Kosu bandi Acil yardim lutfen

airteknik

Üye
Elimde bir kosu bandi var ve 2 el aldim . Fakat birkac saat kullandiktan sonra irfp460 mosfet yandi bende bunu degistirdim yaklasik 2 -3 saat sonra tekrar yandi . Ben bunun bu devrede kullanilan urun olfugundan supeliyim lutfen yardim edermisiniz. Aytica onun yerine IGBT kullansam olurmu acaba.HGTG30N60A4 kullanmam yerinde olumu. Lutfen yardim edin

Öncelikle uygulama türünü bilmek gerek, gerilim akım motor tipi gerilimi vb eğer pwm tarzı bir uygulama varsa kullanılan frekans gibi

üstlendiği görev nedir anahtarlama hız ayarlama....

Hiz ayarlama icin kullaniliyor. Bu transistoru degistiriyorum biraz calisiyor ve tekrar gidiyor.

Sıkıntı bu malzemenin yanında başka malzemede de olabilir. sadece bunu değiştirmeniz sorunu çözmüyor olabilir.

Birkac saat calisti ise sogutucu baglantisinda hata oldugunu dusunuyorum.Bana asiri isinmadan bozuluyor gibi geldi.Bu arada kosu bantlarinda genelde mosfet kullaniyorlar.

Yukarida belirttigim gibi IGBT kullansam sorun olurmu. Ayrica isinma olmuyor sogutmadi cok guzel bagli mslzrmenin isinma sansi hic yok ve isinmiyor. Uzerinde bulunan mosfet IRPF460 N kanalli bende bunun yerine HGTG30N60A4 IGBT Kullansam farki ne olur onu ogrenmek istiyorum. Bu konuda yardim ederseniz cok sevinirim tesekkurler

Mosfetlerin anahtarlama hızları daha yüksek seviyelere çıkmaya uygundur. üzerlerinde yükte daha az gerilim düşümü olur.

IGBT ler ise anahtarlama hızı olarak daha düşük seviyede kullanılırlar. akım seviyeleri ve özellikle gerilim seviyeleri daha yüksek olup, yük altında mosfetlere göre üzerlerinde gerilim düşümü daha fazladır.

anahtarlama devreleri yaklaşık olarak aynıdır. şimdi devrede kullanılan frekansı bilmediğimiz için bunu kesin olur ya da olmaz şeklinde cevaplamak zordur.

IRFP 460 500v 20A RDS 270mohm .... parametrelerine sahip bir çok mosfet gibi ters koruma diyodu içeren bir mosfet
bence IGBT takmakla çözüm sağlayamazsınız. ben halen başka bir yerde sorun olduğunda ısrarlıyım.

Dier elemanları da ölçün mosfetin katalok bilgilerine bakın max. değerleri tahminim fazla voltaj veya kötü/yetersiz soğutma sonucu arızalanması termal macun kullanın ondan sonra giriş bacağına tel lehimleyin cihaz dışından amper-voltmetre bağla ve çalıştırn kataloktaki değerleri aşıyor mu izleyin Aynı şey mümkünse ısı için de yapın

Forum istatistikleri

Konular
129,572
Kullanıcılar
452,198
Son üye
hasan benli

Yeni konular

Geri