Led e direnç bağlama sorunu-Paralel

giriş voltajı 12 volt olcak ... ( not : direnç takmadan 9 volt uk pille 38 tane mantar led i rahatlıkla çalıştırdım ...

Bide Tekli Çıkış Güç Kaynağı S 35-5 ===== 7 Amper 5 Volt
Boyut 129x98x38mm
SMPS Güç Kaynağı

Yeterlimi ?? 600 led için ? çünkü ben 220 volt la uğraşamam canıma mal olmamam da

rahatlıkla çalıştırdımla ne demek istediğinizi anlamayadım led başına düşen miliamperi ölçüp tam değerinde olduğunu mu gördünüz yani yok ölesine diyorsanız ya ledleriniz gerektiğinden sönük yanıyordur yada fazla gerilimden dolayı ömürleri kısalacaktır...

rahatlıkla çalıştırdımla ne demek istediğinizi anlamayadım led başına düşen miliamperi ölçüp tam değerinde olduğunu mu gördünüz yani yok ölesine diyorsanız ya ledleriniz gerektiğinden sönük yanıyordur yada fazla gerilimden dolayı ömürleri kısalacaktır...

Bilemiyorum artık ama baya bi ışıldak yapıyodu ... Fakat mavi den pek yanmıyodu ayrıca Direnç yok idi :D

Mavi mantar led in çalışma gerilimi 3.3v'tur. Bir kolda 5 adetten 16.5V sadece ledlerin üzerinde oluşmalı ve buna ek olarak akım sınırlamak için koyduğumuz direnç üzerinde de bir gerilim düşümü var bunuda unutmamak lazım . Ayrıca sarı ledlerin çalışma gerilimi 2.1 V 'tur. Bir kolda 5 tane sarı led den 10.5 V yapar .
Şimdi bu durumda sizin söylediğinize göre bütün led lere aynı değerli direnci yerleştirirsek ya mavi ledleri tam performans çalıştırmak için besleme gerilimini 16.5V tan büyük tutup sarı ledlerin belli bir süre sonra yanmasına tanık olacağız.Yada sarı ledleri baz alarak besleme gerilimini 10.5V civarı yapıp mavi ledlerin parlaklığını azaltmış olacağız. Lütfen ayrıntılara dikkat edelim.

soruyu soran arkadaşın mesajından aynen kopyalıyorum.

MAvi mantar led
4,8 mm
700 mcd
90 derece
1,8-2,4V
20 mA

Sarı mantar led

4,8 mm
700 mcd
90 derece
1,8-2,4V
20 mA

ben bu değerlerin doğru olduğunu varsayarak ve "sizin verdiğiniz led ve kaynak gerilimi bilgilerine göre" diye belirterek bütün ledlerin 2,4 volt ile çalışacağı şekilde devreyi kurmasını tavsiye ettim. eğer değerler yanlış ise bu bilgiyi verenin sorunudur.

eğer verilen değerlerde bir yanlışlık var ise doğrusunu verdiğim adresteki ilgili yerlere yazarak tam net bir şekilde direnç değerlerini ve bağlama şeklini söyleyebilirdiniz. gayet pratik hesabı olan bir şeyin bu kadar uzun yazışmalarla çözülememesi gerçekten çok ilginç.

eğer sizin değerleriniz doğru ise kurulması gereken devre;

mavi ledler için;
LED hesaplayıcısı - LED zincirlerinde akım sınırlayıcı direnç hesaplama

sarı ledler için;
LED hesaplayıcısı - LED zincirlerinde akım sınırlayıcı direnç hesaplama

Arkadaşlar ;

1- led e - kutbuna değilde + kutbuna direnç taakılmıyormuydu ???
2- ben 9 volt pille fener yaptım 2 li 3 ü direnç olarak ya 47 taktım yada 100 R kullandım + kutbuna taktım şimdi sorun bendemi ?? Sitede başka bişi diyor ...

En iyisi **ttrkn** dediği gibi yapsam daha doğru oacak diye eminim ?

Arkadaşlar ;

1- led e - kutbuna değilde + kutbuna direnç taakılmıyormuydu ???
2- ben 9 volt pille fener yaptım 2 li 3 ü direnç olarak ya 47 taktım yada 100 R kullandım + kutbuna taktım şimdi sorun bendemi ?? Sitede başka bişi diyor ...

En iyisi **ttrkn** dediği gibi yapsam daha doğru oacak diye eminim ?

- ya da + kutup farketmez, istediğin yerine bağlayabilirsin direnci.

9 volt ile fener yaparken 47 de taksan yanar, 100 de taksan yanar sorun hangi parlaklıkta yandığı. sitenin sana verdiği değerler olması gerekenler. eğer orda yazanın altında direnç takarsan ledler daha parlak yanar fakat ömürleri azalır. eğer orda yazandan yüksek direnç kullanırsan ledlerin parlaklığı düşer.

ttrkn nin söylediği gerilim değerleri doğru ise mavi ledleri 3 lü seri ve 110 luk direnç ile 12v a bağlayacaksın.
sarı ledleri ise 5 li seri ve 75 lik direnç ile 12 volt a bağlayabilirsin. direnci nereye taktığının bir önemi yok.

Forum istatistikleri

Konular
129,032
Kullanıcılar
451,288
Son üye
f.merve

Yeni konular

Geri