Lütfen Biri Bana Yıldız Üçgenin Çalışmasını Anlatsın

badcad

Üye
slm bana yardım edin şu yıldız üçgeni anlatın.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
I0.2 butonuna basıldığında Q0.0 enerjilenir ve I0.0 botunua paralel bağlı açık kontağı kapatır(Q0.0)
aynı anda 2.satırda bulunan T37'nin (timer) kapalı kontağı ve Q0.2 'nin kapalı kontağına enerji gelir ve Q0.1 enerjilenir Q0.2nin önündeki kapalı kontağını açar.

3.satırda ise Q0.2'nin kapalı kontağından gecen enerji T37 zamanlayıcısı (timer ) enerjilendirmiş olur ve motor yıldız çalışmaya başla motor yıldız yol ama zamanı belirlendiği anda timer (T37 ) kapalı kontağını acar - açık kontağınıda kapatır .

4.satırda buluna T37 açık kondağı kapanmış olur ve Q0.1 kondağından geçer (Q0.1 enerjili iken bu kontak açık durumda olur ) ve Q0.2 kondatığını erejilendirir Q0.2 enerjilendiği anda T37 açık olan kondatığna paralel bağlı kondatığı kapanır ve mühürleme yapmış olur Q0.2 enerjilendiği anda Q0.1 ve T37 timer'ının önündeki kapalı kontaklarını açar ve yıldız kontağının devreye girmesini önler T37 devreden çıkınca kontakları eski haline döner
ama Q0.2 devre olduğu için T37 enerjilenmez

Sanırım arkadaş neden böyle bir yönteme ihtiyacımız var olayın mantığını anlamak istemiş,
benzetme yapmak gerekirse bir arabayı direkt 5inci viteste kaldırıp o hıza çıkaramayız, elektrik motorlarınıda da ilk önce belirli bir hıza ulaştırmak ve şebekeye birden yüklenmemek için sargılarına(yıldız kontaktörüyle) 3 fazı kullanarak 220V verilir daha sonra motor belirli bir hıza ulaştıgında aynı sargılara(üçgen kontaktörüyle) 380V verilerek motorun etiketinde belirtilen hıza, şebekeye en az yüklenerek ulaşılır, yani önce 1nci vites daha sonra 2nci vites gibi.

güzel bir açıklama mühendis hiç bilmeyen bir insan bile bu anlatımdan kapar olayı

mantığıda şudur yıldız üçgen panoda 3 adet kondaktör vardır biri ana kondaktör diğer ikisi yıldız üçgen kondaktörü biz motorda yapğımız klemens köprü bağlantısını (yıldız üçgen) kondaktöre yaptırıyoruz olay çok basit ve sade

aslında kafanın fazla karısmasına gerek yok daha once dıger arkadasında bahsettıgı gıbı sebekeye yuklenmemek ıcın motorun kademelı calısmasıdır ama arkadas once 220 v verılır yazmıs boyle degıl yıne 380 verılıyor ama ıc sargı ları farklıdır yıldız ucgende 3 adet konyaktor vardır yıldı kontaktor ucgen kontaktor ve yardımcı kontaktor start butonuna basıldıgında once yıldız ve yardımcı kontaktor calısır tabıkı yıldız ucgen zaman rolesı sayesınde 35 sanıye ıcerısınde de yıldız ve yardımcı kontaktor devreden cıkar ve ucgen kontaktor devreye gırer ve motoru calıstırır 35 sanıye sart degıldır ama motorun alısması ıcın ıyı bı suredır motordan 6 adet kablo gelmektedır bunları ölcersen eger 2 ser olarak bolundunu anlarsın her kablonun karsılıgı vardır yanı 1. kablonun karsılıgını 5. sıraya 2.sıradan cıkan karsılıgı 6 sıraya 3.sıradan cıkan karsılıgıda 4.sıraya baglaman lazım

ilginiz için tşk ederim tüm arkadaşlara .........

tşk yasak popülarite yapın forum kurallarını okuyunuz.ilginize

mrb nasah 53 resımdekı ekran bısım haade makınasının oprator panelınıo benzıo:) sorun var ekranda bır hafttadır kafayı yıcem arızayı bulamıom altust eetıım ekranı ama bulamadık sabah ekran karıcancalı ssat 11 e dogru düzelıo aksama kada bısey yok sabah yıne aynı denemdıgım sey kalmadı sogul lehımmı dedım kondansator sısmıs olabılır dedım sora :S kablolardandr dedım oda degıl sistem ısınınca kendıne gelıo 11den sonra dedıgım gıbı hıcbıey yokmus gıbı calısıo ekran anlamdım ya ılk defa bole bıseyle karsılasıom :)bakalım yarın sanah ne karsılacak bısi:)sızce neden olabıır arkdaslar ıyı calısmalar herkese!!!

Forum istatistikleri

Konular
128,837
Kullanıcılar
450,934
Son üye
altandomx

Yeni konular

Geri