Mach3 Kullanımı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
yaptığınız şey bayağı uzun ve maalesef seri değil her plaka için ayrı ayrı hesap yapmak gerekiyor benim kodlarım yaklaşık 20000 satır civarı ve sizinki gibi düzde değil çizgiler maalesef...

@ISMAILY , tek tek elle düzeltiyorsan " cimco edit " programı senin çok işine yarar.

Pens kullanırsan kalem bağlamak hiç sorun olmaz.
Sök tak her seferinde aynı şekilde döner.

Enjektör memeleri çok çeşitli, mazot pompası ayar yapanlarda çok .

Sanayide zımba olarak kullanan komşularına avuçla dağıtırlar.
Sap kısmı çapı 6mm , boyu 40-50 mm olanları kullanıyorum.
Spindle motora takıp dönerken taşlayarak uc kısmı sivriltiyorum.
Yaklaşık 30 derece gibi.
Sonra bu koninin uç kısmını sadece bir tarafından tepe noktasını çok az geçecek kadar ekseni boyunca taşlayınca , yani @gpeker2003 arkadaşımızın dediği pantograf çakıları gibi , gayet güzel iş görüyor.

Diş malzemeleri satanlarda değişik şeyler var.
Ama kuyum işleri yapanlara malzeme satanlarda çok daha özel şeyler bulunabiliyor.

@ae2001 , plakalarınız eğri büğrü olsada kalınlığı her yerde eşit mi ?
Yani düzgün-haddelenmiş varaklar gibi mi ?

@ISMAILY , tek tek elle düzeltiyorsan " cimco edit " programı senin çok işine yarar.

Yanlış anlamadım dimi hocam. NC kodlarını tek tek elle düzeltmekten mi bahsediyoruz. Samanlıkta iğne aramak daha kolay. Sağlam adamı da çıldırtır. :D

Modifikasyon işini VB6 ile yazılmış bir yazılım yapıyor. Aslında gerber den NC kodlarını üretme kısmınında yazdım. O yüzden modifikasyon kısmı pek sorun olmadı.

Sıkıntısı bu işi yapmak için kodların modifiye edilmesindeki zaman. Belleği büyük bir mcu ya geçip modifikasyon kısmını da indexer üzerine mcu'ya taşıyınca sorun kendiliğinden çözüldü.

Şu anda extra zaman sadece yükseklik ölçümleri kısmında. Burada değdirerek ölçmekten başka bir yöntem bulamadım. Kapasitif birşeylerde denedim ancak çözünürlüğü yeterli gelmedi.

Tam olarak istediğim uç ise, 1/8" lik (shank) 30-45derecelik V şeklinde ve en uç noktada .15 gibi bir kalınlık (tip) olması. Nette makul fiyatlı satan bir yer buldum (drewtronics) ama adam normal posta ile gönderiyor ve gönderdikleri elime ulaşmadı. İzleme seçeneği olan bir kargo önerisi de getirmedi. En son precisebits.com diye bir yerden aldım.

Spindle üzerinde taşlama mantıklı hocam, ama benim spinle 60K+ RPM ve sanırım gücü bu işe yetmez. Ayrıca elmas karbür ne tür bir şey ile taşlanır, özel bir taşı varmıdır.?

gpeker2003, İstanbul Avrupa yakasında bahsettiğiniz bileme işini yaptırabileceğim bir yer biliyormusunuz önerebilirmisiniz. Asıl ilgi alanım yazılım-elektronik olduğundan, mekanik işleri nerelere yaptırılır pek bilgim yok.

evt her yerde kalınlığı aynı...

ismaily ebay e bakarsanız istediğiniz uclar oralarda var ve işinizi görür yaklaşık 2 haftada elinizde olur...

Çok güzel çalışmalar.
Arkadaşın işini halledebilir.
Yüzey taramada mach3 wizard/digitize çok kullanışlı.

Spindle gücü hakkında tereddütün olmasın.
Spindle dönerken bir taşı değdirme değilde taşında dönmesi şeklinde kullanıldığı için çok tork gerekmez.
Basit bir taş motoru marketlerde 50 TL ye bile bulunabilir.
Sonra sanayi ürünleri satanlarda hırdavatcılarda internette uygun çapta elmas taşı bulunabilir 10-20TL ince taneli bir taş.
Gerisi sana kalmış gayet kolay.

@gpeker2003 arkadaşımızın sözünü ettiği kalemler pcb de gereken kalınlık kadar ince taşlanırken uç kırılıveriyor.
Isıl işlem gerek.

Pcb ile sürekli uğraşıyormusun ?
Öyle ise daha kolay ve pratik çözümler var.

Pcb ve gravür işlemek için 15° 0.004" (0.1mm) ve 20° (0.3mm) uçları sahibinden.com 'dan temin edebilirsiniz.

............
@gpeker2003 arkadaşımızın sözünü ettiği kalemler pcb de gereken kalınlık kadar ince taşlanırken uç kırılıveriyor.
Isıl işlem gerek.
.

Kaç senedir kullanıyoruz. Yağ çeliği vs de dahil olmak üzere her türlü malzemede bir sıkıntımız yok. Ölçüler 0.1 10 derece den tutun daha hassas uçlara kadar gidiyor. Isıl işlemine de gerek yok zaten dediğim gibi elmas, zaten gerektiği kadar ısıl işlemine tabi olmuş.
Sizin pbc gibi basit bir yüzeyde kırılan kaleminiz büyük ihtimalle inşaat demirinden imaldir:)

Kaç senedir kullanıyoruz. Yağ çeliği vs de dahil olmak üzere her türlü malzemede bir sıkıntımız yok. Ölçüler 0.1 10 derece den tutun daha hassas uçlara kadar gidiyor. Isıl işlemine de gerek yok zaten dediğim gibi elmas, zaten gerektiği kadar ısıl işlemine tabi olmuş.
Sizin pbc gibi basit bir yüzeyde kırılan kaleminiz büyük ihtimalle inşaat demirinden imaldir:)
inşaat demiri ST32 dir Gökhan o bile dayanır merak etme... ama Kazım Abi öyle diyorsa öyledir... Elmas deiğimiz o malzemelere yeniden ısıl işlem yapılmasına da baya güldüm...! deneyen oldumu aceba? sementasyon yapmayı, yada hangi şartlarda semente edebildi? inan çok merak ediyorum...

@turgut94, baktım da uçlar işimi görür. İlanda 0.3mm olan var. 0.1mm olanlar da elinizde mevcutmu ?.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,833
Kullanıcılar
450,929
Son üye
tuanayildiz

Yeni konular

Geri