ldr ile uzaktan ışık açma kapama

öncelikle bunu yapıcam ardından kapatmak içindevre yapıcam küçük bir lambada denicem olursa birleştiricem öle yani :)

:)merhaba lazerle aç kapa yapacaksan flipflop entegre kullan mesela 4027 lazerı tutunca uzerıne aç komutu alır açar tekrar tutunca ldr uzerıne bu sefer kapatır gırışe enaz 10 mfarad kondansator koyman lazım örnek yakmak için lazırı tuttun el tıtremesı veya işiğin azalıp çoğalmasından etkılenmemesı için tek dezavantajı 25-30 sn içinde aç kapa yapmak ıstersen çalışmaz kolay gelsın

bende bir flip flop devresi var zaten fakat bunu nasıl bağlıyacağıımı Bilmlyorum tekin hocam bunu bir anahtar şeklinde düşünün 220 volt elektrik nereden gelip nerden geçecek röle kulanarak yapabilirmiyi yardımcı olursanız mutlu olurum... :)

merhaba arkadaşlar :) rölenin farklı çeşitleri oluyorumu yani çalışma şeklinin farklı olması gibi :)

birde bende rc küçük bir araç var aracın motora bağlı olan kısıma röleyi bağladığımda röleye yeterince enerji gitmiyor bunun için ne yapmalıyım pnp veya npn mi kulanmalıyım... :)

devreyi tamamladım uzun sürdü biliyorum ama olsun daha öncede yazdığım şeyler çok saçmaydı biliyorum bu devre sayesinde röleyi tanıdım öğrendim bu devreden önce röleyi bilmiyordum ...
yardım eden etmeyen herkese teşekürlerr.... :D

Moderatör tarafında düzenlendi:
lazer ısığı ldr yı etkıler mı ? bu da ayrı bır soru:)

bende bir flip flop devresi var zaten fakat bunu nasıl bağlıyacağıımı Bilmlyorum tekin hocam bunu bir anahtar şeklinde düşünün 220 volt elektrik nereden gelip nerden geçecek röle kulanarak yapabilirmiyi yardımcı olursanız mutlu olurum... :)
ewt tekin hoca 4017 entegre demiş bende flip flop devre demişim :D
bazen konuyu silmek istiyorum...:D

Forum istatistikleri

Konular
129,558
Kullanıcılar
452,177
Son üye
m-u-s-t-a-f-a

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri