Led ampüle mantar led

güzel insan, değerli dost. led armatür iki ucu xxxxx değnek söylememe gerek yok. ilk olay sürücü/driver var olanın bir tık üzerinde amper basanı şık kaçıyor, ikinci olay ise soğutma/ havalandırma asıl önemli olay burası ve en az 5 yıl en fazla 10 yıl ömür F/P açısından oldukça yeterli. nazar değecek benim banyo ayna üzeri led 12 yıldır nonstop çalışıyor sadece elektrik kesildiğinde söner.
Ustam haklısın driver çok önemli, armatürün asıl arıza kaynağı... Şöyle bir gözlemimde oldu;
İçerisinde çokca mid power/low power led bulunan armatürler çok çok az ısınıyor. Powerledler gibi çok aşırı ısınma olmuyor. 5 yıl birebir değişim garantili aldık,bakalım kaç yıl gidecek.​

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
12 volt üzerinde bir ledi çalıştırmak için 560 ohm direnç yeterli ise ben 1 k takarım. Örnek olarak aydınlıkta % 20 kaybederim, ama ömürden %50 kazanırım. Düsturum budur, yıllardır.

tamamen ticari kaygı, bozulmassa yenisini almassın, almassan sistem tıkanır, bir elektronikçinin videosunda led ile çalışan aydınlatma sistemlerine bilinçli olarak kaldırabileceği maksimum enerji verilerek ömürlerinin kısıtlandığını anlatıyor, içinden bazı parçaları değiştirerek ampülü ömürlük yapıyor lakin verdiği ışıktada azalma oluyor. Tabi kaliteli malzemede önemli 13 senelik iyi bir marka led tv var, günlük 12-15 saat arasında 13 senedir tık yok (nazar değmesin) 11 senelikte banyoda led spot var kullanım süresi daha az olsada o da daha hala hayatta ve ışığı gayet iyi, kaliteli ürünler epey fark yaratıyor.

@aliorhan43 aşağıdaki videoyu sizin için çektim. Videoda bir tane ledi arızalanmış ve kısa devre edilmiş bir led ampül devresi görülüyor. Videonun başında gösterdiğim üzere led kısa devre durumunda.

Devreye enerji verince :

DurumlarBir Adet Led Üzerinden Geçen Akım (Devre Akımı) (A)Bir Adet Led Üzerine Düşen Gerilim (V)Çıkış Gerilimi (Sürücü Çıkışı) (V)
1 adet led kısa devre halinde0,098,974,5
2 adet led kısa devre halinde0,108,864,4
3 adet led kısa devre halinde0,108,855,2

Yukarıdaki durumları videoda görebilirsiniz. Ledleri kısa devre etmeme rağmen bir led üzere düşen akım ve gerilim değerinde değişme olmuyor. Sürücü çıkış akımını sabit tutmak için çıkış gerilimini otomatik düşürüyor. Yani ledi kısa devre ettiğinizde diğer ledlerin üzerine düşen akım ve gerilim değerlerinde değişme olmağından ledlerin bozulması için bir durum da oluşmuyor.
Tabi önceki mesajlarımda da belirttiğim üzere sürücülerin belirli limitleri var, bazılarında aralık küçük olur bazısında büyük olur. Örneğin bir sürücü devreden 3 adet ledi kısa devre etseniz bile çıkış akımını sabit tutabiliyorken başka birinde bu rakam 5 olabilir. Limitler dışına çıkılırsa sürücü çıkış gerilimini düşüremeyeceğinden işte o zaman ledlerin bozulması durumu ortaya çıkabilir. Tabi birde devre tasarımları da önemli. Bahsettiğim durum seri şekilde bağlanmış led devre tasarımları için geçerlidir ki led ampüllerin %90 nında bu tasarım kullanılıyor.​

@aliorhan43 aşağıdaki videoyu sizin için çektim. Videoda bir tane ledi arızalanmış ve kısa devre edilmiş bir led ampül devresi görülüyor. Videonun başında gösterdiğim üzere led kısa devre durumunda.

Devreye enerji verince :

DurumlarBir Adet Led Üzerinden Geçen Akım (Devre Akımı) (A)Bir Adet Led Üzerine Düşen Gerilim (V)Çıkış Gerilimi (Sürücü Çıkışı) (V)
1 adet led kısa devre halinde0,098,974,5
2 adet led kısa devre halinde0,108,864,4
3 adet led kısa devre halinde0,108,855,2

Yukarıdaki durumları videoda görebilirsiniz. Ledleri kısa devre etmeme rağmen bir led üzere düşen akım ve gerilim değerinde değişme olmuyor. Sürücü çıkış akımını sabit tutmak için çıkış gerilimini otomatik düşürüyor. Yani ledi kısa devre ettiğinizde diğer ledlerin üzerine düşen akım ve gerilim değerlerinde değişme olmağından ledlerin bozulması için bir durum da oluşmuyor.
Tabi önceki mesajlarımda da belirttiğim üzere sürücülerin belirli limitleri var, bazılarında aralık küçük olur bazısında büyük olur. Örneğin bir sürücü devreden 3 adet ledi kısa devre etseniz bile çıkış akımını sabit tutabiliyorken başka birinde bu rakam 5 olabilir. Limitler dışına çıkılırsa sürücü çıkış gerilimini düşüremeyeceğinden işte o zaman ledlerin bozulması durumu ortaya çıkabilir. Tabi birde devre tasarımları da önemli. Bahsettiğim durum seri şekilde bağlanmış led devre tasarımları için geçerlidir ki led ampüllerin %90 nında bu tasarım kullanılıyor.​
LED ampul devresinin yakından net resmini ekler misiniz?
Sürücü devreyi , bağlantı şeklini inceleyelim.

LED ampul devresinin yakından net resmini ekler misiniz?
Sürücü devreyi inceleyelim.
Şuan dışarıdayım, isterseniz pazartesi gönderebilirim. Ledlerin dizili olduğu kartı mı merak ettiniz sürücüyü mü? Test için sürücüyü söküp ayrı bir kutuya koydum videoda sürücü gözükmüyor.
Tereddütleriniz mi var? 20-30 TL ye bir ampül alıp aynı testi sizde yapabilirsiniz.

Son düzenleme:
Ledlerin dizili olduğu kartı mı merak ettiniz sürücüyü mü?
Karttaki sürücü ve LED dizilimi

LED ampullerin devreleri çok farklı. Birbirini tutmaz .
Bildiğimiz:
Kartlardaki 1 ad. LED arızasında yapılan kısa devre tüm ledlerin bozulmasına neden oluyor.
Yanlış biliyor muşuz.

3 adet ledi kısa devre yaptığınızda çalışan LED ampul devresindeki sürücü ve LED dizilimini merak ettim.
Tereddütleriniz mi var?
Rica ederim. Tereddüt nedir?
Fluke show la yaptığınız testler de bizim bilgilerimiz boşa çıkmıştır.
Biz bu konuda eksik bilgiye sahibiz.

20-30 TL ye bir ampül alıp aynı testi sizde yapabilirsiniz.
LED ampul almaya gerek yok.
Onlarca ampul, dolapta duruyor.

LED ampulu kısa devre yapıp ta diğer ledleri de bozulan arkadaşlara 3 ad led e kadar kısa devre yapsanız dahi, devredeki diğer LED ler arızalanmadan ampul çalışacaktır.
Mesajının verilmesi lazım.

Yukarıdaki mesajlara Önerimiz:
Arızalanan LED ampuller de
Yeni LED veya diyot takilmasiydi.
Gerek yokmuş.

Neyin showu Muhsin Bey. Elimde olan cihazların hepsi aynı marka başka olsa inanın testi onunla yapardım. Fotoğraf, bağlantı şeması falan isteyince sanki youtubeda abone kasmak için fake video çekenler gibi hissettim kendimi.Yanlış algılamışım özür dilerim.
Ben sizin yönteme yanlıştır demedim ama siz ısrarla kısa devre olmaz diye direttiniz. 1 senedir o sürücü bu sürücü test edip duruyorum.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
129,259
Kullanıcılar
451,663
Son üye
kubrasuoner

Yeni konular

Geri