Kontaktör mantığı

Herkese selamlar . Siteye yeni üye yim ve inanıyorum ki çok faydalı olacaktır benim için şimdiden allah herkes ten razı olsun..
Ben bir türlü kontaktor mantığını anlayamıyorum. Örnek güç olarak yükü kontaktor e bağlamak istiyorum yani gerek bir motor gerek başka bir yük.. bana net olarak kontaktor mantığını ve nasıl bağlanması gerektiğini anlatırmisin şimdiden allah razı olsun çok teşekkür ediyorum...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
kontaktör bir bobini enerjilendiği zaman kontakları konum değşitiren elektrik elemanıdır no ve nc güç kontakları vardır güç kontaklarına motor bağlanır.

kontaktörler çok geniş bir kavram nette araştırırsan senin için daha iyi olur. kısaca bobine 220 volt veya 24 volt kontaktör bobini kaç volt ise o gerilim uygulanır no açık olan kontak kapanır nc kapalı kontak açılır. eğer motoruda güç kontaklarına bağlı ise kontaklar kapanır motor çalışır. bence biraz araştırma yap senin için daha iyi olur saygılarımla.

kontaktörler çok geniş bir kavram nette araştırırsan senin için daha iyi olur. kısaca bobine 220 volt veya 24 volt kontaktör bobini kaç volt ise o gerilim uygulanır no açık olan kontak kapanır nc kapalı kontak açılır. eğer motoruda güç kontaklarına bağlı ise kontaklar kapanır motor çalışır. bence biraz araştırma yap senin için daha iyi olur saygılarımla.
Teşekkür ederim hocam çok sağol un

Aşağıda bir röle animasyonu görüyorsunuz.

Rölenin içerisinde hareketli parçalar var. C ucunu Nc ve NO uçlarına birleştiren uçlardır. S1 ve S2 uçlarına kontrol voltajı geldiğinde kontak konum değiştirerek yolu değiştirir. Kontaktörde bu mantıkla çalışır.

Umarım görsel sizin için daha açıklayıcı olur.

rolenin-calismasi-animasyon.gif

Bence senin karıştırdığın nokta şu ki herkes bunu karıştırır. Kontaktörün bobin ucuna girdiğin faz ucu onun kontak uçlarını elektriklendirmez. Bobin ucuna faz verince kontak uçlarında faz olmaz. Kontak uçlarınada ayrıca faz vermen gerekir. Bobin ucunun fazı ayrı kontak uçlarının fazı ayrıdır. Yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi S1 ucuna faz giriyoruz. S2 ucuna nötr giriyoruz. Resimdeki C ucuna ayrıca bir faz daha getirip NC veya NO kullanarak çalıştırmak istediğimiz elemanın faz ucuna gidiyoruz. İyi çalışmalar kardeş...;););)

Bence senin karıştırdığın nokta şu ki herkes bunu karıştırır. Kontaktörün bobin ucuna girdiğin faz ucu onun kontak uçlarını elektriklendirmez. Bobin ucuna faz verince kontak uçlarında faz olmaz. Kontak uçlarınada ayrıca faz vermen gerekir. Bobin ucunun fazı ayrı kontak uçlarının fazı ayrıdır. Yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi S1 ucuna faz giriyoruz. S2 ucuna nötr giriyoruz. Resimdeki C ucuna ayrıca bir faz daha getirip NC veya NO kullanarak çalıştırmak istediğimiz elemanın faz ucuna gidiyoruz. İyi çalışmalar kardeş...;););)
Çok teşekkür ederim abi aynen karistirdigim bobin uçları ydi çok sağol

Aşağıda bir röle animasyonu görüyorsunuz.

Rölenin içerisinde hareketli parçalar var. C ucunu Nc ve NO uçlarına birleştiren uçlardır. S1 ve S2 uçlarına kontrol voltajı geldiğinde kontak konum değiştirerek yolu değiştirir. Kontaktörde bu mantıkla çalışır.

Umarım görsel sizin için daha açıklayıcı olur.

rolenin-calismasi-animasyon.gif
Teşekkür ederim hocam çok sağol daha net oldu..

Forum istatistikleri

Konular
128,837
Kullanıcılar
450,929
Son üye
tuanayildiz

Yeni konular

Geri