Ladderla ilgili takıldığım bir nokta.

kaptanokan

Üye
Bir Start butonuna basıldığında I. Motor çalışacak; Stop butonuna basıldığında ise I.Motor durup II.Motorçalışacaktır. 10 sn sonra II. Motor da duracaktır.

Bizden istenilen şu sorunun çizimini yapmaya çalışıyorum.ilk kısımda problem yok ama takıldığım yer stopa tekrar bastığımızda ikinci motorun çalışmaya başlaması bunun içinden çıkamadım yardımcı olursanız sevinirim.
Birde Ladderda bunu yaparken Set ve Reset komutlarıylamı yapmalıyım.?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
stop butonunun önüne 1. motorun no kontağını koy çalışmayan motoru durdurmanın bi anlamı yok dimi :)
böylelikle 1. motoru çalışırmadan stop butonu bir işe yaramaz sorunun çözülür

Stop butonunu YAZILIM kısmında Na kullanmak sakınca yaratmayacaksa devre çalışıyor
Ekran Alıntısı.JPG

İkinizede tşkr ederim.Yalnız sizin kullandığınız program microwin değil sanırım.Mehmet usta similasyonda denedim 2. motor ilk esnada enerjili gibi görünüyor onu değiştiremedim.

Microwin olupp olmaması o kadar önemli değildir bence mantık aynı eğer yaptğımız devre kabulse...

Bir Start butonuna basıldığında I. Motor çalışacak; Stop butonuna basıldığında ise I.Motor durup II.Motorçalışacaktır. 10 sn sonra II. Motor da duracaktır.

Bizden istenilen şu sorunun çizimini yapmaya çalışıyorum.ilk kısımda problem yok ama takıldığım yer stopa tekrar bastığımızda ikinci motorun çalışmaya başlaması bunun içinden çıkamadım yardımcı olursanız sevinirim.
Birde Ladderda bunu yaparken Set ve Reset komutlarıylamı yapmalıyım.?
Butonlar kilitlemeli olmuyacaksa yani bas çek şeklinde ise bu işini görür. On/Off şeklinde istiyorsan onu da hallederiz.

Ekli dosyalar

• kilitsiz_buton.jpg
    kilitsiz_buton.jpg
    31.7 KB · Görüntüleme: 19

Forum istatistikleri

Konular
128,877
Kullanıcılar
451,009
Son üye
mfotomasyon

Yeni konular