Mach3 Kullanımı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
dediğiniz gibi yaptım hız 300 gibi ama tork yine zayıf elimi bastırınca duruyor. Birde boşta dönerken çektiği akımla elimle durdurduğumda çekilen akım aynı. Sizce problem yok mu burda.

akım sınırlayıcı direnç kullanıyor musunuz? kontrol kartının resmini yollayabilir misiniz?

L297 entegresinin 15 nolu ucunda trimpot varmı? varsa onunla oyna torku arttırabilirsin.yoksa l297 ile ilgili benzer şemaları incele 15 nolu uç hakkında.
yaptığın devrenin şemasını yollayabilirsen daha fazla yardımcı olunabilir

merhabalar....
ben forumdakı notları okudum ısrafıl ıle aynı sorunları yasıyorum ....ben denılen ayarları yaptıgımı dusunuyorum...tab tusunu kulandıgım zaman manuel olarak butun hareketlerı yaptırabılıyorum.... fakat mesele arestekı cızımı tap uzantısına donusturebılmekte cıkıyor....txt uzantılarını denedım olmuyor ....yada bu programın turkce kulanma kılafuzu varmı ıng cevırırken bıraz sorun yasıyorumda ondan...sımdıden tesekurler....selamlar...

merhabalar....
ben forumdakı notları okudum ısrafıl ıle aynı sorunları yasıyorum ....ben denılen ayarları yaptıgımı dusunuyorum...tab tusunu kulandıgım zaman manuel olarak butun hareketlerı yaptırabılıyorum.... fakat mesele arestekı cızımı tap uzantısına donusturebılmekte cıkıyor....txt uzantılarını denedım olmuyor ....yada bu programın turkce kulanma kılafuzu varmı ıng cevırırken bıraz sorun yasıyorumda ondan...sımdıden tesekurler....selamlar...
tam olarak ne yapmak istiyorsunuz? anlayamadım, eğer ne yapmak istediğinizi yazarsanız yardımcı olabiliriz... ayrıca hangi programın TÜRKÇE kullanma kılavuzunu istiyorsunuz?

akım sınırlayıcı direnç kullanıyor musunuz? kontrol kartının resmini yollayabilir misiniz?

devrenin şeması malesef yok okulda hazır kurulu devreyi aldım. kısaca anlatayım bağlantıları. l297nin 1.bacağı 2.2k direnç ile şaseye gidiyor. Control ucu 2.2k ile şaseye bağlı. Sens1 ve Sens 2 uçları L6203lerin 10.bacağına ve oradan da 47ohm 5w'lık taş dirençlere gidiyor.15 nolu uç 1k ve 3,9k'lık 2 adet dirence bağlı. 1k'lık direnç şaseye, 3,9k'lık direnç 5 volt'a gidiyor. 16 nolu bacak 22k ile giderken 2ye ayrılıp 5 volta ve 2.2k ile 3. bacağa giriyor. 19. bacak jumperın orta bacağına bağlı. 20. bacak 2.2k ile giderken ayrılıp bir uç 5v. diğer uç 2.2k ile jumperın alt bacağına giriyor. step, dir ve enable pinleri tlp521 opto ile yalıtılıp uygun uçlara giriyor.

biraz karışık oldu ama inş. sorunu anlarsınız. :)

merhabalar....
amacim surekli yaptigim ares ile cikardigim baski semami fr2 uzerine cikariyorum sonra matkapla oturup hepsini tek tek deliyorum...bu is genelde cok uzuyor cunku yuzlerce kart ve yuzlerce delik dusunun ...bende bir tane cnc makinesi aldim sadece delik delmek icin ....ama bir turlu istedigim gibi kulanamadim bir arkasin yardimiyla biraz ayarlarini yaptim...manuel olarak herturlu hareketi yaptirtabiliyorum... gerek x gerek y ve gereksede z yonune hareket etirebiliyorum.....hata ornek bir kac cizimi kendisi yapiyor.....bu mag3 programinda fazla bir seyler cozemedim onun kulanma klafuzunu sordum.....birde temel sorun ares uzantisi *.lyt dir ama mag3 un uzantisi *.tap dir. bu donusumu nasil yapacagim....sanirim bu sefer anlasildi....selamlar...

Anladığım kadarıyla 10. nolu ayaktaki direnç yanlış 0.5 veya 0.47 ohm olmalı.

http://www.mekatroncnc.com.tr/mach3trkilavuz.pdf
Sizlere faydası olabilecek bir link.Ares hakkında fazla bilgim yok ,belki lyt uzantısını yardımcı bir programla gcodunu oluşturmak gerekir.Aslında benim de bu plaket delme konusunda araştıma yapmam ve öğrenmem lazım.

Anladığım kadarıyla 10. nolu ayaktaki direnç yanlış 0.5 veya 0.47 ohm olmalı.

bir sorun daha çıktı. taş direnci 0.47ohm taktım sürücü üzerindeki 3amper sigortayı attırdı. 1ohm taktım yine attırdı. 2.2ohm taktım yine attırdı. sigorta yerini kısa devre yapsam bişe yanar mı acaba?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
129,014
Kullanıcılar
451,242
Son üye
Tblade

Yeni konular

Geri