Mach3 Kullanımı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
cevap yazan olmamış, ustalar size zahmet bir göz atın bundan bir önceki mesajıma.

herkese selamlar,baştan beri tüm sayfaları okuyorum bende hobi cnc ile ilgileniyorum,1,5 yıldır KCam kullanıyorum 50x60 net işleme alanına sahip tezgahım var eski motorlarım 23 nema flanşlı 0.6 nm 1,5 amper step motor kullanıyorum millerimde 8 mm lik jigon dedikleri mil , 8 mm mdf yi tek pasoda rahatça işleyebiliyorum,corel draw dan dxf olarak import ediyorum sorunsuz ve hatasız kesip biçiyorum face bookta da yaptığım çalışmalar var Cengiz AVCI olarak ekleyeni kabul ederim,bu hobi cnc büyük bir evren insan içinde kayboluyor sorunum Kcam de çizimlerin direk ortasından kesiyor ve kullandığın bıçağın kalınlığına göre hem içten hemde dıştan keserek ilerliyor yani 3 mm bıçak kullanıyorsan 50x50 mm lik çerçeve keseceksen 51.5x51.5 olarak kesiyor,puzzle oyuncak yapmaya çalışırken birbirine geçme yerlerini çok büyük yaptığı için bol oluyor ama mach3 de ki gibi inside outside gibi seçeneği olsa bu sorun kalkacak ama mach 3 hiç bilmiyorum ilk baştan beri tüm değerleri tek tek girdim malesef motor hiç dönmedi burdan iletişim kurmak çok zor sevgili mehmet köse hocam ve yardım edebilecek diğer arkadaşlardan telefonla koordine kurup direk yüz yüze bu sistemi çözmek isterim,ismim cengiz adanalıyım ve adanada ikamet ediyorum hekese şimdiden teşekkür ediyorum

Günümüzde satılan oyuncaklarla cnc yapmak çok kolay.
Fakat hakkıyla kulalna bilmek o kadar basit değil.
Çook çalışmalısınız.
Gcode lerin anlamlarını çevrimlerini bilmelisiniz.
Mcode lerin anlamlarını bilmelisiniz.

Kcam ve ya mach3 ve ya Fanuc ve ya yamuk kullanım kitaplarında helplerinde nasıl kullanılır neleri destekler hangi kodlar nasıl çalışır açıklaması mutlaka vardır.

Çizginin sağından solundan gitmesi ya da ortalaması komutlara bağlıdır .
Kcam G41-42 komutlarını destekliyor diye hatırlıyorum.

Mach3 daha çok kod destekler.

Mach3 tıpkı kcam gibi paralel portu kullanır.
Port and pin ayarları kullandığınız arabirime uygun değiştirlirse sorunsuz çalışır.
Mach3 kurulum ve setup pdf lerinde resimlerle desteklenen ayrıntılı bilgiler var.

Bazı arkadaşlar gibi telefonla şahsa özel hizmet servisim yok, ancak forum sayfalarından paylaşım yapıyorum.

Her programın kendine göre avantajları var.
Kcam , dxf gerber gibi kodları desteklerken mach3 sadece gcode lerle çalışır.
Bir şekilde onları üretmiş olmanız gerek.
Cam programları doğrudan verirler.
Bazı kartların kendi programları ve kcam cambam gibi programlarda çeşitli formatları gcodelere dönüştürür.
Mach2 dxf dönüştürüyordu , fakat sanrım bazı sorunlar yüzünden vazcaydılar.
Geçekde dxf dönüşümü sorunludur , özellikle 3 boyutlu çalışmalarda.
Mach3 kullanacaksanız ki öneririm , çok daha kabiliyetli bir machine programdır , kcam elinizin altında bulunsun.
Corel gibilerden aldığınız dxf leri kcam ile dönüştürüp gcodeleri kopyalar , not defteri ile .nc .tab gibi formatlarda kaydedebilirsiniz.
Bu dosyaları mach3 de kullanabilirsiniz.

kazım abi çok teşekkür ederim,daha yeni başladım 1 yıllık bir geçmişim var ama yaptığım çalışmaları arkadaşlarım çok beğeniyor ama ben yaptığım için beğenmiyorum çünkü hataları ben görebiliyorum sayfanın en başından 93 üncü sayfaya kadar okudum yazılan değerleri girdim malesef tık diye bir ses başka yok sanırım benim donanım girilen değerleri karşılamıyor Port and pin ayarları kullandığınız arabirime uygun değiştirlirse sorunsuz çalışır.kısmını anlamadım yani Kcam in port ayarlarındanmı bahsediyorsunuz biraz daha aydınlatırsanız sevinirim en azından bildiğim program üstünde yoğunlaşırım

kazım abi çok teşekkür ederim,daha yeni başladım 1 yıllık bir geçmişim var ama yaptığım çalışmaları arkadaşlarım çok beğeniyor ama ben yaptığım için beğenmiyorum çünkü hataları ben görebiliyorum sayfanın en başından 93 üncü sayfaya kadar okudum yazılan değerleri girdim malesef tık diye bir ses başka yok sanırım benim donanım girilen değerleri karşılamıyor Port and pin ayarları kullandığınız arabirime uygun değiştirlirse sorunsuz çalışır.kısmını anlamadım yani Kcam in port ayarlarındanmı bahsediyorsunuz biraz daha aydınlatırsanız sevinirim en azından bildiğim program üstünde yoğunlaşırım

Öncelikle şu an kullandığınız sürücü ve bilgisayar bağlantısı hakkında daha detaylı bilgi vermeniz gerekir. KCAM ile motorları sürmek için Seri porttanmı paralel porttanmı bağlantı kuruyorsunuz. Sürücü kartınız yada driverleriniz nedir? Eğer bu değerleri bilirsek mach3 te nereye ne değer girileceği konusunda yardımcı olabiliriz.

Bir başka konu mach3 ile direkt DXF leri kesip biçemezsiniz mutlaka bir CAM programı kullanmanız lazım. Bu CAM programında bıçak kalınlık verinliklerini, içtenmi dıştanmı kesileceğini tanımlayabilirsiniz. (Bknz: ARTCAM, Vetric Aspire, Alphacam vs...)
Eğer KCAM ile içten yada dıştan diyemiyorsanız bunu demek yerine DXF çiziminizde bıçak yarı çapı kadar ofsetleyerek bu ofset çizgisinden kesim yaparak istediğiniz ölçülerde kesebilirsiniz. (Örn: 50x50 mm yi 3mm bıçakla kesecekseniz çizimi 1.5mm dışa ofsetleyerek 51.5x51.5 mm kareyi keserseniz sonuç istediğiniz gibi 50x50mm olacaktır.)

Kolay gelsin...

paralel porttan bağlantı kuruyorum ,sürücü kartım el yapımı X.Y.Z çıkışları var 12 volt power suplay ile besleniyor,step motorlar 0.6 nm ,23 nema flanşlı 1.5 amper değerine sahip

Eğer KCAM ile içten yada dıştan diyemiyorsanız bunu demek yerine DXF çiziminizde bıçak yarı çapı kadar ofsetleyerek bu ofset çizgisinden kesim yaparak istediğiniz ölçülerde kesebilirsiniz. (Örn: 50x50 mm yi 3mm bıçakla kesecekseniz çizimi 1.5mm dışa ofsetleyerek 51.5x51.5 mm kareyi keserseniz sonuç istediğiniz gibi 50x50mm olacaktır.)
benim kendi çizdiğim şekillerde sorun yok onları sorunsuz ayarlayabiliyorum,ama amerikadan hazır parayla satın aldığım çizimler var onlarda 0.5 mm kayma yapsa sıkıntı oluyor çünkü ölçüler sabit

Paralel porttan bağlantı kuruyorsunuz bunun pin ayarları yokmu? Kcam den X Y Z için Pin ve port ayarları yapmadınızmı?

paralel porttan çıkış yapıyorum sürücü devresi el yapımı X,Y,Z akis var sadece 0.6 nm,1.5 amper 23 nema flanşlı step motor ve 12 volt power supplaydan güç alıyor spndle motoru harici freze motorudur,

benim kendi çizdiğim şekillerde sıkıntı yok ama amerikadan satın aldığım programlar sınırlı ölçüleri değiştiremiyorum o yüzden çizginin içten yada dıştan kesmesi benim için çok önemli teşekkür ederim

Paralel porttan bağlantı kuruyorsunuz bunun pin ayarları yokmu? Kcam den X Y Z için Pin ve port ayarları yapmadınızmı?
Eğer bu ayarları bilirsek Mach3 e de ayar yapabilirsiniz.

KCAM de G-Code işlenemiyormu ayrıca merak ettim. Eğer işlenebiliyorsa zaten herhangi bir CAM programı ile içten dıştan diyip gene KCAM ile kesim yapabilirsiniz.

Şu LPT port ve PİN ayarlarını yazarsanız yardımcı olalım.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
129,314
Kullanıcılar
451,764
Son üye
masiv

Yeni konular

Geri