Led Driver Devresi Yapmak

Otomotiv sektöründe power ledler sadece sis, geri vites, sinyal ve plaka aydınlatmasında kullanılıyor. Bilim adamları power ledlerin ışık akılarını henüz farlarda kullanılabilecek kadar artırmayı başaramadılar. O yüzden far içerisinde power led kullanmanızı şimdilik tavsiye etmem. Şu sıralar audinin bu konuyla ilgili çalışmaları var ama daha arge aşamasında.

bunu öğrendiğim çok iyi oldu.çok sağolun ilginize.
iyi çalışmalar.
saygılar...

merhaba arkadaşlar bende bir led driver entegresi arıyorum birkac farklı model kullandım fakat anlamadığım bir konu var yardımcı olur iseniz sevinirim.
şimdi led driver entegresi kullandığımızda giriş voltajında bir değişim olduğu zaman ledler üzerinden geçen akımın değişmemesi gerekir değil mi ?
mesela 6 led bir biri ile seri bağlı ve giriş gerilimi 24v dc şu her zaman kullanılan SMPS power suply ile besliyorum.
kullandığım driver entegreside mbi6651
24v dc de akımı 350 miliampere sabitliyorum güzel bir şekilde devre çalışıyor.
ısınmada yok.
fakat power suply çıkış voltajını 26v dc yaptığımda çıkış akımıda artıyor.
bunun nedenini bir türlü anlamadım akımın sabit kalması gerekli değilmi
giriş gerilimdeki küçük değişmelere bile çıkış akımı değişiyor bu normal mi
normal değilse nerede yanlış yapmış olabilirim yardımlarınızı bekliyorum
ya da önerebileceğiniz bir entegre ve devre modeli var ise yardımlarınızı bekliyorum tşk ederim

merhaba arkadaşlar bende bir led driver entegresi arıyorum birkac farklı model kullandım fakat anlamadığım bir konu var yardımcı olur iseniz sevinirim.
şimdi led driver entegresi kullandığımızda giriş voltajında bir değişim olduğu zaman ledler üzerinden geçen akımın değişmemesi gerekir değil mi ?
mesela 6 led bir biri ile seri bağlı ve giriş gerilimi 24v dc şu her zaman kullanılan SMPS power suply ile besliyorum.
kullandığım driver entegreside mbi6651
24v dc de akımı 350 miliampere sabitliyorum güzel bir şekilde devre çalışıyor.
ısınmada yok.
fakat power suply çıkış voltajını 26v dc yaptığımda çıkış akımıda artıyor.
bunun nedenini bir türlü anlamadım akımın sabit kalması gerekli değilmi
giriş gerilimdeki küçük değişmelere bile çıkış akımı değişiyor bu normal mi
normal değilse nerede yanlış yapmış olabilirim yardımlarınızı bekliyorum
ya da önerebileceğiniz bir entegre ve devre modeli var ise yardımlarınızı bekliyorum tşk ederim

Arkadaşım, ben de MBI6650 yi test etmiştim. O entegreyle led sürmek mantıklı değil. En ufak voltaj değişimlerinde akım kayıp gidiyor. Üstelik o driver entegresi de değil. DC/DC convertor. O yüzden daha fazla uğraşma onunla

2. sayfadaki entegrelere göz at.

bu kullandığım entegrelerden sadece biri bunun yanıda mc34063,amc7140 bide linear electronik fimasının ürettiği bir entegre daha kullandım hepsinde aynı sonuç oldu, ya ben bir yerde yanlış yapıyorum ya da bu işte bi iş var lm317 de böle bir sorun fakat oda soba gibi ısınıyor,doğru olan giriş gerilimi (ledlerin minumun besleme gerilimi altına inmediği sürece) ne olursa olsun akımın sabit olması değil mi ben yanlış biliyorum galiba neyse bu entegreleride bin bir uğraş ile taiwan getitdirdim türkiyede neden bu entegreler bulun muyor bunuda anlamış değilim,
bu konudan ayrı olarak bir sorum daha olacak led konusu ile ilgilenen arkadaşlara geçen bursadan bir firmadan numune ledler geldi bu ledleri türkiyede imal ettiklerini sölediler 5$ milyon dolar yatırım yapılmış bu doğru olabilir mi haberi olan var mı böle firmadan detaylı ilgilenen olursa dokümanda gönderebilirim.

Uygulamalarında sonuç alamadığına üzüldüm. Bursadaki olaya gelince; keşke led üretebiliyoruz diyebilseydim. Dünyanın 3. büyük power led markasının Türkiye distribütöründe çalışan biri olarak şunu söyleyebilirim. 5 milyon $ lık yatırımla maalesef bu teknoloji üretilmez.

bu kullandığım entegrelerden sadece biri bunun yanıda mc34063,amc7140 bide linear electronik fimasının ürettiği bir entegre daha kullandım hepsinde aynı sonuç oldu, ya ben bir yerde yanlış yapıyorum ya da bu işte bi iş var lm317 de böle bir sorun fakat oda soba gibi ısınıyor,doğru olan giriş gerilimi (ledlerin minumun besleme gerilimi altına inmediği sürece) ne olursa olsun akımın sabit olması değil mi ben yanlış biliyorum galiba neyse bu entegreleride bin bir uğraş ile taiwan getitdirdim türkiyede neden bu entegreler bulun muyor bunuda anlamış değilim,
bu konudan ayrı olarak bir sorum daha olacak led konusu ile ilgilenen arkadaşlara geçen bursadan bir firmadan numune ledler geldi bu ledleri türkiyede imal ettiklerini sölediler 5$ milyon dolar yatırım yapılmış bu doğru olabilir mi haberi olan var mı böle firmadan detaylı ilgilenen olursa dokümanda gönderebilirim.

Devreyi bizimle paylaşırsanız belki bir çözüm üretebiliriz. (boş vaktim oldukça ben de ilgilenebilirim)

Hocam power led lerde kalıte bakımından bı sıralama yaparsanız hangı fırmalar 1.-2.-3.-4. seklınde olabılır.
2. olarak power ledler ucuzlayacakmıdır.su an için cok pahalı.Nerdeyse mcu fıyatına yakın led fıyatları var.ne dersınız.Bunlar gercekten bu kadar zor mu uretılıyor.yoksa baska nedenlermı var hocam.

Hocam, sıralama yapmak mantıksız ama ilk dördü sayayım.Philips, Osram, Edison ve Cree. Sürekli yarış içindeler. Ar-Ge konusunda durmadan çalışıyorlar. Maksat ledlerin harcadığı güce göre lümen değerlerini artırmak. Bugün Philips 1W soğuk beyaz ledden 110 lümen alabiliyorsa, yarın bir bakmışsınız Edison 120 lümen çıkarmış. O yüzden yapılan çalışmalar(ar-ge), altyapı, ileri mühendislik, strateji maliyetleri, personel ve enerji giderleri derseniz 5 milyon $ gerçekten sakız parası.

Devir teknoloji ve tasarruf devri. Dünyada büyük bir hızla power led teknolojisine geçiş yapıldığına şahit oluyoruz. Hatta şöyleki; Libya lideri kaddafinin sarayına, havuzlarına ve arazilerine armatür montajı yapıyoruz. Yeniliklere bu kadar kendini kapatmış ve kendini dünyadan soyutlamış bir millet bile artık bu teknolojiyi kullanmaya başlamış ise power ledin fiyatının düşmesi kısa vadede biraz hayal gibi. Belki 10 sene sonra

firma adı "secol led" bende daha yeni duydum demo ürünlerini inceleme fırsatımda oldu daha yolun başındalar ama türkiyede üretim yaptıklarını söylüyorlar ben bursada olmadığım için yüzyüze görüşme fırsatım olmadı sadece led aydınlatma işi yapan bir arkadaştan mail aldım ve demo ürünlerini gördüm dediğim gibi daha yolun başındalar tahminim yongaları yurtdışından alıyorlar burda sadece kılıflama işi yapıyorlardır herhalde kimsenin bu konuda bilgisi yok mu benim gördüğüm ledler pek iyideğildi ama daha seri üretime başlamadı galiba neyse detaylı bilgim olursa aktarırım,
dün yeni bir entegre geldi elime 1 aydır bekliyordum dünden beri deniyorum gayet başarılı bir entegre akım sabit ve enteresan özelliği neredeyse hiç ısınmıyor ledlerde öle ısı yönünden gayet başarılı ama entegre türkiyede yok hala deniyorum sonucu buraya yazarım ...

ha bide led firmaları arasında koreli seoul da var ,ayrıca çin ledleri içinde de helios iyidir,duymayan arkadaşlara söliyim ...

Moderatör tarafında düzenlendi:
dün yeni bir entegre geldi elime 1 aydır bekliyordum dünden beri deniyorum gayet başarılı bir entegre akım sabit ve enteresan özelliği neredeyse hiç ısınmıyor ledlerde öle ısı yönünden gayet başarılı ama entegre türkiyede yok hala deniyorum sonucu buraya yazarım ...

Hocam, nedir entegrenin adı?

Forum istatistikleri

Konular
129,050
Kullanıcılar
451,321
Son üye
mehmet emin sözen

Yeni konular

Geri