Mach3 Kullanımı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Motorun ufak.
Step motorlarda " Nm " ne demektir araştırırsan sebebini öğrenirsin.

Sürücüde "sinyal yok iken akım değeri" kısıtlanmış olabilir.
Yüzde yüz e ayarlarsan motorun ısınır ve de kesin çözüm değildir.

Bir resim filan ilave etmediğiniz için sallıyoruz .

1/5 - 1/10 gibi kayış kasnak ( triger) , sonsuz vida , boşluksuz redüktör ... gibi çözümler ara .

arkadaşalar yardımlarınızdan dolayı bütün herkeze teşekkür ederim divizör sorununu çözdüm tam herşey yoluna girdi derken bu kezde makinanın y ekseninde referans noktasından 96mm kayma oldu çizimleri visi cat de yapıyorum g code çıkarmayıda aynı programda yaptım ilk başlarda sorunsuz gidiyordu daha sonradan farkettigimizde kayma oldugunu gördük makinanın bağlandıgı prizde topraklama yok onla alakalı olabilirmi. birde makina mach3 le kumanda ediliyor ama lisanslı deyil daha önceden aldıgım tb6560 kartla beraber gelmişti bu sorunla ilgili bilgisi olan arkadaşlardan acil yardım bekliyorum şimdiden herkeze teşekkür ederim

arkadaşalar yardımlarınızdan dolayı bütün herkeze teşekkür ederim divizör sorununu çözdüm tam herşey yoluna girdi derken bu kezde makinanın y ekseninde referans noktasından 96mm kayma oldu çizimleri visi cat de yapıyorum g code çıkarmayıda aynı programda yaptım ilk başlarda sorunsuz gidiyordu daha sonradan farkettigimizde kayma oldugunu gördük makinanın bağlandıgı prizde topraklama yok onla alakalı olabilirmi. birde makina mach3 le kumanda ediliyor ama lisanslı deyil daha önceden aldıgım tb6560 kartla beraber gelmişti bu sorunla ilgili bilgisi olan arkadaşlardan acil yardım bekliyorum şimdiden herkeze teşekkür ederim

Topraklamadan olma ihtimali var. Ben de 3 eksende de kayma oluyordu. Topraklamada sorun vardı. Düzeldi.

merhaba.Visual basıc ile lpt interface den step motorları kontrol edebiliyorum.ama hızını yani devrini nasıl değiştirebilirim.fikri olan arkadaşlar yardımcı olabilirmi. iyi çalışmalar

mach3 usb ile mach3 lpt arasında yazılımsal ne fark var(hız vs).

merhaba.Visual basıc ile lpt interface den step motorları kontrol edebiliyorum.ama hızını yani devrini nasıl değiştirebilirim.fikri olan arkadaşlar yardımcı olabilirmi. iyi çalışmalar
yazılımı kendın yaptıysan eger puls lar arasındaki bekleme sürelerini artıracaksın.(veya hızlandırmak icin azaltacaksın)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Paylaşımlarınız için teşekkürler. konuyu hemen hemen baştan sona kadar okudum ama yine de diagnostics ekranında çıkışı görmeyi beceremedim.

yapmak istediğim; proteus'dan pratik amaçlı herhangi bir DFX uzantılı dosyayı alıp vede bu DFX'i mack 3 'de açıp x ve y eksenlerinin çalıştığını diagnostics ekranında izlemek.

sonuç: dfx dosyasını aldım mach 3 de load yaptım ama maalesef ekranda hiç birşey göremedim. motor outputs ayarları ile outputs signal ayarlarını anlayamadım.

Paylaşımlarınız için teşekkürler. konuyu hemen hemen baştan sona kadar okudum ama yine de diagnostics ekranında çıkışı görmeyi beceremedim.

yapmak istediğim; proteus'dan pratik amaçlı herhangi bir DFX uzantılı dosyayı alıp vede bu DFX'i mack 3 'de açıp x ve y eksenlerinin çalıştığını diagnostics ekranında izlemek.

sonuç: dfx dosyasını aldım mach 3 de load yaptım ama maalesef ekranda hiç birşey göremedim. motor outputs ayarları ile outputs signal ayarlarını anlayamadım.

Mach3 CNC kumanda programıdır. Dolayısı ile sadece G-Code ile hazırlanmış dosyaları işlemenize yarar. DXF uzantılı dosyaları direk yükleyip işlem yapamazsınız. G-Code çıkartıp yapmanız lazım. Bunun içinde mutlaka DXF den G-Code çıkartabilen bir CAM programı kullanmanız lazım.

Eğer test için kullanmak isterseniz ekteki kodları bir metin dosyasına kaydedip bunu mach3 e yükleyebilirsiniz.

Kod:
S14000 M3
Z50
X0 Y0 Z50
G1 Z30 F800
Z5
X100
Y100
X0
Y0
G0 Z50
Y100
G1 Z30
Z5
X100 Y0
G0 Z50
Y100
G1 Z30
Z5
X0 Y0
G0 Z50
X50 Y88.039
G1 Z30
Z5
G2 X82.947 Y30.988 R38.039
X17.054 R38.039
X50 Y88.039 R38.039
G0 Z50
M5

çok teşekkür ederim malum iş güç nete her zaman giremiyorum deneyip sonucu bildiririm.
ramer hocam ilk mesajımda verdiğim linkteki mach 2 ayarlarıma göz attınız mı acaba.
cam programı kullanımı hakkında döküman olan varsa paylaşabilirmi . daha önceki sayfalardaki linkler ölü cam öğrenimi hakkında. kolay gelsin

step sürücüyü kendim yapmak istiyorum ama step palslarını paralel portun hangi pinlerinden almalıyım yardımcı olurmusunuz.eğer step motor 5 kablolu ise her bir step motor için LPT'den 4'er pin almalıyım,ama anladığım kadarıyla hazır sürücülerde dır ve step pini toplamı sadece 2 tane. step dört girişliyse kabloluysa nasıl yapılmalı.
paralel port çıkışı ile step motor sürücüsü arasındaki senkron nasıl yapılıyor bunu tam anlayamadım.

hazır sürücülerin çalışma sistemi şu şekildedir diye tahmin ediyorum doğrumudur:
LPT'den herbir eksen için uygulanan step sinyali sürücüde ki pıc tarafından işleniyor ve pıc stepleri sürdürüyor.eğer durum böyleyse mach 3 LPT çıkışından gönderdiği dataları hangi program diliyle gönderiyor, haberleşme hızı kaçtır vs. bu bilgilere nereden ulaşabilirim.

ustalar varsayımlı olarak şimdilik benim anladığım bunlardır ne kadar doğru ne kadar yanlış bilemiyorum ama yolu göstermek hocalara düşüyor. şimdiden teşekkürler değerli bilgileriniz için

Probe ilgili bir sorum olacak. Önceleri Z ekseni için prop özelliğini kullanıyordum. Artık X ve Y içinde prop kullanmak istiyorum ama 3 eksen içinde sıfırlama yapacak makroyu bulamadım. Sadece 1 tane makro buldum oda delik merkezleme için kullanılan makro sanırım(makine üzerinde denemedim henüz) 3 eksende sıfırlama makrosu hakkında yardımcı olur musunuz ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
129,240
Kullanıcılar
451,622
Son üye
mftanrikulu
Geri