Lamba kontrol devresi nasıl yaparım?

badabat

Üye
Merhaba arkadaşlar ben bir konuda bilgi almak istiyordum. Bu arada konuyu doğru yere açmışımdır umarım. Benim elimde 24V beslemeli 5 tane lamba var bu lambaların herhangi biri söndüğünde yani bozulduğunda bana bir ikaz verecek bir devre tasarlamak istiyorum(5 tanede ikaz lambası olacak) yardımcı olursanız çok memnun olurum. İyi günler dilerim

Arkadaşlar bu çeşit bir sistem tempra arabalarda var. Bir sınyal yada stop lambası bozuldugu zaman bır ikaz lambası yanıyormuş. Böyle bir devreyi nasıl yapabiliriz

Son düzenleme:
bu lambalar birbirine seri mi bağlı. yada bağlantı şekilleri nasıl?

Merhaba arkadaşlar ben bir konuda bilgi almak istiyordum. Bu arada konuyu doğru yere açmışımdır umarım. Benim elimde 24V beslemeli 5 tane lamba var bu lambaların herhangi biri söndüğünde yani bozulduğunda bana bir ikaz verecek bir devre tasarlamak istiyorum(5 tanede ikaz lambası olacak) yardımcı olursanız çok memnun olurum. İyi günler dilerim

çok basit lambların + ucu 24 voltluk rolenin bobin devresini tamamlasın yani role lamba ile seri bağlar isen lamba yandığı zaman rolede çekili olacak lambanın flamanı kopunca role kapalı kontaklarından ikaz verdireceğin lambanın kaç volt ise ikaz lambasın devresini tamamlamış olursun kolay gelsin

selamlar
bu iş için reed role(dil role) kullanabilirsin. piyasada 1tl civarına satılan bu röleden alırsın çalışmasını kontrol edeceğin lambanın kablosunu bir kaç spir bu role üzerine sararsın iletkenden akım geçtiğinde role uçlarını kapatır ve ikaz lambası yanar. her hangi bir sebeble lamba yanmaz ise ikaz lambasıda yanmaz. tersi bir ikaz istiyorsan ters kontak reed role kullanabilirsin. Bildiğim kadarıyla arabalardada bu sistem var. kolay gelsin msn : [email protected]

Moderatör tarafında düzenlendi:
çok basit lambların + ucu 24 voltluk rolenin bobin devresini tamamlasın yani role lamba ile seri bağlar isen lamba yandığı zaman rolede çekili olacak lambanın flamanı kopunca role kapalı kontaklarından ikaz verdireceğin lambanın kaç volt ise ikaz lambasın devresini tamamlamış olursun kolay gelsin

lambalar birbirine paralel bağlı.Ayrıca sizin dediğiniz röle kullanılırsa gerilim düşümü olucaktır. Ama Elektrik nickli arkadaşın sölediği şey mantıklı bir araştıracam. Röle dışında başka nasıl yapabilirim peki teşekkür ederim

Sn. Elektrik'in akım bilgisini referans alan reed röle'li yöntemi daha doğru sonuç verir, normal röle bobinini hatta seri bağladığınızda lamba soketi kısa devre de olsa röle çekili kalır, arıza ikazı alamazsınız.

arkadaşlar peki reed relay ın akım geçtiğinde kontakları kapalı akım kesildiğinde kontakları acılanı varmı pekı

Forum istatistikleri

Konular
129,216
Kullanıcılar
451,581
Son üye
batuhan.ozdemir

Yeni konular

Geri