi kurulur. Bu farkı görmeniz için işin Projesine iyi bakmanız gerekir. 64 ayrı ofisin olduğu bir binanın kendine ait trafosu ve aboneliği olmalı.

zaman ayırdığınız için tşkler.

benim bi sorum olacak.elektrikte %20 reaktif ve % 15 kapasitif değerlerini aşında ceza gelir.Neden ?
bu değerler neye göre belirlerinir

Ekli dokümanı inceleyebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• Müşt.hizmetleri son 30.12.2012.rar
    28.3 KB · Görüntüleme: 12
Neye göre belirlenir derken Sn alisy kriterler neler? işin teknik açıklaması nedir? diye sormak istedi herhalde.
Tedaş kayıpları minimuma indirgemek için bu oranları olabildiğine sıkmak istiyor bir ara endüktif %14 kapasitif %10 uygulamasına geçilecekti ancak askıya alındı.
Oranları düşürmekle kayıplar tabiiki azalır ancak düşünülmeyen bununla birlikte gelecek sorunlardır. Harmonik problemi olan tesislerde kompanzasyonu arttırmak harmoniklerin genliklerini arttırır, yani olumsuz etkilerini arttırır, üst değerleri sağlamak için yapılacak olan fazla röle anahtarlamalarıda buna tuz biber eker. Yani kaş yapayım derken göz çıkarmak deyimini gerçekleştirmiş olursunuz. Genel ve köklü iyileştirmeler yapmayı düşünmeden önce altyapıyı hazırlamak gerekir. Şebekeyi olumsuz etkileyen harmoniklerin ölçümü kontrolü denetlemesi yapılmadan böyle bir işlemi uygulamaya kalkmak kesinlikle doğru değildir. Bu nedenlerden dolayıda uygulamadan şimdilik vazgeçildi.

evet sayın YaşlıUzman hocam merak ettiğim sözkonusu %20 ve %15 değerlerinin bir matematiksel işlemle mi belirlendiği , yoksa tedaşın kendisinin mi belirlediğiydi.Tedaş kendisi belirliyormuş değerleri, peki hocam kompanzasyon sadece tüketim merkezlerinde ( fabrika , konut vs . ) mi yapılıyor.tedaş dağıtım merkezlerinde og kompanzasyon yapıyormu ,yapmıyorsa nedeni nedir acaba, yada aynı şekilde yg üretim merkezlerinde elektrik 154 kV ya da 380 kV ile iletime başladığında da kompanzasyon veya benzeri sistemler uygulanıyor mu

evet sayın YaşlıUzman hocam merak ettiğim sözkonusu %20 ve %15 değerlerinin bir matematiksel işlemle mi belirlendiği , yoksa tedaşın kendisinin mi belirlediğiydi.Tedaş kendisi belirliyormuş değerleri, peki hocam kompanzasyon sadece tüketim merkezlerinde ( fabrika , konut vs . ) mi yapılıyor.tedaş dağıtım merkezlerinde og kompanzasyon yapıyormu ,yapmıyorsa nedeni nedir acaba, yada aynı şekilde yg üretim merkezlerinde elektrik 154 kV ya da 380 kV ile iletime başladığında da kompanzasyon veya benzeri sistemler uygulanıyor mu
Mevcut uygulamadaki oranlara istatistiki veriler ve kayıplara bakılarak TEDAŞ karar veriyor.
Y.G. şalt dağıtım merkezlerinde kompanzasyon yapılıyor. Konutların beslendiği trafo merkezlerinde kompanzasyon yapılmıyor. Belediye olarak yaptığımız son projelerde TEDAŞ'ın talepleri oldu, yeni tesis edilen bir kaç Trafo dağıtım merkezinin A.G. kısmında kompanzasyon sistemi kurduk. Mevcut sistemlerde kompanzasyon yok.
İletim hatlarında yüklenme fazla olduğu için bildiğiniz üzere gerilim yükseltilerek akım azaltılıyor, çok uzun olan bu hatlarda reaktif kayıplara tahammül yok bu nedenle dağıtım sisteminden kaçan reaktif yükler Yüksek gerilim sisteminde kompanze ediliyor.

İletim hatları için yapılan kompanzasyon sistemi EPDK mevzuatındaki yönetmeliklerde bahsedilmekte: www2.epdk.org.tr/mevzuat/yonetmelik/elektrik/arz/arzson.doc
Word dosyasında Ctrl+F yaptıktan sonra "kompanzasyon" yazıp aratırsanız görürsünüz.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,901
Kullanıcılar
451,049
Son üye
storiesig

Yeni konular

Geri