Lazerli Güvenlik Sistemi Hakkında

Marlon7

Üye
Merhabalar. Sitede ve elektronikte yeniyim. Ufak bir başlangıç yapmak istedim ve bu devreyi yapmada karar kıldım. Birçok kaynaktan videolar izledim, yazılar okudum ama pratikte açıkçası oturdum kaldım. Gülebilirsiniz halime çünkü güç kaynağını bile adam akıllı bağlayamadım. Umarım burada yardımcı olursunuz.

ZkNqPk.jpg

Bu kablosuz hali devrenin.
devre.jpg

Şemayı burdan görebilirsiniz.

Rkyvjo.jpg

Bu da kablolu hali. Biraz karışık görünüyor.

Öncelikle sorunum şöyle : Söküp taktım birkaç kez ancak hatayı bulamadım. Ayrıca güç kaynağını(9v pil) nereye bağlamalıyım ?

Teşekkür ederim.

merhaba devrenin yani entegrelerin doğru bağlandığını anlamak icin entegrelerin dataşheetine bakmalısın

mesela cd4027 entegresi için googleye entegrenin ismini yazıp şu sekilde
cd4027 dathaşheet yazıp ararsan entregre bilgisine ulasırsın pdf şeklinde indirip bacak bağlantılarına bakıp doğrluğunu kontrol edersin pil bağlantısı önemli ters bağlarsan entegre yanar cd4027 entegresinin 8. bacağı pilin (- )ucu / 16ıncı bacağı (+) uç

ikinci olarak devrede transistör var bunun bacak bağlantılarına da dikkat etmelisin

Entegrelerin + ve - bağlantıları dışında çalışma gerilimlerini ve akımlarınıda kontrol etmekte fayda var çünki birçok entegre 5v ile çalışır 9 pil kullanmak çoğu zaman sorun yaratmasada bazı Entegrelerin için fazla gelebilir. Devre şeması incelememistim devre şeması hazırlanırken bunlara dikkat edilmiştir muhtemelen. (Şeması hazırlayan profosyonelse )
Şemada neyi nereye bağlayacağın gösterilmiş zaten.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme:
100 nF'lik kondansatör kullandığımı sanarken 1 uF'lik kullanıyormuşum. Bu sıkıntı yaratır mı ? Onu değiştireceğim.

Forum istatistikleri

Konular
128,897
Kullanıcılar
451,043
Son üye
muygunn4545

Yeni konular

Geri