Mach3 Kullanımı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
lpt02.jpg

ŞEkildeki LPT portunda görünen 2 den 9 a kadar olan pinleri kontrol eden programım var...
bu pinlere herhangi bir sinyal verildiğinde programda gösteriyor...

yazdığım C programı ile (basit bir C) portlara veri gönderebiliyor step motorları da hareket ettirebiliyorum.
ancak mach3 de direk step motorları kartsız kontrol edemeyiz.
gelensiyallere göre bi devre hazırlayıp step motorları ona göre yapılandırmayı düşünüyorum.

ancak hiç sinyal gelmiyor lpt den.

Arkadaşlar, windows7 64 bit ile mach3'ü kullanan var mı acaba?
programın resmi forum sitesinde paralel port driver'ının çalışmadığı yazıyor...
sanırım bendeki problemde bundan:(

tavsiye edebileceğiniz basit (2 eksenli olsa da olur) bir program var mı acaba?
deneme amaçlı...

You must use a Desktop PC running a 32-bit version of Windows if you are using the Mach3 Parallel Port Driver
eğer mach3 paralel port driverını kullanıyorsanız,32 bit masa üstü çalıştırmak zorundasınız.
diyor..
vista da çalıştığını da yazmışlar...

ancak bendeki windows7 64 bit di bugün formatladım ve 32 bit XP pro kurdum.
şimdi sinyaller geliyor :)
çok mutluyum :D
mehmetkose Bey'e de ayrıca çok teşekkür ediyorum gösterdiği ilgi ve alaka için...
yeni sorularımın ardı arkası kesilmeyecek sanırım :D

Hayırlı olsun, elimizden geldiği sürece yardım ederiz, diğer arkadaşlarında yardım edeceğinden eminim... ayrıca alternatif program isterseniz EMC2 yi deneyin, o konu ile ilgili uzman arkadaşımız EMRAH sizden yardımlarını esirgemeyecektir...(Linux bilginiz var diye EMC2 yi önerdim,EMRAH arkadaşımız da bunuda yanlış anlamaz heralde...) kolay gelsin....

bütün yazıları başından bei okudum çok güzel bilgiler var ve aradığım şeylerin tamamını buldum. benim saatçi torna tezgahım var ( masa üstü) buna z ve x eksenlerine stap motor takıp mach3 le kontrol ettim malzeme işlerken hızlanma f30 a kadar normal çalışıyor ama f30 dan sonra motor sadece titriyor ve dönmüyor. eğer motoru elimle hızlı bir şekilde çevirince ( titrediği ve dönmediği esnada) dönmeye başlıyor. ben eksenler boştayken yani kesme işi olmayınca hızlı bir şekilde gelip gitmesini istiyorum. bu durumda neyi değiştirmem gerekiyor. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Merhaba, arkadaşım motor tuning ayarlarında Acceleration kısmını değiştirmen gerekli sanırım, fakat bazı durumlarda diğer değerleri de(Step per ve Velocity) değiştirebilirsin

Mehmet Bey sayenizde 6 ay önce programı çözemediğim için rafa kaldırdığım sistemi tekrar kurdum ve başarılı şekilde çalıştırdım,size ve diğer tüm desteği olan arkadaşlara teşekkür ederim.Şu an tek sorunum yuksek devirli bir işmili motoru ,şimdiye kadar sadece yazı yazma amaçlı bir dremel kullanıyordum,ama ahşaba oyma yapmam için işmili olarak ne önerebilirsiniz?hatta 1kaç ay sonra düşük watlı bir laser almayı düşünüyorum,e-bay de buldum ama sanırım trde satan yok,laser bağlayan arkadaşlardan fikirlerini sunmasını isterim.saygılar herkese

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,831
Kullanıcılar
450,922
Son üye
yusuf4141.

Yeni konular

Geri