Mühendislik çok kötü durumda diyorlar ve

Mrkilic27

Üye
Ve Türkiye de mühendislik mesleği yapılmaz diyorlar o kadar çok çalışmaya ragmen...
Maaş olarakta en yüksek rakam 2000 tl devletin verdiği söyleniyor..
Ya dda özelde torpil ve ya çok fazla tecrübe ile en fazla 2000 - 2500.
Bende bir mühendis adayı olarak merak ettim çok mu büyük hayaller kuruyorum diye..
Durumumuz ne olacak?
ve Acaba aranızda bunun üzerinde rakam alan var mı ya da duydunuz mu

Paranın az olması mühendislik kötü durumda anlamına gelmiyor , mühendisler yetersiz olduğu için paralar kötü..

Bu ne demek : Bi şurdaki mühendisleri düşünün Analog, Embedded Processing, Semiconductor Company, Texas Instruments ve hakettikleri/aldıkları paraları , bir de kendimizi onların mühendisleriyle karşılaştıralım.. Katedilmesi gereken çok yol var...

Ki paralar da o kadar kötü değil özel sektörün ve devletin ar-ge lerinde yüksek mühendis maaşları var.
Mezun olduktan 12 ay sonra ücretini 2500lere çıkartan ar-ge mühendisleri biliyorum.

Paranın az olması mühendislik kötü durumda anlamına gelmiyor , mühendisler yetersiz olduğu için paralar kötü..

Bu ne demek : Bi şurdaki mühendisleri düşünün Analog, Embedded Processing, Semiconductor Company, Texas Instruments ve hakettikleri/aldıkları paraları , bir de kendimizi onların mühendisleriyle karşılaştıralım.. Katedilmesi gereken çok yol var...

Ki paralar da o kadar kötü değil özel sektörün ve devletin ar-ge lerinde yüksek mühendis maaşları var.
Mezun olduktan 12 ay sonra ücretini 2500lere çıkartan ar-ge mühendisleri biliyorum.

Merhaba;
Bende size katılıyorum sn.camby.Bu konunun böyle bir başlık altında açılmasınıda çok doğru bulmuyorum.Üniveristeden her mezun olan kişi ben yüksek rakam alırım diye bekliyorsa çok yanılıyor.
Hayatta bir felsefe vardır;bilgi + tecrübe + kabiliyet = maddi,manevi yeterlilik

sn camby görüşünüze katılıyorum fakat neden? sorusunun cevabını araştıracak olursak ortaya çıkan cevap eğitime verilen önemin yeterli olmadığı sonucu çıkıyor. Teoride gösterilen konularla anlatımdan ibaret sistem. Diğer dünya ülkelerindeki mühendislik öğrencileri elinde tornavida pense havya ile geziyor ve sahada bizzat teknisyenlik yaparak kademe kadame yükseliyor öğrenerek yükseliyor. Pratikle teori birleşincede ortaya kalifiye mühendis çıkıyor. Ben her zaman diyorum yine söylüyorum teknik liseden mühendisliğe geçişin önünü açmak kesinlikle gereklidir.

Patronlar insanların emeğini sömürerek yaşayan asalaklardır belki kim bilir? Suç yine çalışanda üretende di mi? Zevk için yatının boyasını değiştirirken teknisyen gençleri işten atan patronun hiç suçu yok yani.

Patronlar insanların emeğini sömürerek yaşayan asalaklardır belki kim bilir? Suç yine çalışanda üretende di mi? Zevk için yatının boyasını değiştirirken teknisyen gençleri işten atan patronun hiç suçu yok yani.

Patron çalışarak üreterek , fabrikalar kurarak , ülkesi için birşeyler yaparak patron olmuştur. Tepeden inme değildir . Şirketlerin geleceği teknisyen gençlerden önemlidir.
Binlerce kişiye iş imkanı sağlayanların da patronlar olduğunu hatırlatmak isterim ve Gereksiz yere kin beslememenizi öneririm.

Patron çalışarak üreterek , fabrikalar kurarak , ülkesi için birşeyler yaparak patron olmuştur. Tepeden inme değildir . Şirketlerin geleceği teknisyen gençlerden önemlidir.
Binlerce kişiye iş imkanı sağlayanların da patronlar olduğunu hatırlatmak isterim ve Gereksiz yere kin beslememenizi öneririm.

tabiki maaşlar dunya satndartlarının yanına bile yaklaşamıyor ama unutma patronlarda ülkelerine olan borçlarını iş vererek vergi vererek fazlasıyla yapıyorlar. ayrıca o tekneyi boyayanlarda para kazanacak dimi :)

bence sorun her üniversitede nerdeyse elektrik elektronik mühendisliği bölümlerinin açılması. 3 tane doçent buldular mı bölüm açıyorlar. mezun sayısı fazla. işveren de diyor ki şu ücrete çalışırsan eyvallah yoksa işsiz çok. işine gelirse diyor. ve de mezun arkadaşlardan birisi de hiç yokdan işsiz gezmektense çalışırım diyor tabi olarak. böylece maaşlar aşağı çekiliyor. aslında mühendislik fakülteleri az olsa ve az olan bu fakültelere daha fazla kaynak aktarılsa, her mühendis en az 6 aylık bir stajdan geçse kalite artar diye düşünüyorum.

Mühendislik eğitimi alan herkes mühendis olmamalı zaten, avrupadaki gibi eğitimi almıştır diploması vs, sistemi olmalı, daha sonra başarılı olursa piyasa vs. başka süreçle olabilmeli...otomatik olarak mühendis enflasyonu ortadan kalkar, şuan piyasada her alandaki mühendis kadrolar (istisnalar hariç) dökümantasyondan başka bir şey yapmıyor-yapamıyor, sorun çok berbat, kartopu gibi büyüyor, mühendislerin bolluğundan, kargo kuryesi olarak çalışanmı arıyon, taksici mi ? vs....kısaca teknisyen teknikerler için uygun lokasyonlarda, 1500-1800 tl aralığında mühendisler istihdam ediliyor, beyaz yaka olarak....maksadımı aşmak istemem, ama maalesef durum bu...mühendislik, olmayan bir şeyi, meydana getirebilme , oluşturabilme, tasarlama, projelendirme işidir, yoksa basit editöryel dökümancılık değildir....gerçek mühendislik yapan arkadaşların, zaten onları sarraf gibi anlarlar, 3000 tl civarı kazançları mümkündür....

bence sorun her üniversitede nerdeyse elektrik elektronik mühendisliği bölümlerinin açılması. 3 tane doçent buldular mı bölüm açıyorlar. mezun sayısı fazla. işveren de diyor ki şu ücrete çalışırsan eyvallah yoksa işsiz çok. işine gelirse diyor. ve de mezun arkadaşlardan birisi de hiç yokdan işsiz gezmektense çalışırım diyor tabi olarak. böylece maaşlar aşağı çekiliyor. aslında mühendislik fakülteleri az olsa ve az olan bu fakültelere daha fazla kaynak aktarılsa, her mühendis en az 6 aylık bir stajdan geçse kalite artar diye düşünüyorum.

arkadaşım bir mühendislik fakültesi mezunu olarak sana sonuna kadar katılıyorum.

Ayrıca yakında meslektaşım olacak arkadaşa birkaç tavsiyede bulunmak istiyorum
1 ingilizceyi ana dilin gibi bilmelisin
2 üniversitedeki her türlü mesleki eğitime katıl (seminer kurs vs.)
3 kendine bir dal belirle(malum elektrik elektronik sektörü geniş bir yelpaze)
4 belirlediğin dal üzerine yoğunlaş ve ne olursaolsun başka dallara eğilim gösterme yani kararlı ol(elbetteki diğer dallara da bak neler oluyor bitiyor bil ama iş olarak seçtiğin dalı değiştirme)
5 asla umudunu yitirme(işte en önemlisi bu)
6 iş görüşmelerine giderken gideceğin şirket ve işle ilgili araşyıtma yap gittiğinde karşındaki seni boş sanmasın
7 mülakatlarda nasıl konuşacağını neler söyleyeceğini iyice düşün hatta öğren
8 bence askerliğini bir an önce yap(erkekler için)
9 ingilizce işini çözmeyi unutma
10 küçük ya da büyük deme her firmanın iş görüşmesine git sana tecrübe olur
11 mezun olduktan sonra en az 2 sene için hayatınla ilgili plan yapma(evlilik falan)
12
13
14

çoğaltmak mümkün ben elimden geldiğince her türlü konuda tecrübelerimi paylaşmaya hazırım (yukarıda saydığım basamakları yeni geçmiş biri olarak:) )
son olarak
ingilizce bil ve umudunu kaybetme

saygılarımla

Forum istatistikleri

Konular
128,822
Kullanıcılar
450,911
Son üye
fatih41311

Yeni konular

Geri