Makina için motor seçim önerisi

Hacı Faruk abüm, Zannımca tek yönde döner dimek istedi arkadaş. Bilindiği üzere yanlış bilgi olup servo motorlar milyonlarca kombinasyonda sağ/sol dönüş yapabilir

Bu kısmı anlamadım tam olarak
step motorun adım adım dönmesinden bahsetmek istemiştim.

step motorlar adım motor diye de anılır adım adım döndüğünden bahsetmiş galiba bu adım turları makinelerde çok anlaşılmaz ama makinede step kullanırken kaç nM tork lazım bunu hesaplayıp step motoru öyle seçmelisiniz step motorların etiketlerinde 5nM yazıyorsa bu motor ne kadar hızlı hareket ederse bu nM aşağı düşer servo motorda 2nM motor işinizi görürrken step motorda misal 5nM luk bir motor kullanmanız gerekebilir ayrıca servo motorlar 2000 devirden başlar 3000 devir e kadar var ve bu yüksek hızı makinede kullanamayacağınız için redüktör bağlarsınız bu redüktör tork un artmasını sağlar size fakat step motorlar bu kadar hızlı değildir encoderli stepler 3000 devir varmış ama fiyatları normal stepten pahalı ve bunlar için ebcoder çevirici kartlarda almanız gerekiyor bildiğim kadarıyla bunlarda maliyeti yükseltecek malzemeler olduğu gibi arıza miktarınıda arttıracaktır.

Anlattıklarınızdan anladığım kadarıyla encoderli step için kendi sürücüsü dışında birde encoder kartı almam gerekiyor doğrumu anlamışım?
Açıkçası bu makinayı ben çalışırken gördüm step hiç ama hiç aklıma yatmıyor ama encoderli stepler hakkında bilgim olmadığı için adım kaçırmada sistemi durduruyormuş bu bir nebze güzel ama bu adım kaçırma sıklığı nedir onu bilmiyorum.

servodan daha ekonomik ama daha güçlü olabilecek enkoderli step kullanıın :) normal step 1500 devir dönebilirken enkoderli step 3000 devir dönebilir. Adım kaçırma durumunda sürücü hata çıkışı ile sistemi güvenli hale getirmiş olursunuz

Bahsettiğiniz adım kaçırma neden kaynaklanıyor ve ortalama nekadar sıklıkla bu hatayı yaparlar?

Hacı Faruk abüm, Zannımca tek yönde döner dimek istedi arkadaş. Bilindiği üzere yanlış bilgi olup servo motorlar milyonlarca kombinasyonda sağ/sol dönüş yapabilir

Hacı Cafer Emmi benimde kafam tek yöne takılmıştı. Bende yön şeysi yok diye biliyorum. İstediğin şekle giriyo motor.

Anlattıklarınızdan anladığım kadarıyla encoderli step için kendi sürücüsü dışında birde encoder kartı almam gerekiyor doğrumu anlamışım?

Hayır sadece enkoderli step motor ve enkoderli step motor sürücüsü alacaksınız.
Bahsettiğiniz adım kaçırma neden kaynaklanıyor ve ortalama nekadar sıklıkla bu hatayı yaparlar?

Adım kaçırma durduğu yerde olmaz. Mesela 3 mm talaş yerine 10 mm talaş verdin. Noldu sistemi zorladın kesme işlemi düzgün değil step yüke geliyor. Arkadaş ben bu şartta dönmem diyo duruyo hataya geçiyor. Hata çıkışından sistemi durduruyor.

Adım kaçırma durduğu yerde olmaz. Mesela 3 mm talaş yerine 10 mm talaş verdin. Noldu sistemi zorladın kesme işlemi düzgün değil step yüke geliyor. Arkadaş ben bu şartta dönmem diyo duruyo hataya geçiyor. Hata çıkışından sistemi durduruyor.

Bende verilen işlem esnasında adımlarda hata yapıyor demek istediğinizi sanmıştım. Bu dediğiniz durum oldukça iyi bir özellik.

Sayın @KAYSERİ ustam bazı step motor videoları izledim videodaki kişi çalışan step motoru eliyle durduruyor ve bırakıyor sonrasında step motor çalışmaya kaldığı yerden devam ediyor.

Birde duran step motorun milini elile çeviriyorlar bıraktıklarında step motor tekrar durduğu konuma kendisi geri geliyor.

Bu iki özellik parametrelerle mi alakalı bir durumdur yoksa yazılımla mı?
Bu yeteneğe sahip stepler hbrit encoderli tiplermi?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bende verilen işlem esnasında adımlarda hata yapıyor demek istediğinizi sanmıştım. Bu dediğiniz durum oldukça iyi bir özellik.

Sayın @KAYSERİ ustam bazı step motor videoları izledim videodaki kişi çalışan step motoru eliyle durduruyor ve bırakıyor sonrasında step motor çalışmaya kaldığı yerden devam ediyor.

Birde duran step motorun milini elile çeviriyorlar bıraktıklarında step motor tekrar durduğu konuma kendisi geri geliyor.

O videoları eklersen bakayım bi

cloosed loop olması lazım dediğinin
https://www.amci.com/plc-automation-products/sd17040c-stepper-motor-driver/#!/548

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar elimde adetli bu motprlardan var isteyene satabilirim makinadan söktüm
Screenshot_20180114-194817.jpg
Screenshot_20180114-194836.jpg

Forum istatistikleri

Konular
129,093
Kullanıcılar
451,398
Son üye
ilkercan00

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri