Ldr ile karanlıkta lamba yakma devresi

Arkadaslar bu devrenin rölesiz olanı varmı?

merhaba arkadaşlar ben bu devreyi 24 v ile nasıl çalıştırabilirim

bu devrenindiptraca ile çizilmiş baskıdevresini gönderebilirmisiniz

salı'ya lazımlütfen sözlü notum olacak

LDR’nin üzerine ışık düştüğü zaman T1 transistörü iletime geçer.
LDR’nin üzerine ışık düştüğünde ise T1 transistörü kesime gider.
Hocam burda galiba yanlışlık var anlatımda. diyorsunuz ki ışık düşüc T1 iletime geçer daha sonra diyorsunuz ki t1 Kesime gider ?
Sanırım doğrusu bu ?
LDR üzerine ışık düştüğü zaman t1 transistörünün beyz ile emiter arası voltaj 0.7 volttan büyük olacagından dolayı t1 transistörü iletime geçer t2 transistörün beyzine gitmesi gereken voltaj t1 transistörünün collektöründen emiterine doğru akar ve t2 transistörünün beyzine voltaj gelmediğinden dolayı t2 transistörü kesime gider röle kontaklarını bırakır ve lamba söner. ışık LDR üzerne düşmediği zaman LDR açık devre olur ve t1 transistörünün beyzine voltaj gelmiyeceğinden t1 transistörü kesimde kalır t1 transistörünün collektöründe olan collektör voltajı emitöre akmayacağından dolayı t2 transistörünün beyzine ulaşır ve t2 transistörü iletime geçer ve röle çeker ve lamba yanar…

merhaba arkadaşlar bana bunu 3 transistörlüsü lazım yapabilirmisiniz ya

sn. BURÇİN ERİŞERN ben bu devreyi kurdum devre çalışmadı röle direk çekili konumda ldr nin direnç değişikliğide rölenin konumunda bi değişiklik yaratmıyor... mantalite olarak doğru fakatt çalışmıyor! teşekkürler...

slm bu LDR ye en fazla kaç wolt luk ampül bağlayabiliriz ve tasarruflu ampüller bağlanabilirnirmi ve pırpırlanma yani titreme olayı yaparmı ampül ve yapmaması için kaçlış ldr kullanmak lazım

Moderatör tarafında düzenlendi:
slm bu LDR ye en fazla kaç wolt luk ampül bağlayabiliriz ve tasarruflu ampüller bağlanabilirnirmi ve pırpırlanma yani titreme olayı yaparmı ampül ve yapmaması için kaçlış ldr kullanmak lazım

Ldr burada anahtarlama elemanı olarak kullanılmıyor, çıkışa bağlanabilecek ampulün gücü, çıkıştaki rölenin kontaklarının taşıyacağı akım kapasitesine bağlı.

bu devre kullanılarak far sensörü yapılabilir demekmi oluyo bu arkadaşlar

arkadaşlar burçin beyin devresini bugun yaptım çalıştırdım fakatbunun tam tersini yani gündüz çıkış vereni yapmak istersem devre üzerinde ne gibi değişiklikler yapmam lazım...birde son olarak trimpot koymayı düşünüyorum ışık hassasiyetini ayarlamak amacıyla bu konudada yardım edersenız sevinirim...

Forum istatistikleri

Konular
128,827
Kullanıcılar
450,916
Son üye
Nedim korkmaz

Yeni konular

Geri