Lojik ve kapısı (yardım)

Ilker dvc

Üye
Merhabalar arkadaşlar asagidaki devrelerde lojik 1 lojik 0 ne anlama geliyor neresi lojik 1,0...vs olursa neresi ne olur vcc ne demek oluyor. Mesela bir yere lojik 1 uygulaynca çıkışa kadar devrede gerçekleşen olayları adım adım yazabilecek birisi varmı ? Buradan mantığı kaparsam diğerlerinide kendim anlarım diye düşündüm. Acemiyim.
https://encrypted-tbn2.gstatic.com/...EOy64E4G-gyE_i9Qnn7_QRy16gtXKS1gbvDWsoSn_Syqw

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
a ve b girişleri lojik 1 ise (+5 volta yani vccye bağlıysa) beyzlerinde 33k olan transistörler iletime geçer..
Bu durum diğer transistörün beyzini şaseye çekeceğinden yalıtımda kalır. R5 ve led üzerinden geçen akım ledi yakar.
F yaklaşık 3 volt (lojik 1)olur.

a ve b girişlerinin her ikisin de lojik 1 olmadığı durumlarda ise R4 ve R3 üzerinden beyz polarması alan transistör iletime geçer. F çıkışı yaklaşık 0 volt (lojik 0) olur. led söner.

Bu devre ve kapsı (and gate) eşdeğeridir.

Arkadaşım seni yıldırmak istemem niyetim de deği ama önceki konularına göz attım bir soru sormuşsun arkası yok alt yapın olmadığı da sorularından belli, kendini yetiştir bir noktaya gelip sonra bilmediğin takıldığın konuları sorsan sanırım forum için daha iyi olur! Ustalarım iyi niyetle cevap verme zahmetine girmiş umarım onların zahmetine yaptığın sonuçları detaylı anlatımla ve resimle karşılık verirsin!

a ve b girişleri lojik 1 ise (+5 volta yani vccye bağlıysa) beyzlerinde 33k olan transistörler iletime geçer..
Bu durum diğer transistörün beyzini şaseye çekeceğinden yalıtımda kalır. R5 ve led üzerinden geçen akım ledi yakar.
F yaklaşık 3 volt (lojik 1)olur.

a ve b girişlerinin her ikisin de lojik 1 olmadığı durumlarda ise R4 ve R3 üzerinden beyz polarması alan transistör iletime geçer. F çıkışı yaklaşık 0 volt (lojik 0) olur. led söner.

Bu devre ve kapsı (and gate) eşdeğeridir.

Çok teşekkür ederim istediğim tamda buydu. Her ikisinide Lojik 1 olamadığı durumda çıkışın Lojik 0 olmasının nedeni, akımın kendini F transistörü üzerinden kısa yol kısa devre gibi lede hic uğramadan toprağa tamamlaması olarak yorumlanabilirmi? Eger öyle ise şu yorum yapabilir miyim ? Aktif olmuş bir transistör kısa devre gibi davranır boş tel

Evet dediğin gibi. Aktif bölgede çalışan transistörün emiter kollektör arası kısa devre gibi davranır.

Evet dediğin gibi. Aktif bölgede çalışan transistörün emiter kollektör arası kısa devre gibi davranır.
Sağolun hocam, yukarıda arkadaşlar bana biraz sitem etmiş galiba. Yapacak birsey yok yani matematik bölümü öğrencisi kadar iyi matematiğe sahip olabilirim, ama bir teknik lise öğrencisi kadar tecrübem yok 1. Sınıf elektrik elektronik Müh öğrencisiyim. 9kulda ne görürsek onu merak edip bir adım daha ileri taşımak istiyorum. Bize Lojik devre veya transistör anlatlmadı. Sadece introduction giriş dersinde bahsedildi bende hevesliyim

Söz konusu arkadaşımız da bu forumun kıymetli üyelerinden biri. Bir art niyeti yok. Sorduğun devre üzerinde bildiklerini yazıp anlamadığın yerleri sorarsan daha iyi olur. Diğer üyeler çabaladığını sezinlesin biraz, ondan sonra yardımcı olsunlar. Buraya birçok öğrenci emek sarf etmeden ödev yaptırma amacıyla geliyor ve çoğu da hazıra konmak istediklerinden istediğini alamadan gitme durumunda kalıyor. Açtığın konuların da takipçisi olarak konuya yazmalısın ki konu amacına ulaşsın.

Merhaba,
"1. Sınıf elektrik elektronik Müh öğrencisiyim. okulda ne görürsek onu merak edip bir adım daha ileri taşımak istiyorum. Bize Lojik devre veya transistör anlatılmadı. Sadece introduction giriş dersinde bahsedildi bende hevesliyim"
Sakıncası yoksa,hangi üniversitede okuduğunuzu öğrenebilir miyim?

Trakya Ün. Tekirdağ Meslek Yüksek Okulu Elektronik Programı mezunuyum. 1989

Forum istatistikleri

Konular
128,882
Kullanıcılar
451,017
Son üye
Ozerbil

Yeni konular

Geri