ledle yazı nasıl yazabilirim?

wersace

Üye
ben bu ilerde daha yeniyim lise2 öğrencisiyim ve bir ödev aldım nasıl yapacağımı bilmiyorum yardım ederseniz çok sevinirim ledlerle DENİZCİLİK yazıcam bunun için yeterli led aldım ama nasıl yapcağımı bilmiorum ban yardımcı olun..

her led renginin gerilimleri farklı oldugundan kullanacagın ön dirençler ledin rengine göre değişecektir.ancak tek renk yaparsan sabit bir yazı olucaksa kırmızı renkli ledlerle yapılmıs yazı güzel ve göz alıcı oluyor....

Sen DENİZCİLİK VE SU ÜRÜNLERİ öğrencisisin galiba.Eğer öyleyse bende ordan mezunum.ELEKTRONİK bölümünden
Ledleri düzgün monte edeceğin delikli pertinax'ı temin ettin mi

Her harf için kullanacağın ledleri paralel yaparsan bence daha iyi olur.Yani D harfi için kullanılan ledler paralel yapıp tek ledmiş gibi kullanmalısın.Aslında DENİZCİLİK kelimesi 10 harten oluşuyor.Yani 10 çıkışlı yürüyen ışık devresi tam senin isteğine göre diyebilirim.Her çıkışa bir harf gelecek şekilde dizayn edebilirsin.Devreyi piyasadan kolaylıkla bulabilirsin.yada elektronikten anlıyosan sende yapabilirsin

Son düzenleme:
bence 4er led seri baglarsın ondan sonra o seri ledleri birbirine paralel atarsan süper olur giriş e de ufak bi direnc atmalısn

arkadaşlar öncelikle merhaba.ledleri ihtiyacımıza göre seri/paralel bağlamanın yanı sıra bu ledleri sürmek için öndirençlerin yanı sıra ayrıca bir sürücü devresi olduğunu duydum.bana bu konuda yardımcı olur musunuz?Eğer dediğim devre mevcutsa şemasını da burada görmemiz mümkün müdür?Şimdiden tşkler...

kayan yazı mı yapacaksın yoksa sadece denizcilik mi yazacak?

öncelikle oluşturcan yazının şeklini her yazıya kaçtane led gideceğini ares adlı programda dene sonra her bir harfin ledlerini parelel bağla.sürücü devresi olarak eğer ışıkların yanp sönmesi,kaymasını çeşitli animasyonlar istiyorsan pic kullanabilrsin sadece yanıp sönmesini istiyorsan 555 devresini kullanabilirsin,kaymasını istiyorsan 4017li devre kurabilirsin.ben elektronikten hiç anlamam diyorsan hazır kayan led devrelerini alabilirsin diğer yazı işinide elektronkten azda olsa anlayan birileri varsa yaptrırsın.

Forum istatistikleri

Konular
128,976
Kullanıcılar
451,175
Son üye
ercangul23
Geri