Mach3 Kullanımı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Mavi kart denilenlerin hepsi aynı imalatcının.
hyu68.com dan alınma.
Hepside TB6560 üzerine kurulu .

2M542 türü sürücüler TB .. TA... türü sürücülere göre farklı yapıda olurlar.
Genelde kontrol bir mcu da olur .Sinyalleri o düzenler , sonra IR2010 gibi mosfet sürücü tampon vardır.
Son olarak power mos lardan kurulu sürücü katı olur.
Bu yüzden yüksek gerilimlerle motor sürmeleri mümkündür.
Step motorları yüksek devirlerde max tork ile sürmenin tek yolu budur.
Ayrıca bu tiplerde girişte köprü diyot ve filitre kondansatörleri olabiliyor ve dolayısı ile doğrudan AC beslenebiliyor.
Yinede regüle dc öneriyorum.
Ayrıca micro step adımları 1/32.000 gibi çok yüksek değerlere kadar seçilebiliyor.
Daha teknik detay isteyenler için M542 de yanlış hatırlamıyorsam orta bölge rezonansı önleyici olması lazımdı.

Senin motorlara gereksiz yere fazla .
TB.. den şaşma.
Çıkış akımını dip sw ler ile senin motorun akımına uygun seç.
Gerilimi seni ilgilendirmez.

eBay alışverişlerinde satıcı profiline ve yorumlara dikkat et.
Bazıları free shiping dir yani posta ücreti eklemez.
10-30 günde gelebilir.
Hızlı gönderi istersen siparişten önce mail at satıcıya ve hızlı ve kayıtlı gönderi iste , fiyat farkını öderim de.
Daha hızlı ve emin şekilde transfer olur.

...Çok güzel ve faydalı bir soru ...
...cevap güme gitti ...

Soru nedir ?

Moderatör tarafında düzenlendi:

bu dışardan mach3 kullanmadan manuel kontrolle ilgiliydi abi 555 entegresi ile bir devre yapsak pulse göndersek çalışır mı diye de...

sürücüyle ilgili bir sorum daha olacak abi bu tb6560 devrelerinin orjinali ve çakması olarak varmış galiba bu videodaki kart daha değişik sanki baya hızlı çalışıyor. ebay da hangi satıcı daha güvenli olur ben leadme e-shop ile çalışmıştım daha önce...

Neden olmasın , gereken şartları sağladıktan sonra ?
50 Sayfa içerisinde hiç yazılmamış mı ? ilginç .
Genelde paralel port çıkışından çalışmak için düzenlenen kartların girişi haliyle 5 Volt seviyesindedir.
Sizin darbe üreteciniz bu seviyede ise olur.
Ayrıca duty cycle oranınız yüzde 5-10 civarında olsun.
Kartınıza bağlı olarak invert etmek gerekebilir yani yüzde 90-95 gibi.
Sadece step işareti yetmez malum , bir de direction işareti vermelisiniz.
...

Bu cevap yeteri kadar açık değil mi ?
Gözden kaçmış anlaşılan.
İster NE555 ister CD4093 ister basit bas bırak buton , ne olursa olsun fark etmez yeterki +5V ile 0V(gnd) arası sinyal üretsin .

NE555 hakkında internette çok belge ve bilgi var.
Aslında benim kadar eski yani dinasoruszamanusdan kalma bir chip dir ama olsun hala taliplisi var.
Çünki asıl olan işini layıkiyle yapmasıdır.
Bir belgede benden olsun madem meraklandınız.

http://www.ti.com/lit/ds/symlink/ne555.pdf

Probleminizi tam olarak yazarsanız varsa çözümü limitsiz paylaşırız...

---------

Çakmasını çıkmasını ilk senden duydum.
Olmaz mı olur , mcu ların çakmasını çok gördük.
1 kez programlarsın başka yok.
Kartın yavaşı hızlısı olmaz.
TB6560 ise ya da diğerleri , katolog değerleri ne ise o.
Sistemin mekaniğin motorların müsait değilse olmayabilir.
Besleme yeterli değilse olmaz.
Bu tip kartların beslemesi en fazla 36V , elbetteki 60-110V ile beslenen sürücülerle kıyaslanmamalı.
Beslemeye 12 V verip neden yavaş dönüyor diyene ne denir ben bilmiyorum.
Yukarılarda özellikle yazdım sense dirençleri konusu çok önemlidir.
Kartı alırsın sınırları 3,5 A olduğu halde kısıtlanmıştır ve mesela 1,5 A da sınırlıdır ancak o kadar güç verir.

----------

@jarod efendiden çok alışveriş ettim yamuk olmadı.
Satış sayısı ve aldığı yorumları oku kim olursa olsun belli olur.
Değişik satıcılardan alış verişim oldu sorun çıkmadı.
Hatta biri gelmedi yazdım hemen yolladı tekrar.
ABD den bir kart istedim gece sipariş verdim,3. günün sabahı saat 08.00 da kapımda idi.
Abd yüklendi-paris indi-paris yüklendi-istanbul indi ... bilgileride anında mailime gelmişti.
Fedex çok hızlı ama tabii bedeli mukabili.

Aşağı yukarı aynılar .
Bir kaç fark var.
İlk kart kırmızı kart dersek , bunların beslemesi 3 adet .
5 V 12 V - 12V~36V
Mavilerde giriş önce 7812 sonra 7805 gibi olur.
Giriş gerilimi max seçildi ise (36V) bir hayli ısınır.
O yüzden ayrıca soğutucuları olur.
Kırmızı kartta ise LM2595 ve ya benzeri gibi smps türü besleme olurki bunlarda ısınma olmaz.
Kırmızının dirençleri max değerlerde yani iyi bir özellik.
Kırmızıda motor bobinlerine uygun yönde bağlı zıt elektro motor kuvvetin olumsuz etkilerini bertaraf edici hızlı shottky diyotları göremedim , belkide vardır , önemlidirler.
Mavide çıkışta dizili.
Sonradan eklenebilir tabii.
Fiyatlara dikkat.
Kimisi kendi ucuz nakliyesi pahalı kimisi kendi fazla nakliye free...
Benim şahsi seçimimi sorarsan , gülmece yok , ben kırmızıyı maviden çok severim.
Hele Ferrary kırmızısını...
Hem zaten mavi -lacivet gibi şeylerde şike filan olabiliyor.

Satıcıya mail at almadan önce, hızlı bir yolla göndermesini farkı ödeyeceğini söyle.
Gerekirse sana özel satış açar linkini verir...

teşekkür ederim kazım abi çok sağol... kırmızı olan kartı sipariş ettim bakalım gelince inş. sorun çıkmaz... birde çıkıştaki diyotlar hakkında bilgi verebilir misin sanırım bobinlere paralel bağlanıyor ama neden 16 tane ?

Geldiğinde kontrol et , vardır büyük ihtimal .
Belki smd tipidir farkedemiyoruz .
Mavilerde açıkça görülüyor.
Mach programını ve sürücü kartlarını 5-6 senedir genelde elektronik forumlarında anlattığımız için detaylara pek gerek görmezdik.
O diyotların ne işe yaradığı temel elektrik-elektronik bilgisi ister.
Genelde pdf lerde yeterli açıklama olur ama pek inceleme alışkanlığımız yoktur.
Ne derler , muhtaç olduğun kudret helplerdedir.
Genelde power mosfetlerin imalatında ister istemez source-drain arasında bir diyot oluşur.
Buna parasitic diode denir.
Ve aynı kırmıktan oyulduğu için mos kadar hızlıdır ama ne hikmetse genelde tırtlar ve tüm mos u bozuk gösterir.
Bu yüzden ona güvenmeyiz ve dışarıdan çok hızlı ve 3A civarı ( bu uygulama için) bir diyot ekleriz.
Beher motorda iki bobin vardır ve bu , entegre içerisinde 2 adet köprü demektir.
Kaç tane olabileceğini sen hesapla.

Merhabalar,
Konuyu büyük bir beğeniyle takip etmekteyim.Ben de bir TB6560 ve 3 adet Nema 23 motor ile Mach3 entegrasyonunu yapmaya çalışıyorum.Ancak takip ettiğim ve anlayabildiğim kadarıyla ayarları yapmış olmama rağmen motorları bir türlü döndürmeyi beceremedim.24 V 4.5 A güç kaynağım var.
1. 6 Kablolu unipolar Minebea 23LM-C355-P6V motorların orta uçlarını boş bırakıp diğer uçlarını sürücüye bağladım.
2. LPT port ile pc iletişimini sağladım.
3. Mach 3'te forumda da gösterildiği şekilde pin & port ayarlarını yaptım.
4.Örnek G Code yükleyip çalıştırdığımda motorlarda herhangi bir hareket olmuyor.

Acaba neyi eksik ya da yanlış yapıyorum yardımcı olursanız sevinirim.Bir de sürücüyü pc ye bağlamadan motorların çalışıp çalışmadığını test etmek mümkün müdür acaba ?

Şimdiden teşekkürler.

Mrb, arkadaşlar değerli paylaşımlarınız için ellerinize sağlık. Burdaki 51 sayfanın tamamını okudum ancak paylaşan olmamış. Mach3 teki "Machine coord's" nedir? Nasıl ayarlanır? "Ref All Home" bastığımda makina eksenlerin sonuna kadar gidiyor ve bindiriyor. Ne yaptıysam "machine coords" denen değeri sıfırlayamadım. Bilgisi olan paylaşırsa şimdiden teşekkür ederim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,833
Kullanıcılar
450,929
Son üye
tuanayildiz

Yeni konular

Geri