lcd göstergeli pic ile kapıdan geçen adamları sayma

by_cash

Üye
merhaba arkadaşlar.ben 16f877 ile iki tane kızılötesi led alıcı verici ile kapıdan girenleri 1 arttıran çıkanları 1 azaltan devre yapıcam.bu konuda bilgisi olan (devresi,c ile yazılmış pic programı)var mı?şimdiden teşekkürler.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
girenleri 1 arttırıp çıkanları 1 azaltıp lcd display de göstericem

merhaba

c ile değil de basic ile yazabilirm istersen?

basic ile yazılanı sonra c ye çevirebilir miyim bilmiyorum sizi de boşuna uğraştırmak istemem.ilginiz için teşekkür ederim

program basit bi sayıcı programı olabilir ama esas olan elektrik devresini ve sensörlerin yerini tespit etmek. bir birini gören iki farklı sensör kullanmak lazım (giriş ve çıkış yönünde) aksi taktirde sensörün arasına engel gelince sensör kararsız kalabilir (arttırmak veya azaltmak konusunda) sayıcı programını netten bulabilirsin devreyide bu söylediklerimi dikkate alarak yaparsan ortaya güzel bi sistem çıkar. kolay gelsin

kardeş sensörlerden birisini kapının girişine diğerini de kapının çıkışına gelecek şekilde koyacaksın. herhangi bir varlık eğer önce girişteki sensörden sonra da çıkıştaki sensörden algılandıysa bu eleman içeri girmiş kabul edilir. önce çıkıştan sonra da girişten algılanırsa bu eleman çıkmış anlamına gelir. eğer sadece girişten veya sadece çıkıştan bir kere algılandıysa bu eleman arada kaldı demektir. benden malzemeleri sunması yemeği pişirmesi servis etmesi sana kalmış.

böyle bir ödev almıştım ır led le yapılanı tavsiye etmiyorum çünkü 1 kişi geçerken birden zıplıyordu 3 4 diye nedenini anlamadım ama cisimden yansımalı sensörle daha sağlıklı sonuç almıtık geçen sene.

Arkadaşım yapacağın iş çok basit ileri geri sayıcı devreleri ve programları internette çokça var. Bulamazsan bende yardımcı olabilirim. Ancak bulduğun devrede göreceksin ki butonla yapılmış olacak sistem senin yapman gereken sistemdeki butonların yerine sensörleri bağlamak olacaktır. Tabi devre yapısını bozmadan. Yüksek ihitmal bulacağın kodlarda assembler dilinde olacaktır. Eğer assemblerdan anlıyorsan biraz devrede yaptığın değişiklikleri koda yansıtıp güzel bir devre yapabilirsin. Ayrıca şunuda merak ediyorum giriş çıkış aynı kapıdan mı olacak? Eğer aynı kapı ise mustafatemel in dediği gibi bi sistem kurmak zorundasın yok çift kapıysa zaten işin daha kolay vede bulacağın sayıcı devresinde başta dediğim buton yerine sensör takman sorununu çözecektir. Kolay gelsin

teşekkür ederim.. devreyi dediğiniz gibi yapmaya başladım. inş bitirebilrim.

Forum istatistikleri

Konular
129,054
Kullanıcılar
451,327
Son üye
esenn

Yeni konular

Geri