Kontaktör Karakteristikleri

alidumanli

Üye
Merhaba arkadaşlar... Bildiğiniz gibi kontaktör seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bazı kriterler var. Her ne kadar mekanik ve elektrik dayanımları çoğu kez dikkate alınmasa da genel olarak kw, anma ve işletme akımı (Ie) değerleri göz önünde bulunduruluyor. Benim sorularım şunlar;
  • Anma akımı kontaktörün çalışma akımıyken işletme akımı (Ie) pratikte ne anlama geliyor?
  • Bobinlerde kullanılan varistörün kullanım amacı nedir?
  • Tavsiye edebileceğiniz kontaktör markası nedir?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Kontaktör secerken kulanacağın sistemin çalışma sınıfını seçmelisin örnek: AC3
kulanacağın yerin toplam akımının bir üst akım değerini secmelisin (ben böyle yaparım.)
le kontaktörün max calışma akımı.
Varistör. Kontaktör bobin devresine perellel bağlanır görevi bobini aşırı voltajlardan korumak

kontaktör kontakları açılırken ark oluşur ve ani voltaj yükselmesi olur. ve bobinin yanmasına sebep olur.

daha geniş bilgi forumda ara genç arkadaş isimli üye arkadaşım çok güzel açıklamış teşekür ederim.

https://www.kontrolkalemi.com/forum...er-ve-etiketlerini-nasıl-yorumlamalıyız.5095/

Kontaktör secerken kulanacağın sistemin çalışma sınıfını seçmelisin örnek: AC3
kulanacağın yerin toplam akımının bir üst akım değerini secmelisin (ben böyle yaparım.)
le kontaktörün max calışma akımı.
Varistör. Kontaktör bobin devresine perellel bağlanır görevi bobini aşırı voltajlardan korumak

kontaktör kontakları açılırken ark oluşur ve ani voltaj yükselmesi olur. ve bobinin yanmasına sebep olur.

daha geniş bilgi forumda ara genç arkadaş isimli üye arkadaşım çok güzel açıklamış teşekür ederim.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/kontaktörler-hakkında-genel-bilgiler-ve-etiketlerini-nasıl-yorumlamalıyız.5095/
Bilgi için teşekkürler. Marka olarak tavsiyeniz nedir?

Yaptığım işlerin teknik şartname simens veya telemekanik isteniyor bu nedenle simens kulanıyorum.
bana kalsa sigma tercih ederdim. katologları incele ve fiatları karşılaştır.
bence markadan daha önemlisi kontaktör çalışma şartlarına göre ve güce deyilde akım değerine göre seçim yapmak önemlidir.

Diğer arkadaşların da tavsiyesini almak isterim. Tabiki bu elma ile armutu karşılaştırmaya benzer. Çünkü her markanın elektriksel ve mekanik dayanımları farklı. Ama tecrübeyle sabit deneyimleriniz varsa onu öğrenmek istiyorum.

Arkadaşlar kontaktörlerin kataloglarına baktığımda bazıları kafamı karıştırdı. Örneğin bazı markalar Ac3 tipi kontaktörler için In=Ie=anma akımı=işletme akımı derken bazılarının bilgilerine göre In ile Ie farklı değerler göstermiştir. Bu iki parametre arasındaki fark nedir?

Diğer bir sorum da, örneğin 3 kw bir motorumuz varsa, bu motora yıldız üçgen baklamak istediğimizde hat, üçgen ve yıldız kontaktörlerinin anma akımları ne olmalıdır?

le max akımı göstermektedir In ise nominal akımı göstermektedir.
yıldız üçgen yol vermede mühürleme ve üçgen kontaktörü motorun gücüne göre seçilir yıldız kontaktörü ise motor gücünün yarısına göre seçilir

yıldız üçgen yol vermede mühürleme ve üçgen kontaktörü motorun gücüne göre seçilir yıldız kontaktörü ise motor gücünün yarısına göre seçilir
max akım derken, kontaktör bu akım altında da açma kapama yapabilir mi? Açma kapama yapabiliyorsa bu akım altında çalışmak kullanım ömrünü kısaltır gibi bir anlama mı geliyor? Örn siemensin 4kw kontaktöründe nominal akımı 9A iken Ie 18A dir. Bunu yorumlayabilir misiniz?

Son düzenleme:
Örneğin 2,2 kW yıldız da çalıştırmak istediğim bir motor var. Bunun için 4 kW, termik için 4..6,3 A sahası uygun mudur?

max akım derken, kontaktör bu akım altında da açma kapama yapabilir mi? Açma kapama yapabiliyorsa bu akım altında çalışmak kullanım ömrünü kısaltır gibi bir anlama mı geliyor? Örn siemensin 4kw kontaktöründe nominal akımı 9A iken Ie 18A dir. Bunu yorumlayabilir misiniz?
evet senin kontaktörün 9A akımı rahatlıkla taşıyabilir güç kontaklarının dayanma akımı max 18A dir. demerajdan dolayı akım kalkınma anında düştü indi uçtu kaçtı hesabı :)

Forum istatistikleri

Konular
129,211
Kullanıcılar
451,577
Son üye
Wertkaan

Yeni konular

Geri