Mach3 Kullanımı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Güzel fikir gibi , kulağa hoş geliyorda , kalemin ucundaki noktanın z koordinatını hassas şekilde ölçecek " torch kontrol kartı " örneği var mı ?

Solidwork gibi programlarda şişe gibi silindir gibi eğri formlu yüzeyler biliniyorsa çizilir değilse taranır ve alınan ölçülerle katı oluşturulur ve katı üstüne resim gibi şeyler sarma yapılır.
Sonrası bilindik şekilde nc kodları alınır.
Yüzey çok yavaş değişen yükseltilerden oluşuyorsa belki ama düzenli değilse ki arkadaşın örnekleri öyle olacaktır , th ile yapamazsın.
Parası çok olsada laser uzaklık izleyicisi olsada olmaz.
Çünki tam kalemin ucunu ölçemez kalem zaten işin içindedir.
Programı okuyup bir sonraki adımın koordinatlarındaki yükseltiyi okuması ve tedbir alması gerekirki bu özellik mach programında yok.
Mach3 programı bildiğim kadarı ile 4 satır ileriyi okur ve enterpolasyonu hesaplar.
Bu özelliğinden dolayıdır ki her satır sonunda duraklayarak işlem yapmaz.
Ayrıca kazıma ortamında laser ne oranda sürekli sonuç verebilir mechul.

Ama bize örnek gösterirsen öğrenmiş oluruz ve teşekkür ederiz.

Torch Lifter Interface bu linkteki kart ÖRNEK tir... daha bunun benzeri birçok kart var..! kulağa hoş gelir evet ama bu davul gibi yakından rahatsız etmez Kazım Abi merak etme, yakından da pek hoştur... biz bu işe gönül verdik ve bu forumda bildiklerimizi arkadaşlarımızla paylaşmaya çalışıyoruz . Bu kartların ne tür işlem yaptığını, yapabileceğini benden daha iyi bildiğinizi biliyorum, 37 yaşımdayım benden büyük olduğunuzu ve saygısızlık olarak saymayacağınızı tahmin ederek sırf muhalefet olmak için mi? olmaz diyorsunuz diye sormak istiyorum....

Verdiğin linkde biraz gezinmişsindir.
Kapasitif yükseklik kontrolü algılayıcıları resimdeki gibidir.

cap04212.jpg

Bu tip algılayıcıları metal olmayan mesela mdf gibi malzemelerde denedinmi hiç ?
O çanak gibi şeyin her hangi bir noktası belirlenmiş ölçüden daha yakın bir algılama yaptığı anda uyarı verir.

Soran bir şey demedi henüz ama , ben sorayım : oyuncak bir araba , bir baston , tesbih tanesi , yüzük ... gibi bir şey , üzeri eğri büğrü ağaç ... böyle bir şeklin üzerine kazıma yapmak istiyorum .
Ne dersin senin thc işimi görür mü ?

Kazım Abi; affınıza sığınarak cevap vermeyeceğim... siz nasıl istiyorsanız öyle olsun.

Soran arkadaşım bu işini görmez, Sayın Kazım Abi sana nasıl yapabileceğini yukarıda açıkladı, aynen öyle yapacaksın başka türlü olmaz sakın araştırma...! hem ne gerek var düz zeminlere çalış... sorduğunuz sorulara bakın... standart soruların dışına çıkmayalım lütfen... böyle garip sorular ayıp oluyor...! hem 59 sayfayı tektek okudunuz mu? okumadan lütfen soru sormayalım.... bu arada benden yönetici arkadaşlara da bir öneri; bu konu başlığının adını Mach3 Kullanımı yerine KAZIM ABİ ile MACH3 diye değiştirelim lütfen... herkese saygılar...

Önerini okudum ve cevap yazdım , hakaret etmedim sitem etmedim
Yorum okucuların...

Merhaba, arkadaşım bahsettiğin sistem olur fakat torch kontrol kartı alman gerekli, yani plazma gibi çalıştıracaksınız sistemi.... MACH3 de olmaz diye birşey yok heryere her koşulda çalışacak şekilde akuple edebilirsiniz.... yeter ki neyi nerede nasıl kullanacağınız bilin.. MACH3 programı vereceğiniz kodlara göre çalışır evet ama zaten bilgisayarın aptal bir makine olduğunu, ne verirsek onu alabileceğimizi, kendi istekleri doğrultusunda çalışma gibi bir yetisi olmadığını, sadece sizin hayal gücünüz ve donanımları ile birlikte bu donanımlara hükmedecek yazılım beceriniz doğrultusunda çalışan gerizekalı bir makine olduğunu bilmeyen yoktur sanırım.... ( açtık yine kesenin ağzını... bindik bir alamete, gidiyoruz kıyamete, Allah rast getire......) herkese selamlar..

Torch Lifter Interface bu linkteki kart ÖRNEK tir... daha bunun benzeri birçok kart var..! kulağa hoş gelir evet ama bu davul gibi yakından rahatsız etmez Kazım Abi merak etme, yakından da pek hoştur... biz bu işe gönül verdik ve bu forumda bildiklerimizi arkadaşlarımızla paylaşmaya çalışıyoruz . Bu kartların ne tür işlem yaptığını, yapabileceğini benden daha iyi bildiğinizi biliyorum, 37 yaşımdayım benden büyük olduğunuzu ve saygısızlık olarak saymayacağınızı tahmin ederek sırf muhalefet olmak için mi? olmaz diyorsunuz diye sormak istiyorum....

Kazım Abi; affınıza sığınarak cevap vermeyeceğim... siz nasıl istiyorsanız öyle olsun. Soran arkadaşım bu işini görmez, Sayın Kazım Abi sana nasıl yapabileceğini yukarıda açıkladı, aynen öyle yapacaksın başka türlü olmaz sakın araştırma...! hem ne gerek var düz zeminlere çalış... sorduğunuz sorulara bakın... standart soruların dışına çıkmayalım lütfen... böyle garip sorular ayıp oluyor...! hem 59 sayfayı tektek okudunuz mu? okumadan lütfen soru sormayalım.... bu arada benden yönetici arkadaşlara da bir öneri; bu konu başlığının adını Mach3 Kullanımı yerine KAZIM ABİ ile MACH3 diye değiştirelim lütfen... herkese saygılar...

sevgili abilerim yazılarınızı daha yeni okuma fırsatım oldu
ilginiz ve alakanız için teşekkür ederim
benim sorunum metal üzerine yazı yazmak yada şekil çizmek.. yazılan yazı derinliği yaklşık 0.05mm yani burdaki eğriler ve yazı derinliği neredeyse mikron mertebesine inmektedir.. bu hassaslıkta bir şey yapmam gerekiyor... yada yüzeyi düzleştirmem tabiki bu da her zaman mümkün değil ayrıca çizimle bu hataları gidermem çok zor çok hassas ölçümlerin olması gerekiyor ve tabiki en önemlisi pratik değil...

Attığın taş ürküttüğün kurbağaya deyecekse laser tarayıcılar istediğinden daha hassas yüzey tarama yaparlar.
Tarama verilerini katıya dönüştürme 3-5 dakikalık iş.
Sonrasında kazıma yapacağın şekli üstüne sarmak ve kodları almakda bir o kadar.
Böyle teknikler giderek yaygınlaşmaya başladı.
Özellikle dişçiler kullanıyorlar.
Ağız içi 3D laser ile taranıp pc ortamında gereken çalışma sonucu kendine has minik 5axis cnc de blokdan oyularak gereken dişler yapılıyor.
Özellikle power mill in dental modülü bu işde meşhur...

Nedir bu laserle dağlama gibi bir şeymi ?

yo hayır laser değil normal kazıma metal üzerine herhangi bir şekil çizilebilir yada resim aktarılabilir..Bahsettiğim şekillerin en büyüğü 3 cm civarlarında... lazer sistemlerini biliyorum ama yapacağım iş için biraz lüks olur. Dediğiniz dental çalışmasını biliyorum izleme ve nasıl yapıldığını görme şansım olmuştu...

Baştan güzelce açıklasa idin ve ya bir resim eklemiş olsa idin daha isabetli tahminler yürütebilirdik.
Digitize probe uygulaması olabilir.
Şekiller digital probe ile taranabilir , ufak olduğu için nisbeten kolay olur.
Negatif eğimler var ise mümkün olmayabilir.

Örnek resim ?...

Edit :
Şeklin ve yapacakları uygun ise markalamada kullanılan bir yöntem var.
Zımba gibi bir aparat ile router yer değiştirirken o belirli aralıklarla bir matrisi yüzeye çekiçliyor.
Bu yöntemde " kalem - yüzey arası uzaklığın kesinliği " şartını ortadan kaldıyor...

Ayrıca pcb (elektronik kart) kazıma makinelerinde kullanılan bir aparat var.
Kalem yüzer gezer bir yapıda ve aparat dikiş makinelerinin ayağı gibi belirli mesafeden aşağı kalemi salmıyor.
Böylece pcb düzgün olmasada hep aynı derinlikde kazıma yapılıyor.
Lakin aynı yukarıda önerilen kapasitif uzaklık kontrolünde olduğu gibi bir sakıncası var.
Onun kadar olmasada ancak belirli bir yüzey ölçüsünde hassas.
Çok küçük kıvrımlarda geçerli değil.

Son düzenleme:
plaka üsütündeki dalgalanma eksi yöndede olabilir artı yöndede olabilir

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,833
Kullanıcılar
450,929
Son üye
tuanayildiz

Yeni konular

Geri