Makinenin yazılımıni değiştirmek - editlemek (mümkün mü)

sunyy2003

Üye
Öncelikle herkese hayırlı bayramlar

Eski makinelere yıllardır meragim var

Onların iyi yikamasinin bir sebebi de bana göre bol su alması uzun süren on yikamalari vs

Merak ettiğim konu bir makinenin islemcisinden yazılımını çekip editleyemezmiyiz

Yada universal bir beyin alip istediğimiz şekilde oynayamazmiyiz

Siz değerli ustaların yorumlarını bekliyorum nette biraz bakındım ama somut bir bilgi bulamadim

Öncelikle herkese hayırlı bayramlar

Eski makinelere yıllardır meragim var

Onların iyi yikamasinin bir sebebi de bana göre bol su alması uzun süren on yikamalari vs

Merak ettiğim konu bir makinenin islemcisinden yazılımını çekip editleyemezmiyiz

Yada universal bir beyin alip istediğimiz şekilde oynayamazmiyiz

Siz değerli ustaların yorumlarını bekliyorum nette biraz bakındım ama somut bir bilgi bulamadim
güzel insan, bir çok şey mümkün ama olmaz. varsayalım A markası olsun. adamlar yıllarca arge çalışması yapıyorlar ve sadece yazılım kısmından bahsedeyim. onca mühendisin çalışmasından para kazanan şirket o yazılıma ulaşmanıza izin verir mi? ben şahsen izin vermezdim. ya siz izin verir misiniz? hiç zannetmiyorum. bu işin pembe yüzü. şimdi diğer yüzüne gelelim. kendi yazılımınızı kullanmak için yeni kart tasarlamalısınız. yani sizin yazdığınız komutlara uygun bir kart. hadi biraz daha hayal edelim. kolay programlanabilir geliştirme kartları ile yapalım en basiti arduino ile yapsan bile. kaç satır kodu birleştireceksin bir hesapla. yani bu işin üniversal olanı yok. yapabilir misiniz? evet, kolay mı? oldukça zor.
yanisi motora ayrı komut vereceksin, su almaya ayrı komut, ısıtmaya ayrı, yıkamaya ayrı, vb. vb. size kolay gelsin ama olmaza yakın bir şey...

yeniden yazman daha kolay olur bence mekaniği motor sensörler sağlamsa kafana göre programlarsın

yeniden yazman daha kolay olur bence mekaniği motor sensörler sağlamsa kafana göre programlarsın
güzel insan, bir çok şey mümkün ama olmaz. varsayalım A markası olsun. adamlar yıllarca arge çalışması yapıyorlar ve sadece yazılım kısmından bahsedeyim. onca mühendisin çalışmasından para kazanan şirket o yazılıma ulaşmanıza izin verir mi? ben şahsen izin vermezdim. ya siz izin verir misiniz? hiç zannetmiyorum. bu işin pembe yüzü. şimdi diğer yüzüne gelelim. kendi yazılımınızı kullanmak için yeni kart tasarlamalısınız. yani sizin yazdığınız komutlara uygun bir kart. hadi biraz daha hayal edelim. kolay programlanabilir geliştirme kartları ile yapalım en basiti arduino ile yapsan bile. kaç satır kodu birleştireceksin bir hesapla. yani bu işin üniversal olanı yok. yapabilir misiniz? evet, kolay mı? oldukça zor.
yanisi motora ayrı komut vereceksin, su almaya ayrı komut, ısıtmaya ayrı, yıkamaya ayrı, vb. vb. size kolay gelsin ama olmaza yakın bir şey...
Aslında ustam araclardan örnek vereyim

Swap yapılmış bir araç veya en basitinden turbolanmis bir araçta yeri geliyor iki beyine gecikiyor gayet de olabiliyor bu mantıkla yola çıktım hatta şöyle bir şey de aklıma geldi

Madem bunu biz yapicaz örneğin nasıl ki a yıkama seçiyoruz sonrasinda bize kaç litre su ile kaç dk yikamak istediğimizi bile sorabilir böyle güzel bir şey yapılabilir

Birde ustam bu kartlardaki yazılım hangi dil

Evet ama nasıl nasıl bir kart

Önce yapılmak istenn "şeyi" aradım....
Somut bir şeyler sorarsanız daha net cevaplar alınır.
Sorduğunuz sorunun cevabı meşhur: Hem Evet, Hem Hayır!

Sorduğunuz işlemin adı Retrofit,
Bu bazen çok başarılı olur bazen başarısız, uğraştığınız ile kalırsınız.

Kartlarda kullanılan bir çok program dili var ama genelde C, C+ ve versiyonları,, Assembly (mikro işlemcilerde) BASIC (PIClerde), Python (Raspberry Pi), JAVA, RUST, LUA "gömülü" sistemlerde kullanılır.

Önce yapılmak istenn "şeyi" aradım....
Somut bir şeyler sorarsanız daha net cevaplar alınır.
Sorduğunuz sorunun cevabı meşhur: Hem Evet, Hem Hayır!

Sorduğunuz işlemin adı Retrofit,
Bu bazen çok başarılı olur bazen başarısız, uğraştığınız ile kalırsınız.

Kartlarda kullanılan bir çok program dili var ama genelde C, C+ ve versiyonları,, Assembly (mikro işlemcilerde) BASIC (PIClerde), Python (Raspberry Pi), JAVA, RUST, LUA "gömülü" sistemlerde kullanılır.
Farzedelim Arçeligin bir makinesini alacağız içindeki yazilimda ön yıkama 15 dk sürer şeklinde kodlanmış biz bunu yarım saate cekicez eğer yazılım ve sensorle suyun litresine bakıyorsa bunuda arttiricaz gibi

Kart uzerindeki islemciye asina isen yeni bir cipe sifirdan kod yaz.
Cipe asina degilsen cipi sok oraya pin headerlar tak. Ustune de asina oldugun bir ciple devre yap.
Gene sifirdan kendi kodunu yaz.

Camasir makinesi ne kadar karmasik bir yazilim isyetebilir ki?

Farzedelim Arçeligin bir makinesini alacağız içindeki yazilimda ön yıkama 15 dk sürer şeklinde kodlanmış biz bunu yarım saate cekicez eğer yazılım ve sensorle suyun litresine bakıyorsa bunuda arttiricaz gibi
Evet, @Bunalmis ın da belirttiği gibi, basit işler için kopyalamaya gerek yoktur, bildiğiniz bir işlemci veya modül ile kolaylıkla yapılır.
Bir sistemin yazılımını (çip içerisindeki) çözmek çok daha zordur, genelde bu kadar zor bir şeyi yapmaktansa talep edilen işlemi yeniden dizayn ile çözülür.

Forum istatistikleri

Konular
128,682
Kullanıcılar
450,702
Son üye
fatihtolga

Yeni konular

Geri