Mach3 Kullanımı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
selamlar evimdeki hobi amaçlı 50x60 cm boyutlarında sistem Kcam programı ile sorunsuz çalışıyor fakat kesme işlemlerinde inside ve outside seçeneği olmadığı için problem yaşıyorum mac3 ü de hiç kullanmadım yeni yeni adapte olmaya çalışıyorum ama beceremiyorum port ayarlarındaki değerlerin tümü yok sitenin 95 sayfasını tek tek okudum ama farklı değerler var

benim makina 3 eksen step motor
milleri nalburda satılan 8 mm kalınlığında 1 mm diş aralığında jigon
gücü 0.6 nm.
5 volt besleme ünitesi ve 20 ampere kadar destekleyen power suplaydan güç alıyor

yardımcı olursanız memnun olurum selamlar.

Eğer ''nalburda'' satılan 8 mm gijon'sa (saplama) m.8 vidadır. Bu gijon'un 1 turdaki adım sayısı/ilerleme mesafesi 1.25 mm.'dir.
Bu 0.25mm farkla 10 mm ilerlemenin sonunda bile oluşacak hata bütün emeklerinizi çöp eder. Eğer sistemede 1 turu 1mm olarak tanıttıysanız, kontrol etmenizi öneririm.
(Mekanik birikimim budur, Elektronik olarak ustalar gereken herşeyi zaten açıklamış. )

Mach3 de ne yaparsan yap Artcam de Dongle hatası vermemesi lazım. History sadece daha önceki hataları listeleyen bir sayfa. History e bastın diye bişey olması mümkün değil.

Kolay gelsin....

Saçma olanda bu zaten history ile artcam dongle hatası ne alaka :) ?

Kazım abi alt yapı malesef yok geçen sana başladım bu hoby cnc işine elektrik ve elktronik bilgim o artsoft ta ki bütün videoları olduğu gibi aynısını uyguladım moto sadece bir tur tık diyor başka bişey yok birde benim Y ekseni çift step motorla çalışıyor acaba o sıkıntı yaparmı değerleri girerken,ilgine ve alakana teşekkür ederim üstadım

Cengiz Avcı'in Fotoğrafları | Facebook

bu yaptığım basit bir ev

sevgili widow ilgine çok teşekkür ederim son 3 aydır yaptığım hiç bir emek boşa gitmedi sadece gijon hatvesi 1.25 mm olduğu için ara kanalları mdf tozundan talaş tozundan tıkanma yapıyor makine Y eksenim çift step motor olduğu için biri kasma yapıyor

@endurocu01 mekaniği görmek lazım, herşey bitmiş (resimlerine baktım) iş sadece y eksende 1 yön kasması ise afaki sallıyorum 2-3 ad. somun la kasınlı giderilir. (kontra yaparak boşluklar minimize edilir.)

sevgili window Kcam de sıkıntım yok sistemi her türlü çözebiliyorum ya jigonu değiştiriyorum yada denge somununu değiştiriyorum,birde makina çok yavaş onun için motor ve kart siparişi verdim,benim sorunum amerikadan hazır dxf formatında çizimler satın aldım bunu Kcam attığımda G kodlarını çıkartıyor ama atıyorum bana dairenin içi lazım Kcam de direk daire çizgisinin ortasından gidiyor kullandığın kesici bıçağın kalınlığına göre içten ve dış tan kesiyor örnek 6 cm çapında daireyi 2 mm uçla kesersen 6.1 cm olarak kesiyor buda benim işime gelmiyor çünkü çizimler milimetrik hatasız ben puzzle oyuncak maket türü şeyler yapmak için uğraşıyorum onun için mac3 ü öğrenmem ve de çözmem lazım mac3 de outside ve inside seçeneği var yani çizginin içindenmi kesim yoksa dışındanmı buda benim için mükemmellik ötesi her türlü yardıma ihtiyacım var anlıyacağın ama ne elektrik bilgim nede elktronik nede mekanik bilgim var o yaptığım ev çok basit daha neleri var neyse çok sıkıcı olmak istemiyorum teşekkür ederim.

makinamın şekli şemali bu ebatları 50x62 cm

sevgili window Kcam de sıkıntım yok sistemi her türlü çözebiliyorum ya jigonu değiştiriyorum yada denge somununu değiştiriyorum,birde makina çok yavaş onun için motor ve kart siparişi verdim,benim sorunum amerikadan hazır dxf formatında çizimler satın aldım bunu Kcam attığımda G kodlarını çıkartıyor ama atıyorum bana dairenin içi lazım Kcam de direk daire çizgisinin ortasından gidiyor kullandığın kesici bıçağın kalınlığına göre içten ve dış tan kesiyor örnek 6 cm çapında daireyi 2 mm uçla kesersen 6.1 cm olarak kesiyor buda benim işime gelmiyor çünkü çizimler milimetrik hatasız ben puzzle oyuncak maket türü şeyler yapmak için uğraşıyorum onun için mac3 ü öğrenmem ve de çözmem lazım mac3 de outside ve inside seçeneği var yani çizginin içindenmi kesim yoksa dışındanmı buda benim için mükemmellik ötesi her türlü yardıma ihtiyacım var anlıyacağın ama ne elektrik bilgim nede elktronik nede mekanik bilgim var o yaptığım ev çok basit daha neleri var neyse çok sıkıcı olmak istemiyorum teşekkür ederim.

Aslında Mach3 e gerek yok. Çünkü Mach3 programına DXF çizimlerini yükleyip kesimi içinden dışından yap diyebileceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Kesim işlemlerini tanımlayacağınız programlar CAM programlarıdır. (Örn: ArtCAM, Aspire, VCarve, Alphacam vs...) DXF çizimlerinizi bu programlara aktararak içinden dışından olayını halledip G-code üretmeniz lazım. Bu üretilmiş kodları KCAM ile de çalıştırabilirsiniz. Demek istediğim CAM programından G-code ürettikten sonra makinanızı ha mach3 ile çalıştırmışsınız ha KCAM ile farkeden birşey olmaz.

Basitçe anlatırsak
Şu anki Çalışma şekliniz.:
DXF --> KCAM --> Kesim

Yapılması gereken:
DXF --> CAM prog. --> Bıçakların atanması --> G-code üretimi --> KCAM G-code yükleme --> Kesim.

MAch3 ile yapılacak işlem:
DXF --> CAM prog. --> Bıçakların atanması --> G-code üretimi --> MAch3 G-code yükleme --> Kesim.

Kolay gelsin...

sağol çok teşekkür ederim o zaman mac3 diye yırtınmama gerek yok

@endurocu01 Mekanik, ev işi bir üretim için gayet güzel ve hassas, umuyorum kontrol kısmını tez çözersin,
(Sıkıcı olmak gibi birşey yok)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
129,056
Kullanıcılar
451,328
Son üye
arimn

Yeni konular

Geri