Mengene

Ben en iyisi spindle bitince mengene yapmayı deneyeyim.

Spindle dan zor değildir, eliniz değmişken aşağıdaki örnektekine benzer, yarım bilya ile çeneyi (parçayı) aşağı çeken bir tasarım güzel olurdu. Doğuş Kalıp trapez vida satıyor ancak çap 16 mm den başlıyor.

Çin malı bir mengenenin elden geçirilmesi ve çalışma prensibinin anlatıldığı bir video;

Genel bir bilgi işimize çok yarardı. Yumuşak çelikle çalışıp sertleştirmek ve alüminyumu anodize(?) edip sağlamlaştırmak. Forumu ve interneti araştıracağım.

Trapez vida problem değil. Tornada kendim yapabilirim.

Bahsettiğiniz videoyu izlemedim galiba. Bir bakayım.

6061 alüminyumdan mengene yapılması. Burada merak ettiğim WD40 yağın kullanımı. Sanırım aparat, yağın basınçsız sadece damlamasını sağlıyor.

Ben , Optimum BF20 vario frezem için şunu almıştımgayet başarılı işimi de görüyor. :)
Screenshot_1.png

6061 alüminyumdan mengene yapılması. Burada merak ettiğim WD40 yağın kullanımı. Sanırım aparat, yağın basınçsız sadece damlamasını sağlıyor.

Evet benimde çok hoşuma gitmişti sistem oldukça tasarruflu bende yapmayı düşünüyorum hele bir metal kesme işlemine geçebilsek

https://www.reddit.com/r/shapeoko/comments/40pmwc/shapeoko_3_second_metal_project_vise/

Bu arada mengeneye alternatif daha küçük işler için 30. sn de kullanılan Machinable Fixturing Wax denilen malzeme bu bildiğiniz berberlerin kullandığı ağdamı ?

hayır sanırım işlenebilen wax demek istemiş
ısınınca eriyen kıvamda ama soğuyunca da baya katı olabiliyor

Evet benimde çok hoşuma gitmişti sistem oldukça tasarruflu bende yapmayı düşünüyorum hele bir metal kesme işlemine geçebilsek

https://www.reddit.com/r/shapeoko/comments/40pmwc/shapeoko_3_second_metal_project_vise/

Bu arada mengeneye alternatif daha küçük işler için 30. sn de kullanılan Machinable Fixturing Wax denilen malzeme bu bildiğiniz berberlerin kullandığı ağdamı ?

İkinci videodaki carbide3d.com daki nomad desktop cnc spindal nasıl birşey motor dikiş makinası motoru kadar kayışla aktarmış TR de bundan bulabilirmiyiz

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Uzunca bir süre araştırdıktan sonra şunu almaya karar verdim. Açılma mesafesi 100mm. Ortalama fiyat 350TL civarında fakat benim Ostim'de alışveriş yaptığım takımcı arkadaş bunlardan sattığını söyledi. Şu an elinde yokmuş, 2-3 hafta içinde gelecekmiş. 260TL istiyor. Oldukça hesaplı. Bir tane ayırttım.

clip+(2016-04-26+at+09.36.03).jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,832
Kullanıcılar
450,924
Son üye
ayhankarmn

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri