Kontrol Kalemi mi Yanıltıyor?

merekeze

Üye
merhabalar.ben anadolu teknik lisesi son sınıf elektrik elektronik endüstriyel Bakım onarım öğrencisiyim.abilerim size bir sorum olacak.kontrol kalemi ile prizi kontrol ederken her 2 delikte de kontrol kaleminin lambası yanıyorsa bu neye işarettir.nötr mü gelmez anlamına gelir yoksa kontrol kalemi mi yanıltıyor.birde bu prizin topraklı olup olmaması ile ilgili mi?
birde kontrol kaleminin çalışmasını biri anlatabilirmi.
bitürlü bu soruma cevap bulamadım.kontrol kaleminin lambası fazı prizden alıyor.peki nötürü nerden alıyor.??
((abilerim kusura bakmayın biraz cahilce bir soru olacak ama ....))

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
priz çalışıyormu yani herhangi bir cihaz çalıştırabiliyormusun

kontrol kalemin elektronikse yanıltabilir. ama eski tip olan lamba direnç ikilisinin olduğu kontrol kaleminde gösteriyorsa aynı fişte 2 faz olabilir. diğer ihtimal nötr dönüş olabilir nötr dönüşü ölçersen daha kısık yanar. faza değdirirsen daha canlı yanar. digital Ölçü aletiyle ac kademesinde bak 220 görüyorsan fişe alıcı takabilirsin. kolay gelsin

Kontrolkaleminin çalışma pirensibi şu şekildedir.Aklınıza şöyle bir devre getirin bir kaynak ve buna seri bağlı direnç,lamba ve kondansatörün ardından kaynağa dönüş.Şimdi burda kaynak nötrü topraklanmış dağıtım trafosu, direnç ve lamba kontrol kaleminin içindeki direnç ve lamba, kondansatör olarakta insan vücudu olarak düşünürsen bir kapalı devre olmuş olur ve lamba yanar.

kontrol kalemi ile kontrol ederken bir elinizi duvara temas ettirizseniz kontrolkaleminin lambasını daha canlı yandığını görürsünüz buda oonurr arkadaşımızın anlattı gibi kondansatör etikisindedir siz eliniz duvara deydirdiğiniz zaman kapasitenizi veya direcinizi azaltmş oluyosunuz

ek bir tavsiye kontrolkalemini sol elinizle tutumayın ve kaliteli marka kullanın

Bu priz nerde evde mi yoksa izalasyon trafosu çıkışındaki bir prizmi.

Bazı kontrol kalemleri çok hassas ölçümler yapabilmektedir. Bu durum bir fayda mı zarar mı onu bilmiyorum ama benim de tecrübe ettiğim bir olay kontrol kalemini prize yakın duvara değdirdiğimde lambasının yanması idi.
Bu durumu ben şalt sahada büyük adım aralıkları ile yürüyen bir insanın çarpılması durumu ile benzetiyorum.
Duvardaki iki manyetik alan çizgisine birden denk gelmesi, kontrol kalemi içerisindeki çok düşün akım ile çalışan ledin yanması bu duruma sebep olabilir diye düşünüyorum.
Bu tip kontrol kalemi kasıtlı yapıldı ise kullanım alanını merak etmekle beraber konuyu bu şekilde açıklıyorum.
İnsanın kendi vücuduna değdirdiğinde yanan kontrol kalemlerini de hatırlatmak istiyorum.

pirizin olduğu odada nerdeyse artık oradaki lambaları kapatırsan nötr de yanmaz dönüş yapıor olmalı :)

evet serkandogan arkadaş haklı nötr ucu kopuk olduğu için iki deliktede kontrol kalemi yanar.

Forum istatistikleri

Konular
128,818
Kullanıcılar
450,908
Son üye
mert095

Yeni konular

Geri