kontaktör 1sn lik açma kapama yapması (istenmeyen durum)

yituk

Üye
Merhaba ;

Aynı hat üzerinde 55kw gücünde motor ve toplam 12850 w olan sokak lmabaları mevcut sokak lambaları zaman rölesi ile çalıştırılmak üzere bir kontaktöre bağlanmıştır. Motorda ayrı panosu ve yıldız üçgen yol verme yapılmış.

Sorun şu; Sokak lambaları yanıyor vaziyette iken motor çalışmaya başladığında sokak lambalarının kontaktörleri 1 sn gibi kısa süre devreyi açma kapama işlemi yapıyor bu yüzden lambalar sönüyor tekrar yanması zaman alıyor.

Çözüm ne olabilir ????

Benim düşüncem sokaklambalarına parelel kondansatör bağlasak çözüme ulaşırmıyız?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
kumanda fazına kesintisiz güç kanağı koy işlem tamam benimde başıma gelmişti hat çok uzak ve son direkteydi bu şekilde çözmüştüm yada kontaktörünün markasını siemens kullan kontaktörün bu şekilde yapması gerilim düşümünden sölemeeme gerek yok herhalde

Kontaktör kumandasını 380/230v izolasyon trafosu üzerinden alırsanız bir miktar gerilim düşse bile kontaktörün devrede kalması sağlanabilir

İzolasyon trafosunu anlamadım ama, ups çözümü dışında, hyundai marka, düşük voltajda da çalışan kontaktörlerden kullanabilirsiniz.
Siz mutlaka durumu gözlemlemişsinizdir, kontaktör bırakıp çekiyor diyorsunuz ama, tahminimce, kontaktör bırakma sorununu çözseniz bile, lambalar sönecektir diye düşünüyorum. Çünkü voltaj o anda kontaktörü bırakacak kadar düşüyorsa, metal halideler, o düşük voltajda sönecektir.
Belki, o panoyı besleyen ana panoya, metal halideler için, ayrı bir hat çekmeniz, gerilim düşümünü önleyebilir.

bu gibi durumlarda güç trafosu kullanabilirsin.
giriş 160-230v arası
çıkış 220v
güç alıcının gücüne göre seçilir.
fiyat 25-200tl arası
30-50w arası 40-60 tl civarı işinizi görür...

bu gibi durumlarda güç trafosu kullanabilirsin.
giriş 160-230v arası
çıkış 220v
güç alıcının gücüne göre seçilir.
fiyat 25-200tl arası
30-50w arası 40-60 tl civarı işinizi görür...

Motor çalışmıyorken gerilim 220V civarlarındaysa, trafo sekonder gerilimi 315V civarında oluyor. Bu gerilim trafo için veya kontaktör için garanti dışı bir durum olmaz mı?

Trafo gücünüz yetersiz olabilirmi acaba? 55 kw motor cosfisini ortalama 0.80 alırsak ortalama 104 amper akım çeker 13 kw aydınlatma onlarda tahmini 60 amper çeker toplamda ihtiyacınız olan akım 164 amper kalkış akımınından bunun çok üstünde olacağını düşünelim trafonuz bu akımı karşılayabiliyormu yada trafonuz kaç kVA lık ? eğer trafonuz kalkış akımını karşılayamıyorsa gerilim çökmelerinin olması normal bu durumda trafo gücünü yükseltmeniz lazım

Bende Sn.m-usta-fa 'ya katılıyorum kontaktörlerin çekip bırakması sorununu çözseniz bile lambalarınız yanmayabilir

Son düzenleme:
giriş seçenekleri farklı imalatlar var.benim sürekli kullandığım kademe 200v giriş ,220v çıkış
(160-230v yanlış yazıl.doğrusu,160-220v)
çıkış olarak genelde 220-240v arası görüyorum.Şebeke voltajına bağlı olarak.
sulama panolarında yıldızdan üçgene geçerken başımıza sıkça gelen bir durum.
bu sekilde çözümü sağlıyoruz.kontaktör bobin girişleri genelde
220-230,220-240v gibi + - tolaranslarla voltaj artışı bir miktar tolere edilebilir
kumanda fazını bağlarken yinede şebeke voltajını ölçüp uygun kademe bağlantısı yapıldıktan sonra çıkış voltajını
ölçüp tehlikeli sınırlarda olup olmadığını test etmek gerekir.teknik elemanların körü körüne
iş yapacağı aklımın ucundan bile geçmez....

Selam arkadaşlar önce verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim motor çalışmadan kontaktörü bypass ettim sonra motoru çalıştırdım lambalar yine söndü yani kontaktörün çekmesini önlesek dahi sorunu çözemeyiz ups dediğiniz gibi mantıklı veya güç trafosu fakat sorun kontaktörde olmadıgı için farklı çözümler aramak zorundayız
şimdiki çözümüm trafodan aydınlatmaya yeni hat çekmek buda 200 metre kablo demek başka çözümü olan varsa yazarsa çok sevinirim kondansatörü denedim olmadı gerili dengeleyemiyor ups 13 kw lık ups kullanmak gerek buda masraflı olacaktır

bence cözüm lanbayı kumanda eden fazı matorun kumanda panosunun girisinden al boglece gerilim düsümünden yada ani yükten etkilenmez emin ol

Forum istatistikleri

Konular
128,929
Kullanıcılar
451,100
Son üye
smtyzc

Yeni konular

Geri