Mach3 Kullanımı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
arkadaşlar esrarengiz şeyler oluyor. yani anlatmaya çekiniyorum. eksenleri hareket ettirmek için mausu kullanarak mach3 button jog kısmındaki yön tuşlarına basarken ekran maus okuna tuşların üzerinde hızlıca küçük ve düzgün daireler çizdirerek hareket ettirirsem motorlar mükemmel düzgün dönüyor. ilk kez bu kadar düzgün dönüş gördüm. bu nedir yahu. (kablolu ps2 mouse)

o mausu çıkarıp kablosuz optik mouse taktım yine mausu hareket ettirince sorun gidiyor. motorlar düzgün dönüyor.

motor tuning değerleriniz yazar mısınız? bir de mach3mill.xml dosyasının mail olarak yollar mısınız bana?

çok oynadım o değerlerle ama yine aynı. acaba motoru mu yanlış bağladım diye düşünüyorum. çünkü değişik kombinasyonlarla bağlıyorum uçları hep aynı şeyi yapıyor. 4 uçlu bipolar motor kullanıyorum sürücü devrem de l297 ve 2 adet 6203. motor uçları sırasıyla kırmızı mavi sarı beyaz. motora hareket sinyali gönderdiğimde sanki çalışıyor gibi ses çıkartıyor hızlanma yavaşlama sesleri geliyor ama dönmüyor.

Turgut94 arkadaşım haklı motor tuning ayarlarından kaynaklanıyor o hata.... velocity değeri çok yüksek sanırım... değerleri yazarsanız daha kolay yardımcı oluruz...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Turgut94 arkadaşım haklı motor tuning ayarlarından kaynaklanıyor o hata.... velocity değeri çok yüksek sanırım... değerleri yazarsanız daha kolay yardımcı oluruz...

step değeri 200 velocty 1000 accleration 50 girdim. amacım sadece motoru döndürmek vidalı mile daha bağlamadım. L297'nin kontrol ucuna 5v değdirince velocty değeri düşükken dönüyor ama torku çok zayıf.

step değeri 200 velocty 1000 accleration 50 girdim. amacım sadece motoru döndürmek vidalı mile daha bağlamadım. L297'nin kontrol ucuna 5v değdirince velocty değeri düşükken dönüyor ama torku çok zayıf.
değerleri 80 - 600 - 50 olarak günceller misiniz? denedikten sonra olumlu olumsuz cevabınızı bekliyorum

azapistanbul;326140' Alıntı:
100 yaptım tork bir miktar arttı ama yine az. birde velocity 350 yaptım daha hızlı döndü.
şimdi 80 sabit, 200 ve 200 yapalım daha hızlı ve torklu dönecektir...

hemen hemen aynı gibi. Bir de şu var akım hep aynı çekiyor. 0.1 amper çok az akım çekiyor. Akım ayarlarından mı acaba? güç kaynağı olarak 24v 300w trafo, 50a köprü diyot ve 10000uf 100v kondansatör ile doğrultarak kullanıyorum.

hemen hemen aynı gibi. Bir de şu var akım hep aynı çekiyor. 0.1 amper çok az akım çekiyor. Akım ayarlarından mı acaba? güç kaynağı olarak 24v 300w trafo, 50a köprü diyot ve 10000uf 100v kondansatör ile doğrultarak kullanıyorum.
Güç kaynağı 3 motor aynı anda yüke girerse amper çekmeye başlar onun haricinde boşta o amper normal 1 motor için... Velocity 300 yapalım step yine 80 kalsın acc... de 200 olsun bakalım ne diyecek

Moderatör tarafında düzenlendi:
dediğiniz gibi yaptım hız 300 gibi ama tork yine zayıf elimi bastırınca duruyor. Birde boşta dönerken çektiği akımla elimle durdurduğumda çekilen akım aynı. Sizce problem yok mu burda.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
129,010
Kullanıcılar
451,239
Son üye
bmtt

Yeni konular

Geri