Mach3 Kullanımı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
X STEP 2 PİN ADRESS H378
X DRECTİON 3
X ENABLE NU
Y STEP 4
Y DRECTİON 5
Y ENABLE NU
Z STEP 6
Z DRECTİON 7
Z ENABLE NU
A STEP NU
A DRECTİON NU
A ENABLE NU

FEED RATE
TRAVELLİNG 260
CUTTİNG 160
JOGGİNG 260
teşekkür ederim

mach3f.jpg

Config -> Ports and Pins -> Motor Outputs sekmesinde ayarlarınızı bu şekilde girersiniz.

Daha sonra motor tuning ayarlarınızı yaparsınız. önceki sayfalarda olması lazım...

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/mach3-kullanımı.15952/page-71#post367259

motor tuning ayarlarını yaptım değişik ayaralar girmeme rağmen malesef tek tık var bir tur bile değil
diğer input signals ve output signalsdan herhangi bir değer girmeyecekmiyim

motor tuning ayarlarını yaptım değişik ayaralar girmeme rağmen malesef tek tık var bir tur bile değil
diğer input signals ve output signalsdan herhangi bir değer girmeyecekmiyim

Reset butonuno basıp oklarla hareket ettiremiyormusun?

evet resete basıyorum yeşil oluyor taba basıp kontrol ekranı geliyor herhangi bir yöne tıkladığımda sadece tık diye bir ses ayrıca şunu belirteyim benim miller 8 mm kalınlıkta ve 1 mm hatvesi olan nalburlarda jigon diye satılan miller sürücü kartım 3 eksen 5 volt ve 20 ampere kadar destekleyebiliyormuş yapan arkadaşı aradım ona sordum, beş ve altı kablolu step motorlar için dedi teşekkür ederim

evet resete basıyorum yeşil oluyor taba basıp kontrol ekranı geliyor herhangi bir yöne tıkladığımda sadece tık diye bir ses ayrıca şunu belirteyim benim miller 8 mm kalınlıkta ve 1 mm hatvesi olan nalburlarda jigon diye satılan miller sürücü kartım 3 eksen 5 volt ve 20 ampere kadar destekleyebiliyormuş yapan arkadaşı aradım ona sordum, beş ve altı kablolu step motorlar için dedi teşekkür ederim

Şu an bu ayarlarla KCAM de çalışıyormu?

evet sorunsuzca çalışıyor

motorlardan sinyal almıyor sanırım

team viever kurulu msnye ekledim ama ofline gözüküyorsun

selamlar evimdeki hobi amaçlı 50x60 cm boyutlarında sistem Kcam programı ile sorunsuz çalışıyor fakat kesme işlemlerinde inside ve outside seçeneği olmadığı için problem yaşıyorum mac3 ü de hiç kullanmadım yeni yeni adapte olmaya çalışıyorum ama beceremiyorum port ayarlarındaki değerlerin tümü yok sitenin 95 sayfasını tek tek okudum ama farklı değerler var

benim makina 3 eksen step motor
milleri nalburda satılan 8 mm kalınlığında 1 mm diş aralığında jigon
gücü 0.6 nm.
5 volt besleme ünitesi ve 20 ampere kadar destekleyen power suplaydan güç alıyor

yardımcı olursanız memnun olurum selamlar.

Moderatör tarafında düzenlendi:
95 sayfa boyunca şunlar anlatıldı , rastlamadın mı ?
Step motorlar step motor sürücüsüne bağlanır.
Bir kaç sürücü kart hariç o sürücüler bilgisayara ara birim dediğimiz bir kart ile bağlanır.
Her kartın imalatcısna göre değişen pin giriş (paralel porttan gelen) ve eksenine göre step/dir çıkış uçları farklıdır.
Sende ne var nasıl bilelim ?

95 sayfa boyunca port and pin /motor output sekmesinde hangi eksenin step/dir çıkışı kaç numaralı pine yönlendirilecek , resimlerle anlatıldı .
Bütün bunlara rağmen yapamıyorsanız ki olabilir alt yapı ve eğitim uygun olmayabilir.
Çevrenizde işten anlayan elektronik bilgisi olan bir ustadan yardım alın.
Çünki çeşitli önerileri denerken kartınızı ve hatta bilgisayarınızın paralel port çıkışını yakabilirsiniz.
Ve paralel port tamiri kesinlikle ana kartın yenisinden pahalıdır !

----------

Böyle yazmışsınız :

Demekki KCam hangi motora hangi sinyali gönderiyor belli.
Arabiriminiz varsa ve sürücüleriniz ona bağlıysa Mach3 içinder aynı ayarları yapmalısınız.
Mach3 için artsoft sayfalarında nasıl kurulacağı nasıl bağlanacağı nasıl ayarlanacağı nasıl kullanılacağıl eilgili pdf ve videolar var.
İzlemenizi ve okumanızı öneriyorum.
95 sayfanın temeli orasıdır ve daha öz ve doğru haldedir.

X STEP 2 PİN ADRESS H378
X DRECTİON 3
X ENABLE NU
Y STEP 4
Y DRECTİON 5
Y ENABLE NU
Z STEP 6
Z DRECTİON 7
Z ENABLE NU
A STEP NU
A DRECTİON NU
A ENABLE NU
--
H378 paralel port 1 çıkış adresidir.
X motorunun step sinyali 2. pine gönderiliyormuş
X motorunun direction (yön ) sinyali 3. pine gönderiliyormuş.
X motorunuın enable çıkışı kullanılmıyormuş ...
...gerisini sen tahmin et.
Ve okuduklarınla ve buradaki açıklamalarla hala olmuyorsa kesinlikle bir bilene göster.

Dün sanırım bilgisayar iyice kafayı yedi. Çalışmaya güzel çalışıyor ama arada birde sağlam bozuluyor :D :D

Şimdi makine normal parçayı işlerken özellikle Z ekseni güvenlik yükseliğine kalkıp başka noktaya giderken yada 3D işleme yaparken çok sık inip kalkarken eksen yukarı doğru 1-2 mm kalkıyor. Bunun üzerine mach3 programını kurcalarken yanlışlıkla "history" tuşuna basınca ArtCam Dongle Hatası verdi aynı zamanda "history" tuşuna basınva interface kartında bir sürü ışık yanıp sönüyor ve çok seri şekilde TIK TIK sesi çıkıyor.

Böyle bir sorunla karşılaşan oldu mu ? Çözümü hakkında yardımı olabilecek var mı ?

Dün sanırım bilgisayar iyice kafayı yedi. Çalışmaya güzel çalışıyor ama arada birde sağlam bozuluyor :D :D

Şimdi makine normal parçayı işlerken özellikle Z ekseni güvenlik yükseliğine kalkıp başka noktaya giderken yada 3D işleme yaparken çok sık inip kalkarken eksen yukarı doğru 1-2 mm kalkıyor. Bunun üzerine mach3 programını kurcalarken yanlışlıkla "history" tuşuna basınca ArtCam Dongle Hatası verdi aynı zamanda "history" tuşuna basınva interface kartında bir sürü ışık yanıp sönüyor ve çok seri şekilde TIK TIK sesi çıkıyor.

Böyle bir sorunla karşılaşan oldu mu ? Çözümü hakkında yardımı olabilecek var mı ?

Mach3 de ne yaparsan yap Artcam de Dongle hatası vermemesi lazım. History sadece daha önceki hataları listeleyen bir sayfa. History e bastın diye bişey olması mümkün değil.

Kolay gelsin....

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
129,056
Kullanıcılar
451,328
Son üye
arimn

Yeni konular

Geri